TRENDLER

Etkinlik Önerisi - Küçük Farklılıkların Kibri

Görüntülenme 316

0
Etkinlik Önerisi - Küçük Farklılıkların Kibri

Günümüz çağdas sanatının en sıra dışı ve ikonik isimlerinden, 2003 yılı Turner Ödülü sahibi Grayson Perry’nin Küçük Farklılıkların Kibri sergisi İngiltere’nin dışında dünyada ilk kez Türkiye’de sanatseverlerle buluştu. İstanbul’da Pera Müzesi’nde sergilenen eserler, önümüzdeki günlerde Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. British Council Koleksiyonu’nunda yer alan Küçük Farklılıkların Kibri sergisi 11 Eylül – 8 Kasım tarihleri arasında Ankara’da CerModern’de. Altı halıdan oluşan sergide modern dönem Britanyası sınıf ve zevk bağlamında resimleniyor. Grayson Perry, eserlerinde gündelik olanı, insanların hayatlarını yaşama biçimini, modern dertleri, din, sınıf ve kimlik meselelerini işliyor.

Grayson Perry’ye göre, ‘İçinde büyüdüğümüz sosyal sınıf, estetik zevkimizi şekillendiren en güçlü unsur’. Proje; insanların birlikte yaşamayı, giymeyi, kulak vermeyi, okumayı ya da kullanmayı seçtikleri şeylere yaptıkları duygusal yatırımı merkezine alıyor.

Küçük Farklılıkların Kibri, İngilizlerin zevk ve sınıf düşkünlüklerinin izini süren altı büyük halıdan oluşan bir seri. Hem içerik hem de renk bakımından zengin bu halılarda Birleşik Krallık’ta yaşamın, iç tasarımdan mutfağa, politik protestodan ünlü dedikodularına kadar her alanında, kendine has yanları ve de tuhaflıkları betimleniyor.

Perry’nin serisi, Tim Rakewell’in mütevazı bir aileye doğumundan büyük bir şöhret olarak ölümüne kadar süren ‘beşikten mezara’ yolculuğunu çağdaş Britanya toplumu aracılığıyla anlatarak sınıf sistemine odaklanıyor. Her sahne, Perry’nin 2011 yılında İngiltere’deki seyahatlerinde karşılaştığı gerçek kişiler, yerler ve nesneler üzerine kurulu. Bunların yanında Perry, sanat tarihi imgelerinden, özellikle devlet koleksiyonlarında yer alan erken Rönesans dönemine ait dini eserlerden ve daha da önemlisi, William Hogarth imzalı Bir Hovardanın Seyri (A Rake’s Progress) (1733) adlı bir dizi tablodan ilham almış. Bu seri, miras aldığı serveti verdiği kötü kararlar sonucu yitiren, Tom Rakewell adlı gencin yükselişini ve çöküşünü konu edinir.

collection_web_image

Perry bu halıları, 2012 yılında Channel 4 ile yaptığı, Grayson Perry ile Her Şeyin En Zevklisi (All in the Best Possible Taste with Grayson Perry) adlı BAFTA ödüllü belgesel serisi kapsamında tasarlamış. Perry belgeselde, İngiltere’nin birbirinden çok değişik üç bölgesini ziyaret ederek, karşılaştığı farklı sosyal grupların zevklerini araştırıyor.

Grayson Perry’nin yolculuğu boyunca yaptığı baş döndürücü gözlemler, modern Britanya’nın durumunu gözler önüne seren çarpıcı birer kare niteliğinde. Orta sınıfa özgü sıkıntılar, ‘mirasyedilerin’ züppeliği, iş kaybı ve sanayinin gerilemesinin toplumda yarattığı mağduriyet, Perry’nin merceğine takılan konular arasında.

Aslen seramik sanatçısı olan Perry, çoğunu seramik işleriyle birleştirdiği baskı, çizim, nakış ve başka tür tekstil işleri de üretiyor. Perry’nin bunların yanında, filmleri ve performans sanatı yapıtları (çoğunlukla alt benliği Claire olarak) ve bir de resimli romanı bulunuyor.

Perry, 2013 senesinin Haziran ayında, Kraliçenin Doğumgünü Şerefine Verilen Onurlar Listesi’ne girerek, CBE nişanına layık bulundu.

(British Council’in sitesinden derlenmiştir. Ayrıntılı bilgiyi http://www.britishcouncil.org.tr/graysonperry adresinde bulabilirsiniz.)

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!