TRENDLER

Evde Eğitim Gören 15 Sıra Dışı İnsan

Görüntülenme 3056

0
Evde Eğitim Gören 15 Sıra Dışı İnsan

Sıkıcı, hantal, anti sosyal, demode, politik gerici, çağdışı, aşırı dinci… Görünüşe göre evde eğitim görenlere karşı kalıplaşmış yargı listesini bir hayli uzatabiliriz ve neredeyse listedeki özelliklerin hepsine olumsuz diyebiliriz.

Fakat dünyanın en olağanüstü evde eğitim gören insanları listemiz göstermektedir ki, evde eğitim görenlerin nüfusu oldukça çeşitli ve onları tek tip bir kalıba sokmaya çalışan tüm girişimlere meydan okuyan nitelikte. Bahsedeceğimiz evde eğitim görenler listesindeki kişiler; dahiler, tutucular ve ilericiler, aşırı tutucular ve hippiler, bilim insanları ve sanatçılardan oluşuyor. Onlar aynı zamanda taşralı ve şehirli, Amerikalı ve yabancı, engelli ve engelsiz, siyah ve beyaz, Asyalı ve çok ırklı…

Bu listedeki herkes ün ya da şöhretinin tadını aynı derecede çıkaramıyor. Fakat her biri dünyada dikkat çekmelerine neden olacak özellikler ve yeteneklere sahip ve bir şekilde evde eğitim görenlerin basmakalıp imajlarına meydan okuyorlar.

Sözü daha fazla uzatmadan, seçtiğimiz dünyanın en sıra dışı evde eğitim gören öğrencilerine geçelim (alfabetik sıraya göre):

1. Julian Assange

1

Gizemin uluslararası ismi Julian Assange, Avustralyalı bir gazeteci, aktivist, yasadışı olayları su yüzüne çıkarmasıyla tanınmış bir web sitesi olan WikiLeaks’ın kurucusu ve bir hacker. WikiLeaks, Assange tarafından 2006’da kuruldu. Siteden art arda gizli devlet belgeleri ve askeri belgeler sızdırıldı. Amerika’nın Irak ve Afganistan ile olan savaşında görevi kötüye kullanma, işkence, şiddet ve istismar raporlarını içeren manşetler atıldı. Assange, ailesi tiyatro turnesindeyken birkaç yıl onlarla seyahat etti ve bu süre boyunca evde eğitim gördü. Yetişkin olduğunda da bu göçebe hayat tarzına devam etti ve hala hayatının büyük bir bölümünü havalimanında geçiriyor. Amerika’nın hakkındaki soruşturma talebi, Interpol tarafından tutuklama yetkisi ve suikastının istenmesi göz önünde bulundurulduğunda, Assange’ın sürekli yer değiştirmesi akla uygun geliyor.

2. Margaret Atwood

2

İyi bilinen ve oldukça saygın çağdaş yazarlar arasında gösterilen Margaret Atwood, 6. sınıfa kadar evde eğitim görmüş Kanadalı bir yazar, şair ve eleştirmendir. Atwood çocukluğunun büyük bir bölümünü babasıyla Kuzey Quebec’in geri kalmış bölgelerini gezerek geçirdi. Babası doğayı evi gibi gören bir orman entomolojistiydi. Atwood’un hayvanlar ve çevreye olan tutkusunda, kuşkusuz babasının rolü büyüktür. Atwood’un en son romanı The Year of the Flood /Tufan Yılı (2009), son zamanlarda artan hayvanları ve bitkileri melezleştirme girişimlerinin ve genetik mühendislik deneylerinin gelecekte şiddetli bir çevre felâketi getireceğini gözler önüne sermeye adandı. Bu kitap, Atwood tarafından yazılan birkaç dini ilahi de içeriyor.

3. Francis Collins

3

Tüm insan genomunun genetik haritasını 2003’te tamamlayan Francis Collins, Human Genom Project / İnsan Genom Projesi’nin önderi olarak bilinmektedir. Collins 6. sınıfa kadar evde eğitim gördü ve Virginia’nın köyünde bir çiftlikte büyüdü. Açık sözlü olan bir Hristiyan olan Collins, The Language of God: A Scientist Presents Evidence for Belief / Tanrının Dili: Bir Bilim Adamı İnanmak İçin Deliller Sunuyor kitabını 2006’da yayınladı. Kitapta bilim ve inancın ilişkisi tartışılıyor. Başkan Barack Obama, Collins’i 2009 yılında Ulusal Sağlık Enstitüsü Yöneticisi pozisyonuna atadı. Collins atamayı kabul etti ve bu atama Amerika Senatosu tarafından oybirliğiyle onaylandı.

