TRENDLER

Etkinlik Önerisi – III. Zeka ve Yetenek Kongresi

Görüntülenme 444

0
Etkinlik Önerisi – III. Zeka ve Yetenek Kongresi

Türkiye Zeka Vakfı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi işbirliğiyle yapılan “III. Zeka ve Yetenek Kongresi”, 24-25 Ekim 2015 tarihlerinde, Ankara’da, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde toplanıyor. Kongrenin “ülkemizde maalesef oldukça popüler hale gelen, Türkiye Zeka Vakfı’nın artık ‘problem’ olarak nitelediği zeka ve yetenek kavramlarını yerli yerine oturtmak, Türkiye’nin cahilliğinden, popüler takıntısından kaynaklanan sorunlara çare bulmak” amacıyla düzenlendiği belirtiliyor.

Zeka ve yetenek kavramlarının sınırlarını zorlayan, farklı entelektüel alanlardan, kendilerine has tavırları, gözlemleri ve deneyimleriyle alışılmışın dışında düşünceler sunan, alanının uzman isimleriyle dikkat çeken kongreye kayıtlar devam ediyor.

unnamed

Kongrenin ilgi çeken isimleri arasında; New York Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selçuk Şirin “Önce Tahayyül”, Gazeteci/Yazar Ahmet Mümtaz İdil “Zekâ Mozart mıdır, Einstein mı?”, Akademisyen Prof. Dr. Belma Tuğrul “Kırmızı Işık, Yeşil Işık”, Yazar Enver Aysever “Zeka’ Yaratıcılık Sorduğum Sorudan Anlaşılır” isimli konuşmalarıyla anahtar oturumları temsil edecek.

Açış konuşmasını ulusal ve uluslararası alanda zeka oyunlarıyla tanınan, Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı’nın yapacağı kongrenin davetli konuşmacıları arasında; eğitim alanında sıra dışı görüşleriyle dikkat çeken Hürriyet Gazetesi yazarlarından Dr. Özgür Bolat da var. Bolat, “Zeka Tek Başına Neden Yeterli Değil? Yetenek Gerçekte Nasıl Gelişir?” başlıklı konuşma yapacak. Beyin cinsiyeti alanının önemli isimlerinden Dr. Serkan Karaismailoğlu ile “Zekanın Cinsiyeti Olur mu?” konuşmasında zeka ve yetenek kavramlarında bireysel ve toplumsal ilişkimizi zorlayacak. Kongre oturumlarına renk katacak iki önemli isim ise Yazar Murat Menteş ile Uzman Eczacı, Dilbilimci ve Felsefeci Anooshirvan Miandji olacak.

Üstün zekalı, üstün yetenekli bireylerin tespit edilmesi, desteklenmesi ve izlenmesine ilişkin sorun ve önlemlerin toplu olarak ele alındığı bu kongrelerin üçüncüsünde de önceki iki kongrede olduğu gibi, konuya ilişkin dünya ve ülke ölçeğindeki gelişmeler izlenecek.

Ayrıntılı bilgi için http://kongre.tzv.org.tr/2015/ adresine başvurabilirsiniz

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!