TRENDLER

Fark Yaratan Öğretmenler - Azizullah Royesh (Afganistan)

Görüntülenme 288

0
Fark Yaratan Öğretmenler - Azizullah Royesh (Afganistan)

Öğretmek, insana sürekli yaratıcılık duygusu veren bir sanattır. 

Azizullah sadece 10 yaşına kadar okula gitti.  Afganistan’daki Sovyet istilası yüzünden 10 yaşındayken Pakistan’a kaçmak zorunda kaldı. Sürgünde okulda eğitime devam edemediği için işten sonraki boş zamanını kendi başına ders çalışarak geçirdi. 16 yaşında Afganistan’a döndükten sonra bir okul kurdu. Ve sonraki üç yılda beş okul daha kurdu. Eğitim malzemeleri  temin etmek için Pakistan’a tehlikeli yolculuklar yaptı. 1994 yılında Taliban’dan kaçarak Pakistan’daki Afgan mülteciler için Marefat Okulu’nu kurdu. 2001 yılında Taliban rejimi yıkıldıktan sonra okulu Kabul’e taşıdı.

Azizullah; yoksulluk, mülteci kamplarındaki yaşam ve savaşın izleriyle baş etmeye çalışan Afgan gençlerine umut ve istek aşılamak için öğretmen oldu. Sadece temel okur yazarlık öğretmeye niyetli olsa da bölgedeki şiddet kültürünün, nefretin ve kötümserliğin üstesinden gelmeyi sağlayacak bir eğitim sağlamanın gerekli olduğunu fark etti. Yeni bir ulus kurmaya yardım etmek için yurttaşlık eğitimine ve kadınların güçlendirilmesine odaklanan bir Afgan eğitim sistemini yeniden yaratma ihtiyacını gördü.

Düşünce ve edebiyat tarihini hem Batı hem de İslami geleneklerini yakından tanıması nedeniyle Azizullah, çok sayıda yurttaşlık eğitimi ders kitabı yazdı. Okulundaki sınıflar, geniş bir disiplinlerarası eğitimi takip ediyor ve öğrenciler küçük gruplar halinde işbirliği içinde çalışıyorlar. Dersler, öğrenciler tarafından yürütülen ve öğrencilere iletişim, işbirliği ve liderliği öğreten çeşitli kulüpler tarafından destekleniyor.

2009 yılında Marefat Okulu’ndaki bazı kız öğrenciler, kadın haklarını ihlal ettiği ve evlilik içi tecavüzü onayladığı için yeni aile yasasına bir protesto düzenlediler. Bu eylem, Azizullah’ın idamla yargılanma talebine ve okulu yakma girişimine neden oldu. Okulu korumak için İçişleri Bakanlığı’ndan yardım istendi. Okul, üç gün sonra tekrar açıldığında, öğrencilerin yüzde 95’inden fazlası, yanlarında aileleriyle birlikte okula geldiler ve toplumun okula olan desteğini herkese gösterdiler.

2014 yılında Marefat Okulu’nun 4000 öğrencisi vardı ve bunların yüzde 44’ü kız öğrencilerdi. 450 mezunundan 148’i üniversitelerde devam etti. Vergiden muaf ve kar amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşu olan okul, her yıl 400’den fazla öğrencisine maddi destek sağlıyor.

Eğer Global Öğretmen Ödülü’nü alabilseydi, Azizullah bu parayı okulunu yenilemek ve genişletmek için kullanacaktı. Ayrıca Marefat’ın eğitim modelinin bütün ülkede uygulanabilmesi için profesyonel öğretmen eğitimi veren bir akademi kurmayı planlıyordu.
 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!