Etkinlik Önerisi: IV. Zeka ve Yetenek Kongresi

0
872

ODTÜ Eğitim Fakültesi işbirliğinde Türkiye Zeka Vakfı tarafından 19-20 Kasım 2016 tarihlerinde ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde düzenlenecek olan IV. Zeka ve Yetenek Kongresi, 3 anahtar oturum, 5 atölye çalışması, 17 iyi uygulama ve proje oturumu ve panel ile bu sene de çeşitli ve zengin bir katılımcı profilinin düşüncelerini ve deneyimlerini içeriyor.

Bu yıl dördüncüsünü gerçekleşecek olan Zekâ ve Yetenek Kongresi, geçmiş yıllarda olduğu gibi; zekâ ve yetenek konularında kuramsal ve deneysel çalışmalar yürüten akademisyenlerden alanda uygulama yapan eğitimcilere, zekâsını ve yeteneğini kendi çalışma alanında gösteren toplumca tanınmış kişilerden profesyonel hayata henüz adım atmamış öğrencilere çeşitli ve zengin bir katılımcı profilinin düşüncelerini ve deneyimlerini içeriyor.

Yıllardır zekâ ve yetenekle ilgili alanlarda çalışan bir kurum olan Türkiye Zeka Vakfı, toplumun her kesiminde bunlara yönelik yoğun bir ilgi olduğunu dile getiriyor. En beklenmedik anlarda, en beklenmedik yerlerde karşımıza çıkan göz kamaştırıcı zekâ ve yetenek örneklerine de yabancı değiliz. Son dönemde zekâ ve yetenekle ilgili çalışmaların artması ve toplumun geniş kesimlerinden ilgi görmesi hepimizi sevindiren bir gelişmedir. Bu bağlamda ilgili kişi/kurumların kendi güçlerince bu süreci desteklemesi gerek. Zekâ ve Yetenek Kongreleri ile bu uzlaşmaya önemli bir katkı yapıyor.

Eğitim alanının tüm aktörlerini yakından ilgilendiren ve güncelliğini her dönem koruyan; sosyal iletişimin zekâ ve yetenekle ilişkisi, beynin yapısı, üstün zekâlı çocukların eğitiminde izlenmesi gereken yollar ve karşılaşılabilecek sorunlar, bu kapsamda ailelere düşen görevler, zekâ kavramının yeniden düşünülmesi, zekâ testleri tartışması ve daha pek çok soru/öneri bu yıl da kongrenin meşgul olduğu başlıklardan olacak. Türkiye Zeka Vakfı, gelecek kongreler için her tür konuşmacı ve konu önerilerine açık olduğunu da dile getiriyor.

Kongreyi düzenleyen Türkiye Zeka Vakfı ve ODTÜ Eğitim Fakültesi’nin temel amacı, her geçen yıl zekâ ve yetenek ile ilgili sorunları, bu sorunların hafiflediği bir ortamda, daha fazlasını ve daha iyisini yapabilmek amacıyla ele alabilmek.

 

Kayıt için: http://kongre.tzv.org.tr/2016/#cagrili

Daha detaylı bilgi ve program için: http://kongre.tzv.org.tr/2016/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here