TRENDLER

Etkinlik Önerisi: İlkokul Öğretmenlerinin Kapsayıcı Eğitime Yaklaşımları -Türkiye ve Almanya Karşılaştırması

Görüntülenme 516

0
Etkinlik Önerisi: İlkokul Öğretmenlerinin Kapsayıcı Eğitime Yaklaşımları -Türkiye ve Almanya Karşılaştırması

Gerek ülkemizde gerekse dünyada 1960’lara kadar yapılmış olan sosyal politikalar incelendiğinde, özel gereksinimli bireylere yaklaşımda tıbbi modelin egemen olduğu görülür. Tıbbi modelin amacı bireyin sosyal hayata katılabilmesi için ‘tedavi’ edilmesidir.

1960’lı yıllarda gelişen İnsan Hakları hareketiyle birlikte, özel gereksinimli çocuklar ve yetişkinlerin sosyal hayata ve eğitime kaynaşmasını destekleyen sosyal model ön plana çıkmaya başlar. Sosyal modelin insan hakları yaklaşımı uzun süre özel gereksinimli çocukların genel eğitim sistemine adapte edilmesi olarak algılanmış ve literatürde “entegrasyon” ya da “kaynaştırma” olarak kavramsallaştırılmıştır. Bu bağlamda öğretmenlerin “entegrasyon” ve “kaynaştırma”ya ne şekilde yaklaştığını; okul pratiklerinin nasıl düzenlendiğini ortaya koymak büyük önem taşır.

Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi (SEÇBİR) ve Öğretmen Ağı tarafından düzenlenen bu konuşmada, İstanbul ve Darmstadt şehirlerinde ilkokul sınıf öğretmenleriyle kapsayıcı-bütünleyici eğitim üzerine gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler ve sınıf gözlemleri Sosyal Alan Teorisi (Turiel, 1983) odağında değerlendirilip tartışmaya açılacak.

 

Etkinlik ücretsiz ve herkesin katılımına açıktır.


Ne zaman: 8 Kasım 2017 Çarşamba, 17:00 – 18:30
Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi, santralistanbul Kampüsü*, E2-302

Konuşmacı: Melike Acar

 

*santralistanbul Kampüsü’ne ulaşım ve giriş için yapılan yeni düzenlemeler hakkında bilgi almak için: http://www.bilgi.edu.tr/tr/haberler-ve-etkinlikler/haber/6909/bilgi-kampusleri-guvenlik-duzenlemeleri/

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!