TRENDLER

Etkinlik Önerisi: "Karenin Dışına Çıkmak" - Alternatif Okul Ziyaretleri

Görüntülenme 338

0
Etkinlik Önerisi:

“Alternatif eğitim” nedir/ne değildir? Hangi uygulamalar alternatif eğitim kapsamında ele alınabilir? Türkiye’de alternatif olarak adlandırılan okullar hangileridir? Çocuğu için ana akım eğitim dışında alternatifler arayan aileler nelere dikkat etmeli?

Bu sorulara cevap arayan ve alternatif eğitim kavramı hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için kurulan “Alternatif Okullar” oluşumu, Türkiye’de uygulanan alternatif eğitim metot/model/yaklaşımlarıyla ilgili kaynakları ve bunları uygulayan okulları bir araya getiriyor. Alternatif Okullar, aynı zamanda 2016 yılından beri farklı ülke ve şehirlere alternatif okul ziyaretleri düzenliyor.

Bu okul ziyaretlerinin amacı, öğretmenlerin, öğretmen adaylarının, okul yöneticilerinin teorik olarak aşina oldukları okul öncesi ve ilkokul düzeyindeki farklı alternatif eğitim uygulamalarını yerinde görmelerini, bu uygulamaları gerçekleştiren eğitmenlerle sohbet edebilmelerini sağlamak.

Alternatif Okullar’ın bir sonraki okul ziyareti 27 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde Amsterdam’a gerçekleşecek. Program kapsamında Waldorf anaokulu ve ilkokulu; Montessori anaokulu ve ilkokulu; Maria Montessori’nin kurduğu Montessori Derneği Association Montessori International; Dalton anaokulu ve ilkokulu; Jena Plan anaokulu ve ilkokulu ve Pikler oyun grubu ziyaret edilecek.

Tüm okullarda okul yetkilisi tarafından okulun metodu ve pedagojisi tanıtılacak, sınıflarda çocuk gözleminin ardından okul yetkilisiyle soru-cevap bölümüne geçilecek. Alternatif Okullar’ın kurucusu Dr. Eylem Korkmaz ise gezi boyunca katılımcılara Hollanda eğitim sistemi ve Montessori metoduyla ilgili sunumlar yaparken, gün sonu değerlendirme toplantıları düzenleyecek. Çeviri hizmetinin de sunulduğu geziye katılım 14 kişiyle sınırlı.

 

Ne zaman: 27 Ocak-1 Şubat 2019

Nerede: Amsterdam, Hollanda

Daha fazla bilgi ve iletişim için: www.alternatifokullar.com

[email protected]

Tel: 0533 2330007 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!