TRENDLER

Etkinlik Önerisi: Playback Theatre Uygulayıcı Eğitimi

Görüntülenme 542

0
Etkinlik Önerisi: Playback Theatre Uygulayıcı Eğitimi
1975 yılında Jonathan Fox ve Jo Salas tarafından New York’ta kurulan Playback Theatre (Playback Tiyatro), eğitimde, terapötik çalışmalarda, sosyal değişimi hedefleyen girişimlerde, sanatsal üretimin yapıldığı ortamlarda katılımcıların birer birer anlatıcı oldukları, gösteri amaçlı bir performans ya da gösteri amacı olmaksızın gerçekleştirilen bir grup etkinliğidir.
Kişisel hikayelerin anlatıldığı, içeriği önceden bilinen/bilinmeyen, doğaçlamayı odağına alan, etkileşimli bir tiyatro biçimi olan Playback Theatre uygulamaları, süreçte dikkatleri uyandırabilir, kırılma anları yaratabilir; bir anlatıcı ortaya çıkmadan önce karmaşık grup süreçlerinin anlaşılabilmesi için temel güvenin oluşmasına duyulan ihtiyacı, katılımcılar ve izleyenler karşılıklı saygı anlayışına dayalı derin dinleme ortamını kendileri yaratarak karşılarlar. Her Playback Theatre uygulaması, başarısını katılımcı/anlatıcılarla ve izleyenlerle paylaşan, işbirliğine dayalı bir deneyimdir.
Playback Theatre, topluluklukların bir rahatsızlığı iyileştirmek, toplumsal sorunları çözmek, kadim bilgeliğin bileşenlerini hatırlatmak için gerçekleştirdikleri geleneksel sözlü merasimlerin modern bir toplu vakit geçirmeye dönüşmüş halidir.
Playback Theatre, her seviyede okulda, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda, kamu kuruluşlarında, özel sektör kuruluşlarında, ticari kuruluşlarda, cezaevlerinde, bakım evlerinde, tedavi merkezlerinde; geçiş dönemlerinde adaleti sağlama çalışmaları, insan hakları, mülteciler ve göçmenler, felaketlerin izlerinin iyileştirilmesi, iklim değişikliğine dikkat çekmek gibi toplumsal konularda, doğum günü, evlilik gibi kişisel ve ailevi etkinliklerde, konferans gibi belirli bir alana özgü ortamlarda; çocuklarla ve her yaştan, her disiplinden yetişkinlerle kullanılmaktadır.
Uluslararası Playback Tiyatro Ağı’na bağlı (International Playback Theatre Network – IPTN) The Opening Round Central European School of Playback Theatre (CESPT) (Merkez Avrupa Playback Tiyatro Okulu) ve Deniz Psikoloji işbirliği ile ‘Playback Theatre Turkey‘ oluşumu tarafından İstanbul’da gerçekleştirilecek Playback Theatre Uygulayıcı Eğitimi, içeriği ve kazanımları birbirinden farklı 3 seviye/6 modül/180 saatlik bir programdan oluşuyor. Her modüle katılımın ön koşulu, bir önceki modülü tamamlamış olmak. Eğitim sonunda uluslararası geçerliliği olan sertifikaya hak kazanmak için tüm modülleri eksiksiz tamamlamak gerekiyor.
Eğitimin her seviyesinde ‘hazırlık, performans, liderlik/yürütücülük, müzik, ritüel, kişisel gelişim, sosyal değişim, teori, anahtar kavram’ konuları işlenmektedir; seviyeye uygun derinlikte uygulama yapılıyor.
2018-2019 Eğitim Takvimi:
1. Seviye: Temel Eğitim, 30 saat
1. Modül: 7-8-9 Aralık 2018
Eğitmen: Dr. Aniko Kaposvari
2. Seviye: Temel Konular, 90 saat
2. Modül: 1-2-3 Şubat 2019
Eğitmenler: Dr. Aniko Kaposvari, Daniel Rozsa
3. Modül: 29-30-31 Mart 2019
Eğitmenler: Dr. Aniko Kaposvari, Daniel Rozsa
4. Modül: 3-4-5 Mayıs 2019
Eğitmenler: Dr. Aniko Kaposvari, Beata Somogyi
3. Seviye: İleri Seviye, 60 saat
5. Modül: 12-13-14 Temmuz 2019
Eğitmen: Dr. Aniko Kaposvari, Beata Somogyi
6. Modül: Eğitim tarihi duyurulacaktır.
Eğitmen: Dr. Aniko Kaposvari, Daniel Rozsa, Beata Somogyi

 

Daha detaylı bilgi ve katılım için: +905466465563

[email protected]com

www.denizpsikoloji.net/playback-theatre/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!