TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Etkinlik Önerisi – Yaratıcı Okuma ve Yazma Sertifika Programı

Görüntülenme 1499

0
Etkinlik Önerisi – Yaratıcı Okuma ve Yazma Sertifika Programı

Okuryazarlık ve yaratıcılık arasındaki ilişki nedir? Son dönemlerde sıkça duyulmaya başlanan yaratıcı okuma nedir, ne değildir? Yaratıcı okumada kitap seçimi nasıl yapılır? Bu ve benzeri sorular ilginizi çekiyorsa, yaratıcı okuma ve yazma konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız Hayalleri Ayarlama Enstitüsü ile Özyeğin Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Yaratıcı Okuma Ve Yazma Sertifika Programı” size göre olabilir. Sınıf ve Türkçe öğretmenleri ile kütüphane uzmanlarının yanı sıra yazmaya ilgi duyan herkese yönelik olan bu program, Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’nde veriliyor. Eğitmenler ise Yazar Dr. Nilay Yılmaz, Yardımcı Doçent Dr. Emre Soyer ve Eğitim Uzmanı, Profesyonel Koç Mürşide Demirkol.

Yaratıcı okuma ve yaratıcı yazma sertifika programı, ıraksak düşünme becerilerini geliştirecek, yaratıcı düşünme ve eleştirel düşünme tekniklerini kullanarak “iletişimsel” ve “işlevsel okuryazar” yetiştirecek eğlenceli okuma-yazma çalışmalarından oluşuyor. Mesleki ve kişisel gelişimi hedefleyen program, yaratıcı okuma ve yazma süreçlerinde okuma ilgisi ve heyecanı oluşturacak eğlenceli ve etkili çalışmalar yapmayı; okuma kültürünü destekleyecek uzun soluklu yaratıcı okuma projeleri tasarlayıp geliştirmeyi hedefliyor. Program, okulöncesi dönemden yetişkin eğitimine kadar her yaş grubunda, hem örgün hem de yaygın eğitim alanlarında kullanabilecek yaratıcı okuma ve yaratıcı yazma çalışmalarının uygulanmasını, yaratıcı düşünme becerilerini ölçen ölçeklerden yola çıkarak özgün içeriklerin tasarlanmasını temel alan bir sertifika programı.

IMG_1264

Ders Programı

 • Iraksak ve yakınsak düşünme biçimleri (Iraksak düşünme ortak düşünceden hareketle farklı düşüncelere ulaşabilmeye dayalıyken yakınsak düşünce farklı düşüncelerin dayandığı ortak düşünceleri bulmaya dayanıyor.)
 • Yaratıcı bireylerin özellikleri ve ıraksak düşünmenin bileşenleri
 • Yaratıcılığı ölçme-değerlendirme; yaratıcılığı ölçen testler ve okuma kültürü
 • Okur yazarlık ve yaratıcılık
 • Yaratıcı okuma ne değildir?
 • Yaratıcı okuma sürecinde kitap seçimi
 • Yaratıcı okuma sürecini destekleyen disiplinler
 • Okuma ilgisi, heyecanı ve motivasyonunu geliştirecek uygulamalar
 • Bir metnin/kitabın disiplinlerarası uygulamalarla desteklenmesi
 • Yaratıcı düşünmeyi destekleyen okuma projeleri tasarlama
 • Yaratıcı yazma ne değildir?
 • Oyun ve sanatın yaratıcı okuma-yazma becerilerindeki yeri
 • Yaratıcı okuma ve yazma çalışmalarını dış mekan uygulamalarına taşıma
 • Örnek uygulamalar ve deneysel çalışmalar
 • Kendi yaratıcı okuma ve yazma programını tasarlama
 • Bir okuma projesi tasarlama

Program ücreti, 2000 TL + KDV. Ancak aynı okuldan iki kişi ve daha fazla katılımlarda yüzde 15, eğitim fakültesi öğrencilerine de yüzde 50 indirim sunuluyor. Kontenjan ise 25 kişi ile sınırlı. Beş hafta sonunda toplam 60 saat sürecek etkinlik, 28-29 Kasım’da başlıyor ve 23-24 Ocak 2016’da sona eriyor. Sertifika için yüzde 80 devam ve bitirme projesini teslim şartları aranıyor.

Ayrıntılı bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!