TRENDLER

Etkinlik Önerisi – İstanbul Modern’de Yaz Sanat Atölyeleri

Görüntülenme 913

0
Etkinlik Önerisi – İstanbul Modern’de Yaz Sanat Atölyeleri

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin, çocuklara sunduğu sanatla dolu bir yaz programı devam ediyor. 7-12 yaş grubu çocuklar bu program kapsamında, sabah saatlerinde müze uzmanlarıyla birlikte sanatı yorumlamaya yönelik atölye çalışmalarına ya da öğleden sonra sanatçıların yönetiminde gerçekleşen, sanat projeleri üretmeye odaklanan sanatçı atölyelerine katılabiliyor.

Çocuklar, 28 Ağustos’a kadar sabah 10.00-12.00 saatlerinde müze uzmanlarının yönetiminde pazartesi günleri “Köpük Kent”, salı günleri “Büyülü Gezegenler”, çarşamba günleri “Kostüm Tasarımı”, perşembe günleri “Örgü Mekânlar”, cuma günleri ise “Hayalimdeki Müze” adlı atölye çalışmalarında mimari, yerleştirme sanatı, tasarım ve müzecilik alanlarında fikirler üretiyor, İstanbul Modern’i inceliyor ve sanatsal deneyimler kazanıyor.

Sanatçı Atölyeleri İstanbul Modern’in çocuklara yönelik sunduğu yaz programları kapsamında ilk kez gerçekleştiriliyor. Çağdaş sanatçılar Gökçe Süvari ve Nermin Er ile öğleden sonra 13.00-16.00 saatlerinde buluşan çocuklar, hayal gücünün sınırlarını zorlayan bu atölyelerde sanatçılarla birlikte sanat projeleri üretip yaratıcılıklarını geliştiriyor.

Sanatçı Gökçe Süvari, 27 – 31 Temmuz ve 10 – 14 Ağustos 2015 tarihlerinde, pazartesi günleri “Renklerin Keşfi”, salı günleri “Çizginin Dünyası”, çarşamba günleri,“Suluboyadan Masallar” perşembe günleri “Fantastik Kolajlar”, cuma günleri “Konuşan Boyalar” adlı resim atölyeleri gerçekleştiriyor. Atölyeler farklı teknik ve anlatım biçimleriyle, çağdaş resim sanatına odaklanıyor.

Sanatçı Nermin Er, 3- 7 Ağustos ve 17-21 Ağustos 2015 tarihlerinde pazartesi günleri “Abartılı Kabartılı”, salı günleri “Tıpkı Bana Benziyor”, çarşamba günleri “Fırlama Resimler”, perşembe günleri “Süpürge Sapı Maddecikleri İçin Lunapark”, cuma günleri “Bu Neyin Gölgesi” adlı atölyeleri gerçekleştiriyor. Atölyeler, sanatta hazır nesnenin kullanımı, boyutlandırma, karışık teknikler arasındaki uyum, disiplinlerarası yaklaşım konularına odaklanıyor.

Programlar hakkında ayrıntılı bilgi için (212) 334 73 52 numaralı telefonu arayabilir, online kayıt için www.istanbulmodern.org adresine başvurabilirsiniz. Atölyelerin içerikleri hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

SABAH ATÖLYELERİ : (Saat 10.00-12.00)

Pazartesi: Köpük Kent

Mimari ve kent planlama ile ilişkili örnek videoların izlenmesi ile başlayan atölye çalışmasında çocuklar, kendileri için özel hazırlanmış geometrik biçimleri bir araya getirip boyayarak oyun alanlarıyla dolu bir kent maketi yaratıyor. Çalışma, çocuklarda kent kavramını geliştirmeyi ve çevre bilincini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Salı: Büyülü Gezegenler

Doku ve form kavramlarına odaklanan bir sergi gezisi ile başlayan program, güneş sistemindeki sekiz gezegenin sanat çalışmaları ile temsil edilmesini içeriyor. Belgesel film ve fantastik film kategorisinden kısa gösterimler ile devam eden atölye çalışmasında çocuklar, seçtikleri gezegenleri formu, dokusu, içinde yaşayan hayali varlıkları ve diğer özellikleriyle maketlere dönüştürüyor. Atölye çalışması gezegenlerin, tavandan sarkan iplere asılarak güneş sisteminin canlandırılması ile tamamlanıyor.

