TRENDLER

Ezbere Dayalı Eğitim Sistemimiz ve PISA Soruları

Görüntülenme 8857

0
Ezbere Dayalı Eğitim Sistemimiz ve PISA Soruları

Günlerdir Türkiye’nin PISA 2015’teki performansı üzerine konuşuyor ve tartışıyoruz. Hiç parlak bir durumda olmayan ülkemizin eğitimle ilgili sorunları üzerine düşünürken, PISA 2015’te 15 yaşındaki öğrencilere sorulan soruların neler olduğunu bilmemiz oldukça önemli. Çünkü Türkiye’de bilgiyi ezberlemeye ve hafızada tutmaya yönelik bir eğitim alan öğrencilerin, bilgiyi analiz etmeye ve yorumlamaya dayalı sorular karşısında bocalaması, düşük performansımız önemli sebeplerinden birisi.

Aşağıda PISA 2015’in fen bilimleri testinde sorulan bir soru örneğini bulabilirsiniz.

 

Kuş Göçü

Kuş göçü, kuşların kendi yaşam alanlarına ve yaşam alanlarından yapılan mevsimsel büyük ölçekli harekettir. Her yıl gönüllüler, belirli yerlerde göç eden kuşları sayarlar. Bilim adamları bazı kuşları yakalar ve renkli halka ile bayraklardan oluşan kombinasyonlarla ayaklarını etiketler. Bilim adamları, kuşların göç yollarını belirlemek için hem gönüllülerin sayımlarını hem de etiketlenen kuşların görülmelerini kullanırlar.

1

1. Yukarıdaki “Kuş Göçü”nden yararlanınız. Soruyu cevaplamak için seçeneklerden birine tıklayınız.

 

Göçmen kuşların çoğu bir alanda toplanırlar ve sonra ayrı ayrı değil büyük gruplar halinde göç ederler. Bu davranış evrimin bir sonucudur. Göçmen kuşların çoğundaki bu davranışın evrimi ile ilgili en iyi bilimsel açıklama aşağıdakilerden hangisidir?

2. Yukarıdaki “Kuş Göçü”nden yararlanınız. Sorunun cevabını yazınız.

 

Gönüllülerin, göç eden kuşlarla ilgili yaptığı sayımları hatalı çıkarabilecek bir faktör tespit ediniz ve bu faktörün sayımları nasıl etkileyeceğini açıklayınız.

Altın Yağmurcunlar

Altın yağmurcunlar, Kuzey Avrupa’da yaşayan göçmen kuşlardır. Sonbaharda, daha ılık olan ve daha fazla yiyeceğin olduğu yerlere giderler. İlkbaharda ise kendi yaşam alanlarına geri dönerler.

Aşağıdaki harita, altın yağmurcunların göçleri üzerine on yıldan daha uzun süredir yapılan araştırmaya dayanmaktadır. 1. harita, sonbahar boyunca altın yağmurcunların güneye olan göç yollarını göstermektedir. 2. harita ise ilkbahar boyunca kuzeye olan göç yollarını göstermektedir. Gri olarak renklendirilen bölgeler kara parçası, beyaz olarak renklendirilen bölgeler de denizdir. Okların kalınlığı göç eden kuş gruplarının büyüklüğünü göstermektedir.

Altın Yağmurcunların Göç Yolları

3. Yukarıdaki “Altın Yağmurcunlar”dan yararlanınız. Soruyu cevaplamak için bir ya da daha fazla kutucuğa tıklayınız.
Haritalar, altın yağmurcunların göçleri ile ilgili aşağıdaki hangi ifadeleri desteklemektedir?? Bir ya da daha fazla kutucuğu seçmeyi unutmayınız.

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!