4. Erik Demaie

4

Erik Demaine, Massachusetts’in Teknoloji Fakültesi’ne katıldığı zaman 20 yaşındaydı ve okul tarihinin en genç profesörüydü. Demaine, kuyumcu ve cam yapımcısı olan babasıyla Amerika’yı gezerken evde eğitim gördü. Demaine, koleje 12 yaşında başladı ve lisans derecesini 14 yaşında tamamladı. Matematiksel ve sayısal dahi olmasına ek olarak Demaine, aynı zamanda sanatçı bie ruha da sahip. Tezini origaminin sayısal mantığı üzerine yazdı ve kâğıt origami modellerini matematiksel kavramları anlamak için kullandı. Bunları mimari, robotbilim ve moleküler biyolojiye uyguladı. Demaine, origami matematiğinin önde gelen kuramcısı olarak biliniyor. 2008’de Demaine babasıyla sanatsal ve matematiksel origami koleksiyonu üzerine işbirliği yaptı. Bu koleksiyon, Modern Sanat Müzesi’nde sergilendi ve müzenin kalıcı koleksiyonları arasına girdi.

5. Blake Griffin

5

Liseye kadar evde eğitim gören Blake Griffin, abisiyle basketbol oynayarak büyüdü ve onun peşinden Oklahoma Üniversitesi’ne gitti. Kardeşler orada Sooners’ların, 2009 Erkekler NCCAA Basketbol Turnuvası’nda Elit Sekiz’e girmelerine neden oldu. Blake, 2009 NBA oyuncularının profesyonel sporcu takımına alınması sırasında bütün oyuncular arasından bir numara olarak seçildi. Blake genellikle iri yapısı ve muhteşem atletizmi nedeniyle “oğlanlar arasındaki adam” olarak adlandırıldı. Smaçları “efsanevi” olarak adlandırıldı. Babası siyah, annesi beyaz olan Griffin’in çift ırklı olması, dünyaya her iki ırk tarafından da bakmasını sağladı. Bu, onun daha geniş bakış açısına sahip olmasına yardımcı oldu.

6. The Jonas Brothers

6

Kevin, Joe ve Nick Jonas kardeşle,r The Jonas Brothers grubunu oluşturarak  kısa sürede dünyadaki en gözde gençler oldular. Genç kızların kalbini çalan gençler olarak anılan kardeşler, ilk başlangıçlarını Disney Channel’da yaptı. Bugün büyük statlarda kapalı gişe konserler veren grubun en son albümleri Lines, Vines and Trying Times (2009), ilk çıktığında müzik listelerinde bir numaraya yerleşti. Tüm bunlar, babalarının kilisesinde yaşadıkları ilk müzikal deneyimlerinden oldukça uzakta gibi görünse de kardeşler her fırsatta oldukça dindar olduklarını açıklıyor. Jonas kardeşlerin annesi Denise Jonas, verdiği bir röportajda, genç rock starlarının yaşadığı evde eğitim deneyimlerini anlatıyor.

7. Akiane Kramarik

7

Akiane Kramarik tarihin en genç ressamı ve şair mucizesi olarak nitelendiriliyor. Kramarik, çizmeyi dört yaşında, resim yapmayı altı yaşında kendi kendine öğrendi ve yedi yaşındayken şiir yazmaya başladı. Kramarik, Litvanyaca, Rusça, İngilizce ve işaret dili dahil dört dil biliyor. Kramarik’e göre, nasıl yazacağını ve resim yapacağını tanrı ona daha üç yaşındayken rüyalarında kendisine görünerek ve konuşarak öğretti. Kramarik’in tanrıyla bağ kurmasından önce ailesinin ciddi bir dini bağlılığı yoktu. Annesi ateist bir Litvanya göçmeni, Amerikan babasıysa dinine bağlı olmayan bir katolikti. Kramerik ve dört erkek kardeşi dahil olmak üzere tüm aile, Kramerik’in etkisiyle bugün dine oldukça sadıklar. Kramerik’in ilk yağlı boya tablosu 10,000 dolara satıldı. Yağlı boya çalışmaları ise bir milyon dolara kadar alıcı buldu. Bu da, onu dünyanın en zengin sanat çocuğu ve Amerika’nın en zengin gençlerinden biri yaptı.