Çarşamba: Kostüm Tasarımı

Kostum Tasarim

Bu atölyede çocuklar; renklerle, lekelerle ve farklı sanat malzemeleriyle çalışarak hayal güçlerinin sınırlarını zorluyor, bugünün ve geleceğin kostümlerini tasarlıyor. Atölye çalışması moda tasarımı alanından bazı videoların görüntülerini ve fantastik filmlerden kısa gösterimleri içeren bir sunum ile başlıyor. Programın uygulama aşamasında ise çocuklar ikili ekipler oluşturarak ortak fikirler geliştirip kağıttan kostümlerini tamamlıyor.

Perşembe: Örgü Mekanlar

Bu atölye çalışması resim, heykel ve yerleştirme sanatının ortak kavramlarının ve temel farklılıklarının çözümlenmesine odaklanıyor. Program bir müze uzmanının çocuklarla sergi alanlarında gerçekleştirdikleri incelemelerle başlıyor. Atölye uygulamasında çocuklar bir resim, bir de heykel çalışması yapıp kendi çalışmalarını yorumluyor. Programın son aşaması çocukların renkli iplerle, onlara ayrılan bir mekânda, bu mekânın anlamını ve kullanımını değiştirecekleri kolektif bir yerleştirme çalışması gerçekleştirmeleri ile tamamlanıyor.

Cuma: Hayalimdeki Müze

Program müze kavramını ele alan bir söyleşi ile başlıyor. Ardından çocuklar İstanbul Modern’in kullanım alanlarını, koleksiyonunu, müzecilik alanındaki faaliyetlerini inceledikleri kısa bir müze gezisi gerçekleştiriyor. Atölye çalışmasında çocuklar, özel hazırlanmış bir maket üzerinde hayali koleksiyonlarıyla yeniden yorumladıkları bir İstanbul Modern kuruyor. 

ÖĞLEDEN SONRA ATÖLYELERİ (Saat 13.00-16.00)

GÖKÇE SÜVARİ İLE RESİM ATÖLYELERİ:

Pazartesi: Renklerin Keşfi

Bu atölye çalışmasında çocuklar, sıcaklığıyla, şiddetiyle, uyumuyla, nesneler üzerindeki etkileriyle renk kavramına odaklanıyor: Renkleri karıştırıyor, keşfediyor, aynı rengin farklı tonları arasındaki gizemi yorumluyorlar. Rengin çeşitliliğine ve niteliğine ilişkin duyarlılığı geliştirmeyi amaçlayan programda çocuklar, rengi tek başına bir eleman olarak boyutlandırıp yüzey üzerinde kompozisyonlar yaratıyorlar. Atölye çalışması bu soyut resim çalışmasının tamamlanmasıyla sona eriyor.

Salı: Çizginin Dünyası

Program çocukların birbirlerinin gölgelerinden ya da farklı nesnelerin gölgelerinden yola çıkarak çizimler yapmaları ile başlıyor. Çocuklar bu izdüşümleri çizgi oluşturan herhangi bir şey/nesne ile (kalem, bant, ip vb.) yüzeye aktararak desen üretmenin farklı yöntemlerini deneyimliyor. Atölye çalışması çizginin şiddeti, yoğunluğu, karakteri ve niteliğine ilişkin birçok unsurun keşfine odaklanıyor.

Çarşamba: Suluboyadan Masallar

Atölye çalışmasında sanatçı, çocuklarla birlikte, masallardan yola çıkarak eşsiz birer resimli masal kitabı üretiyor. Sanatçının çocukluk yıllarında en çok sevdiği masallardan bazılarını çocuklara okuması ile başlayan program, okunan masallardan alıntıların yer aldığı resim kağıtlarına suluboya ve mürekkep tekniğiyle resimler yapılması ile devam ediyor. Program sonunda çocuklar, resimlerini farklı yöntemlerle bir araya getirip masal kitaplarını tamamlıyor.

