TRENDLER

Etkinlik Önerisi - "Türkiye'de Yaratıcı Drama ve Tiyatroda Öncü İki Kadın İnci San, Ayla Algan" Sempozyumu

Görüntülenme 523

0
Etkinlik Önerisi -

İstanbul Drama Sanat Akademisi ve Kültür Eğitim Kurumları tarafından 8 Mart Kadınlar Günü’nde “TÜRKİYE’DE YARATICI DRAMA VE TİYATRO’DA ÖNCÜ İKİ KADIN İNCİ SAN, AYLA ALGAN” başlıklı bir sempozyum çalışması yapılacaktır. İnci San ve Ayla Algan’ın birer kadın olarak yaratıcı drama ve tiyatro alanlarında verdikleri mücadele, yenilikler ve eğitim alanına katkılarının ele alınacağı sempozyumda, alanında uzman kişiler, bu iki değerli kadının yaptıkları çalışmalar ve Türkiye’de bıraktıkları izleri konuşacaklardır.
Son yıllarda eğitimin içinde aktif olarak kullanılması önerilen bir yöntem ve teknik olan yaratıcı drama, birçok okulda geniş biçimde kullanılmaya başlanmıştır. İstanbul Drama Sanat Akademisi’nde MEB onaylı yaratıcı drama liderlik sertifikası uygulamaları Ayla Algan Sanat danışmanlığında ve tecrübeli öğretim görevlilerince sürdürülmektedir. Kültür Eğitim Kurumlarında ise yıllardır yaratıcı drama öğretmen eğitimleri sürdürülmekte ve derslerde bir yöntem olarak kullanılması teşvik edilmektedir. Yaratıcı drama alanında etkili ve doğru bilgi donanımı sağlamak amacıyla yola çıkmış olan bu iki kurum; geniş kitlelere yaratıcı drama alanının tanıtılması, tiyatro ile yaratıcı drama’nın ortak yanlarının gösterilmesi, bu alanda yıllardır isim yapmış kişilerle eğitimcilerin karşı karşıya getirilmesi ve onların tecrübelerinden yararlanılmasını sağlamak için böyle bir sempozyum düzenlemeye karar vermiştir.

Amaç:

Türkiye’de yaratıcı drama alanının kurulması, gelişmesi ve yaygınlaşması için tek başına yıllarca çalışmalar yaparak tanınmasını sağlayan kişi olan İnci San ile, yine Türkiye’de tiyatro alanında özgün çalışmaları ve TAL (Tiyatro Araştırmaları Laboratuarı) kanalıyla bu alanda çeşitli araştırmaların yapılmasını eşi Beklan Algan ile birlikte sağlayan Ayla Algan’ın, kadınlar gününde hak ettikleri şekilde anılmasıdır. Yaratıcı drama ile tiyatronun ilişkili olduğu bölümler ve birbirini etkilemesi ile eğitime yansımalarının ele alınmasının yanı sıra, aktif bir eğitim ve öğrenme yöntemi olan yaratıcı drama’nın, “Kadın” konulu atölyelerde teorik ve uygulamalı olarak gösterilmesi amaçlanmıştır.

Hedef Kitlesi:

Sempozyuma; tiyatro eğitimi almış kişiler, öğretmenler (sınıf öğretmenleri ve tüm branşlardaki öğretmenler), okul yöneticileri, rehber öğretmenler ve psikologlar, eğitim koordinatörleri, Üniversitelerden akademisyenler, üniversitelerin eğitim fakültesi öğrencileri, yaratıcı drama liderlik eğitimi almış veya liderlik eğitimine devam etmekte olan kişiler ile tiyatro ve yaratıcı drama alanını merak eden kişilerin katılması hedeflenmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.sempozyum.org/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!