Etkinlik Önerisi: Öğretmen Ağı – Sınıfta Hareket Etmek Odakta Kalmaya Yardımcı Olabilir mi?

1
4205

Öğrencilerinin sıra yerine pilates topunda oturabildikleri sınıf içi uygulamada, sınıf öğretmeni Başak Uysal, öğrencilerin derste dikkatlerinin arttığını, yazılarının düzeldiğini, kinetik enerjilerini işlerine yoğunlaştırarak potansiyellerini arttırdıklarını ve vücut duruşlarının geliştiğini gözlemledi.Bu fikir Başak Öğretmen’in aklına nasıl ve neden geldi, böyle bir fikri geliştirmek için neler yaptı, uygulamayı başka kimlere anlattı?

Öğretmen Ağı‘nın düzenlediği Karşılaşmalar #10’da, Başak Öğretmen, kaynaştırma öğrencileriyle sınıfında karşılaştığı durumları ve “Sırasız Sınıf Projesi”nin oluşum sürecini paylaşacak; bu süreçte işbirliği yaptığı Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği’nden İdil Seda Ak da gözlemlerini aktaracak.

Karşılaşmalar’ın devamında, katılımcılarla kapsayıcı eğitim konusunda daha da derinleşilecek. Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi (SEÇBİR) işbirliğiyle kapsayıcı eğitimin nitelikleri tartışmaya açılacak, engellilere yönelik ayrımcılıkla mücadele konusunda disiplinlerarası yöntemle geliştirilen alternatif kitap, rapor ve videolar, “Kapsayıcı Eğitim ve Alternatif Materyaller” atölyesinde katılımcılarla paylaşılacak.

Ün Okulları işbirliğiyle gerçekleştirilecek etkinlik, tüm öğretmenlere açık ve ücretsiz olacaktır. Katılımcı sayısı 35 kişiyle sınırlı olduğundan katılımcıların şu formu doldurmaları gerekmektedir: https://goo.gl/forms/k6CyvxPHbgWMwo2K2

Program Akışı

14:00 – 14:15 Açılış Konuşması

14:15 – 15:30 Karşılaşmalar: Sınıfta hareket etmek odakta kalmaya yardımcı olabilir mi?

15:30 – 15:45 Ara

15:45 – 17:00 Atölye Çalışması: Engelli ayrımcılığı ile mücadelede alternatif materyaller

 

Ne zaman: 12 Haziran 2017, Pazartesi, 14.00-19.00

Nerede: Ün Okulları, Esentepe Mahallesi, Adnan Doğu Caddesi No:4 Çorlu

Etkinliğin Facebook sayfası için: https://www.facebook.com/events/1530042107014490/?active_tab=about

 

1 YORUM

  1. Bu uygulama Finlandiya’daki siniflarda kullanilmakta. Bu ve benzeri birçok ogrencinin bir cocuk olduğunu göz onunde bulunduran muhteşem örnekler meslektaslarim tarafindan gelistirerek ya da ulkemiz kosullarina uyarlanarak yapilabilir. Yeter ki kendimizi kaliplar arasina sıkıştırip kalmayalim. Ve tabii en onemlisi empati sahibi ogretmen, yaratici ogretmen. Egitim sisteminin bütün olumsuzluklari sinif kapisinin disinda tutacak cesaretli adimlar hepimizi bekliyor. 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here