8. Jonathan Krohn

8

2009 yılında Conservative Political Action Conferance/ Muhafazakar Politik Eylem Konferansı’nda henüz 13 yaşındayken yaptığı 3 dakikalık konuşma ile bir gecede ünlü olacak kadar dikkatleri üzerine çekti. Yaptığı konuşma, birkaç ana medya kurumu ve Youtube’da popüler oldu ve dinleyiciler onu takip etmeye başladı. Krohn konuşmasından bir yıl önce muhafazakâr bildiri niteliğindeki, Ronald Reagan, Barry Goldwater ve William F. Buckley’e adadığı Define Conservatism/Muhafazakârlığı Tanımla isimli ilk kitabını yayınlandı. Krohn, “tarih dersi, bir bildiri ve gelecek için yol haritası” olarak tanımlanan, Defining Conservatism: The Principles That Will Bring Our Country Back/Muhafazakârlığı Tanımlamak: Ülkemizi Geri Getirecek Prensipler isimli ikinci kitabını, Cumhuriyetçi Parti’yi ve muhafazakâr tutumu Amerika’da yeniden canlandırmak için yazdı. 2007’den beri evde eğitime devam eden Krohn, İnsan Hareketleri isimli derginin düzenli katkı sağlayıcılarındandır.

9. Joey Logano

9

4. Sınıftan itibaren evde eğitim gören Joey Logano, en iyi otomobil yarışçısı olarak tanınır. Logano yarışa 6 yaşında başladı ve sadece bir yıl sonra ulusal çocuk otomobil yarışını kazandı. Logano şimdiye kadarki en genç NASCAR Sprint Cup yarışı sürücüsü ve en genç “Rookie of the Year / Yılın Çaylağı” şerefini alan kişi ve efsanevi Daytona 500’de yarışan en genç sürücüdür. Evde okumak Logano’ya, yaşıtlarına göre yarışa daha çok zaman ayırabilmesine olanak sağladı. Kendisiyle 2001 yılında henüz 11 yaşındayken yapılan bir röportajda, vaktini yarışlara ayırmakla bir şeyleri kaçırmış olduğunu hissedip hissetmediği sorusuna verdiği cevabı şu oldu:“Evde eğitim gördüm ve bundan çok memnunum. Okula gitmemekle herhangi bir şeyi kaçırmış gibi hissetmiyorum. Hatta bu sebeple daha çok şey öğrenmişim gibi hissediyorum.”

 10. Jedediah Purdy

10

Jedediah Purdy, Duke Üniversitesi’nde bir hukuk profesörü ve Amerikan kültürü ve tarihi üzerine birkaç ünlü kitabın yazarı. İlk kitabı, For Common Things: Irony, Trust, and Commitment in America Today / Ortak Şeyler için: Amerika’da Bugün İroni, Güven ve Bağlılık, Purdy 24 yaşında Yale Üniversitesi’nde öğrenciyken 1999 yılında basıldı ve kitap onun zeki olarak bilinmesi ve politik olarak ünlü birisi olmasını sağladı. Samimi ve ağırbaşlı olarak anılan Purdy’nin ailesi, kendisi doğmadan kısa bir süre önce Batı Virginya’da bir çiftliğe yerleşen ve kendilerini hippi olarak tanımlayan bir aile. Purdy 13 yaşına kadar evde eğitim gördü. Duke Üniversitesi’nde “vahşi derecede ünlü” olarak adlandırılan bir öğretmen olan Purdy, doğa ve özel mülkün kökleri üzerine yazdığı kitabını yeni tamamladı.

11. Condoleezza Rice

11

Angelina Rice kızının özel olduğunu biliyordu. Küçük Condoleezza’nın evde eğitim görmesi için işine bir yıl ara verdi. Bunu yaparken ilk siyah, kadın ve en genç Stanford Üniversitesi Dekanı ve ardından da bu pozisyona sahip ilk siyah kadın olan Amerika Dışişleri Bakanı yetiştirdiğinin farkında değildi. Forbes Dergisi kendisini iki kez “Dünya’nın En Güçlü Kadını” olarak ilan etti. Rice, Birmingham Alabama’da ırkçılığın ortasında büyüdü. Fransızca, piyano, bale ve buz bateni öğrenmeye başladı. Şu an Stanford Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Fakültesi üyesi ve İşletme ve Ekonomi Global Merkezi yöneticisidir.

