TRENDLER

Etkinlik Önerisi: Yaratıcı Problem Çözme Programı

Görüntülenme 661

0
Etkinlik Önerisi: Yaratıcı Problem Çözme Programı

Her gün karşılaştığımız problemleri yepyeni bir bakış açısıyla çözmek mümkün mü?

Öğretmen Ağı’nın, ilki Şubat ayında başlayacak “Yaratıcı Problem Çözme” programı, ortak bir tema etrafında öğretmenlerin kendi sorunlarına yaratıcı çözümler geliştirmeleri için onlara bir araç sunacak. 6 hafta sürecek programda öğretmenler, gruplar halinde çalışacak, belirledikleri sorunun muhataplarıyla görüşmeler yapacak, farklı bir bakış açısı geliştirebilecek, önerdikleri çözümleri kesin çözüm kabul etmeden önce test edecekler.

Programın detayları şöyle:

Yaratıcı Problem Çözme Programı, eğitim alanındaki zorlu problemlere; kalıcı, somut çözümler bulmaya odaklanıyor ve dünyadaki en etkili problem çözme yaklaşımlarından biri olan tasarım odaklı düşünme (TOD) metodolojisini kullanıyor. TOD, en basit haliyle, problemlere bir tasarımcı gibi düşünerek yaklaşmaktır.

Peki, bir tasarımcı nasıl düşünür?

Kendini tüm ihtimallere açar. Önce tüm bildiklerini unutur. Araştırmaya sonsuz ihtimallerle başlar. Karşılaştığı problemlere kendi bilgisiyle sınırlı kalan çözümler üretmeden önce, yeni keşifler yapmasını sağlayacak gözlem ve araştırma yöntemleri kullanır. Yüzeydeki değil, derindeki gerçekle ilgilenir. Her gün baktığı yerde, başka şeyler görmeye çalışır.

İnsan odaklıdır. Odağına insanı alır, kendi hayalindeki çözümü dayatmaz. Sorunun muhataplarını dinlemenin ve onlarla empati yaparak üretmenin gücüne inanır. Çözümün, insan ihtiyaçlarından yola çıkıyorsa ve ona fayda sağlıyorsa, doğru olduğunu düşünür. Bunun için, üretime insanı anlayarak başlar. Yalnız hareket etmez. Çözüm sürecine tüm paydaşları dahil eder. Aynı derdi paylaşanlarla, farklı alanlardan uzmanlarla, daha önce başarmışlarla ve başarmamışlarla birlikte düşünür, üretir, geliştirir.

Problem çözümünün her aşaması, bir ekip işidir. Hata yapmaktan korkmaz. Geliştirdiği çözümleri hayata geçirmeden önce küçük deneylerle test eder. Bu denemelerin ardından aldığı geri bildirimlerle yola çıkarak çözümünü geliştirir, hatalarından öğrenir. Çözüm sürecine tüm paydaşları dahil eder. Aynı derdi paylaşanlarla, farklı alanlardan uzmanlarla, daha önce başarmışlarla ve başarmamışlarla birlikte düşünür, üretir, geliştirir.

 

6 haftalık program sonrasında katılımcıların kazanımları ne olur?

  • Atölyelerde tam katılım göstermesi ve süreç sonunda yapılacak fikir sunumunda proje grubuna dahil olması halinde Yaratıcı Problem Çözme sertifikası almaya hak kazanır.
  • Sınıf içinde ve dışında karşılaştığı problemlere yaratıcı çözümler geliştirmek için faydalı yeni bir metodoloji ile tanışır.
  • Öğrenci odaklı çözüm geliştirme, çözüm sürecine farklı paydaşları dahil etme, birlikte fikir üretme, prototipleme ve test etme becerilerini geliştirir. Grup çalışması sayesinde farklı bakış açılarıyla birlikte çözüm üretme yetisini geliştirir.
  • Çözüm önerisini, atölye süreci sonrasında geliştirmek ve yaygınlaştırmak için gerekli adımların atılması konusunda Ağ içerisinde yönlendirme ve destek imkânı bulur.
  • Öğrenci odaklı ilerleyen bu süreçte farklı düşüncelerin dinlendiği, yapıcı ve destekleyici bir çevre yaratıldığı için, öğrenciler, fikirlerini paylaşırken daha rahat ve özgüvenle hareket eder. Sürecin bir parçası olan prototip oluşturma, öğrencileri mükemmel bir sonuca varmaya odaklanmaktansa; hata yapmanın değerli olduğu, sonucun değil sürecin öne çıktığı deneme kültürünün bir parçası yapar.

Yaratıcı Problem Çözme Programı’na nasıl dahil olunur?

Program, okul ikliminde karşılaştığı problemlere yenilikçi çözümler bulmayı amaçlayan, yeni bir metodoloji öğrenmek ve farklı bir bakış açısı kazanmak isteyen, grup içinde çalışmaya ve üretmeye hazır aktif ve gönüllü öğretmenlerin katılımına açık.

Program ücretsiz; ancak kontenjanı 30 öğretmen ile sınırlı olacak. Aranan tek şart, katılımcıların tasarım odaklı düşünme yöntemini anlaması ve derinlemesine öğrenebilmesi için tüm buluşmalara eksiksiz katılmayı taahhüt etmesi.

Başvurular, başvuru sırasına göre, cinsiyet, branş ve kademe dengesini de göz önünde bulundurarak değerlendirilecek. Şubat ve Mart aylarında gerçekleşecek program İstanbul’da olduğundan, sadece İstanbul’da ikamet eden öğretmenler başvurabiliyor.

 

Detaylı bilgi için: [email protected]

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!