Etkinlik Önerisi – Pera Müzesi’nde Karıştır Yakıştır Program

0
1427

Pera Eğitim, “Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” sergisi kapsamında düzenlenen “Karıştır Yakıştır” adlı programıyla katılımcıları hayal dünyalarını yansıtmaya davet ediyor. Pera Müzesi’nde 16 Eylül – 31 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenen atölyelerde 4-6 yaş, 7-14 yaş ile 15 yaş ve üzeri katılımcılar Saraybosnalı genç sanatçıların eserlerini keşfederek farklı alanlarda sanatsal becerilerini geliştirecek.

Pera Eğitim, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi işbirliği ile gerçekleştirilen ve akademi mezunlarının resim, heykel, baskı, grafik ve ürün tasarımı gibi çeşitli mecralarda ürettikleri işlerin yer aldığı “Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” adlı bir sergi düzenliyor. “Karıştır Yakıştır” atölyesi de bu sergi kapsamında gerçekleştirilecek. Atölyelerde son zamanlarda büyük ilgi gören kağıt kıvırma sanatı (quilling) ve çizgi roman tasarımı da bulunuyor.

Kağıtlar yeniden canlanacak

pera eğitim

29 Eylül – 30 Ekim 2015 tarihleri arasında Pera Müzesi’ni ziyaret eden okul grupları “Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” adlı sergiyi gezdikten sonra Quilling: Kağıt Kıvırma Sanatı eğitim programına katılabilecek. Eğitim kapsamında öğrenciler renkli ince şeritler halinde kesilmiş kağıtları kürdan yardımıyla elle sararak üç boyutlu objeler oluşturmayı ve bunları birleştirerek kartpostallar tasarlamayı öğrenecek.

Alternatif hafta sonu

4-6 yaş, 7-14 yaş ve 15 yaş ve üzerine seslenen 5 farklı atölyenin bulunduğu hafta sonu programlarında katılımcılar, önce eğitmen eşliğinde Saraybosnalı genç sanatçıların eserlerini keşfedecek, ardından çeşitli malzeme ve tekniklerle atölyelerde farklı projeler gerçekleştirecek.  3,11 ve 24 Ekim tarihlerindeki etkinliklerde, 4-6 yaş grubu için kolajlar oluşturarak becerilerini geliştirebilecekleri “Şekillerle Kes Yapıştır” ve 7-14 yaş grubu için iki boyutlu yüzeyde derinlik etkisini keşfedecekleri “Portren Kutuda” atölyesi yer alıyor. 10 ve 18 Ekim tarihlerinde de 4-6 yaş grubu için heykel sanatının bir parçası olan rölyef sanatıyla tanışacakları “Doğayı Kabart”, 7-14 yaş grubu için farklı dokuları kompozisyonda nasıl kullanacaklarını öğrenecekleri “Geri Dönüşümle Kolaj” atölyesi gerçekleştirilecek.

pera egitim

“Karıştır Yakıştır” atölyeleri kapsamında 15 yaş ve üzeri gruplar için ise 17 ve 31 Ekim tarihlerinde “İllüstrasyon ve Çizgi Roman Tasarımı” atölyesi düzenlenecek. Bu eğitimle katılımcılar günümüzde film, reklam ve yayıncılık sektöründe oldukça yaygın kullanılan illüstrasyon teknikleriyle tanışacak.

Pera_egitim

10 kişilik kontenjanları bulunan eğitimlerin biletlerine Biletix üzerinden ulaşılabilir. 15 yaş altı için 45 TL ve 15 yaş üstü için 50 TL olan atölye katılım ücretleri Pera PERAkart Aile sahiplerine yüzde 50 indirimli.

Ayrıntılı bilgiyi için (0212) 334 99 00 numaralı telefonu arayabilir ya da [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here