12. Astra Taylor

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Astra Taylor 2006’da Filmmaker Magazin tarafından “İzlenecek 25 Yüz”den biri olarak gösterilen bir film yapımcısıdır. Belgesel film yapımcısı olan Kanada ve Amerika vatandaşı Taylor2ın en iyi felsefi yönelimli filmi Zizek!, Slavov Zizek hakkındadır. Examined Life / Sınanmış Hayat ise felsefeyi sokaktaki kadın ve erkekler için ulaşılabilir hale getirmeye çalışan çağdaş filozoflarla yapılan yol röportajlarından oluşan bir dizi. Taylor, Athens Georgia’da 3 kardeşi ile birlikte okulsuzluk (unschooling) anlayışıyla büyütüldü.

13. Sunaura Taylor

13

Sunaura Taylor, hayvanlar ve engelliler için bir aktivist, yazar ve sanatçıdır. Athens’de sanatçı annesi ve müzisyen babası tarafından okulsuzluk anlayışıyla evde büyütülen Taylor, kendi kendine boyamayı öğrendi. Taylor, seyrek rastlanan ve bacaklarını ve kollarını kullanmasını engelleyen doğuştan gelen bir eklem bozukluğuna sahip. Taylor, Arizona’da doğduğu yerin yanına Amerika ordusunun yasadışı bir şekilde bozuk atıkları boşaltması sonucu bu hastalığa yakalandığına inanıyor. Taylor, ağzını kullanarak, olağanüstü canlı ve hareketli, öncelikli olarak havyalar ve engellileri konu alan, engellilik/normallik, kişisel kimlik ve hayvan etiğiyle ilgili felsefi ve politik sağduyu uyandırmayı amaçlayan portreler çiziyor. Sunaaura Taylor, kız kardeşi Astra Taylor’un Sınanmış Hayat isimli filminde, iyi bilinen Amerikan filozofu Judith Butler’le engelli olmayı tartışırken karşımıza çıkıyor. Taylor, çalışmaları için 2008 yılında kazandığı Joan Mitchell Derneği ödülü dahil birçok ödül kazandı.

14. Tim Tebow

14

Tim Tebow, Amerikan futbolunun en büyük kişisel ödüllerinden olan Heisman Trophy’i Florida Üniversitesi’nde kazandı. Florida Üniversitesi’ni Amerikan futbolunda temsil eden Gator’lara 2007 ve 2009 yılında şampiyonluk kazandırdı. Ailesi Hıristiyan misyoner olan Tebow, Filipinler’de doğdu, ancak çocukluğunun büyük bir bölümünü Florida’da kardeşleriyle evde eğitim görerek geçirdi. 1996 yılında Florida yasaları, evde okuyanlara yerel devlet okulları spor takımlarında oynama fırsatı verdi. Tebow lisede oynadı ve Florida Eyaleti’ne şampiyonluk kazandırdı. Kendisine iki kez Florida’da “Yılın Oyuncusu” unvanı verildi. Heisman Trophy için aday gösterilen ilk evde eğitim gören kişi olmanın nasıl bir duygu olduğu sorulduğunda Tebow, “Bu gerçekten harika. Çoğu zaman insanlar evde eğitim görenlerin çok atletik olmadığı gibi önyargılara sahiptir. Bunu yapan ilk kişi olmak benim için gurur verici.”

 15. Sho Yano

15

Sho Yano Asya-Amerikalı ve yaklaşık 200 IQ seviyesine sahip bir mucize çocuk. Babası Japon, annesi Güney Koreli. Yano iki yaşında okudu, üç yaşında yazdı, dört yaşında piyano çaldı ve beş yaşında beste yaptı. Yano, Chicago’da Loyola Üniversitesi’nden 12 yaşında mezun oldu. Master derecesini 18 yaşında moleküler genetik ve hücre biyolojisi üzerine yine Chicago Üniversitesi’nden aldı. Burada master derecesini alan en genç kişi olarak tarihe geçti. Şu an tıp okulunda MD üzerinde çalışıyor. Yano’nun annesi oğlunun okuldaki diğer öğrencilerden ne kadar ileride olduğunu ve akademik çalışmalarını ne kadar ciddiye aldığını fark edince, evde eğitim vermek için onu okuldan aldı. Yano’nun annesi, evde eğitim ilgili Korece birkaç kitap yazdı. Soho’nun küçük kız kardeşi Sayuri de bir akademik ve müzikal dahi kabul ediliyor. 13 yaşındaki Sayuri, Roosevelt Üniversitesi’nde biyoloji lisans derecesini yeni aldı.

 

Çeviri: Bahar Öncelsoy

Kaynak: http://www.thebestcolleges.org/the-worlds-15-most-extraordinary-homeschoolers/

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!