Perşembe: Fantastik Kolajlar

Fotoğraf, gazete kağıdı ve farklı bir çok malzemenin kullanılacağı bu atölye çalışmasında çocuklar, en sevdikleri kahramanları, kolaj tekniği kullanarak yeniden yorumluyor. Çocuklar bu malzemeleri kesiyor, buruşturuyor, yapıştırıyor ve kostümlere, aksesuarlara dönüştürerek kahramanlarını hayallerinde oldukları halleriyle canlandırıyor.

Cuma: Konuşan Boyalar

İstanbul Modern’in üst katında bulunan “Geçmiş ve Gelecek” koleksiyon sergisinde bulunan sanat çalışmalarını sanatçı ile keşfe çıkan çocuklar, onları en çok etkileyen resimleri belirliyor, seçtikleri resimlerin öğelerini kullanarak bir çok resmin izini taşıyan kolektif bir kompozisyon oluşturuyor. Akrilik tekniğinin uygulanması ile yürütülen bu çalışma, sanat eserlerinin sanatsal üretim ile yorumlanmasına odaklanıyor.

NERMİN ER İLE HAYAL ATÖLYELERİ:

Pazartesi: Abartılı Kabartılı

Bu atölyede çocuklar rölyef, (kabartma resim) adlı çalışmayı gerçekleştiriyor. Hayal güçlerinin sınırlarını zorlayarak su altı dünyasını, hiç gidilmemiş bir ülkeyi, gizemli bir şatoyu ya da konu olarak ele almak istedikleri herhangi bir evreni, doğasıyla, kahramanlarıyla, düz bir yüzey üzerinde plastilin maddesi kullanarak canlandırıyorlar.

Salı: Tıpkı Bana Benziyor

Atölye çalışmasında çocuklar, sıradan nesneleri kullanarak portreler yaratıyor. Pinpon toplarını, çatal ve kaşıkları ve daha farklı bir çok malzemeyi bir araya getirerek; korkak, cimri, kötü, iyi, mutlu, içten gibi pek çok farklı karakter ve mizaca sahip kahraman yaratıyorlar: İki vida ile bize göz kırpan yaşlı bir dede, önündeki kayık tabak ile bize gülümseyen kaşık kulaklı bir fare gibi. Program okula giderken, evde oyuncaklarını karıştırırken herhangi bir anda büyüleyici bir rastlantının izinde çocukların farkındalıklarını arttırmayı, hayal güçlerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Çarşamba: Fırlama Resimler

Atölye çalışmasında çocuklar üç boyutlu (pop-up) kitaplardan esinleniyor. Orman, mutfak gibi çeşitli mekânlarda geçen birer hikaye yaratıyor, boyutlandırılmış sayfalar hazırlıyor, sayfalarını birleştirerek kitaba dönüştürüyor, hikayelerinin kahramanlarını karton kuklalarla canlandırıp kitaplarına yerleştiriyorlar. Atölyenin sonunda ise, rengarenk mekân ve kahramanlarıyla hazırladıkları hareketli kitaplarını yanlarında götürebiliyorlar.

Perşembe: Süpürge Sapı Maddecikleri İçin Lunapark

Atölye çalışması hayali bir evreni konu alıyor: Çocuklar programda bir süpürgenin sapında yaşanan mikro dünyayı mercek altına alır gibi bu mikro dünyanın yaratıklarını, büyütülmüş hallerini hayal ederek, atık kağıt, kağıt havlu rulosu, karton kutu gibi çeşitli malzemelerle üretiyor ve bu yaratıklar için yine aynı malzemelerle birer lunapark tasarlıyor.

Cuma: Bu Neyin Gölgesi?

Bu atölyede gölgelerle büyüleyici bir evren kuruluyor. Çocuklar kartonlarla silüetler hazırlıyor, bu kartonlara delikler açıyor ve onları ışıklandırarak gölgeleri ile atölyeyi büyülü bir mekâna dönüştürüyor.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!