TRENDLER

Etkinlik Önerisi - Maker Panayırı

Görüntülenme 287

0
Etkinlik Önerisi - Maker Panayırı

Hareketin öncülerinden Dale Dougherty’nin “rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, yoğun ezber bilgi yerine deneyim” sözünü temel alarak, teknoloji ve “kendin yap” kültürünü birleştiren Maker Hareketi, Kasım 2014’te İstanbul’da düzenlediği ilk panayırın ardından, ikinci panayırı da 3 Mart ODTÜ Kampüs Günleri kapsamında Ankara’da düzenliyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki birinci yaşını kutlayan akım, dünyada da büyük bir hızla yayılıyor ve çeşitli şehirlerde Maker Panayırları (Maker Faire) düzenleniyor. Panayırlar, yemek yapmaktan model araç yapmaya, takı tasarımından oyuncak üretimine, bilim projelerinden el sanatlarına, müzik performanslarından gıda üretimine kadar çok geniş yelpazedeki ürünlere ve yapıcılarına, işlerini başkalarıyla paylaşmak isteyen tüm “maker”lara açık.

Maker Okullar

Eğitimde maker yaklaşımının önemi büyük. Çocukların ezber bilgi yerine deneme yanılma yöntemini benimsemesi, sabit bakış açısından, gelişimci bakış açısına geçişleri açısından önemli. Sabit bakış açısına sahip çocuklar, sadece kendilerine verilene inanıyorlar ve daha fazla gelişim gösterebileceklerini düşünmüyorlar. Ezberliyorlar, sınavı geçiyorlar ve unutuyorlar. Bu yöntem hem öğrenci için, hem öğretmen için faydasız bir zaman kaybı anlamına geliyor.

Ama eğitim sistemi artık değişiyor. Gelişimci bakış açısına sahip çocuklar, daha fazlasını yapabilecekleri bilinci ile hayata bakıyorlar. Çok basit şeyleri yapmaya başlayıp, gelecekte dünyayı değiştirecek inovasyonun temellerini atma şansına sahipler.

eğitimpedia’da da bu konuyla ilgili bir yazıya yer vermiştik:
https://www.egitimpedia.com/egitim-2/okulunuzu-tasarim-atolyesine-donusturun

featured-915

Beraber yaparak, kendi kendine öğrenerek, istediği konuya kanalize olarak, öğretmen artık bir mentora dönüşüyor ve çocuğun gideceği yolda ona rehberlik ediyor. İşte Maker Hareketi bu ortama bir platform sağlıyor. 3 boyutlu yazıcılar, Arduino, LittleBits, MakeyMakey gibi basit elektronik devreler kullanarak, çok hızlı ve kolay bir şekilde hayallerini gerçekleştirme ve geliştirme fırsatı buluyorlar.

Maker hareketi, akımı anlamak ve uygulamak isteyen herkesi kendileriyle iletişime geçmeye davet ediyor.

Maker Panayırı’na başvuru için son gün 24 Şubat 2015.
Ayrıntılı bilgi için: http://www.makersturkiye.com/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!