TRENDLER

Fark Yaratan Öğretmenler - Erhan Ağbaba

Görüntülenme 852

0
Fark Yaratan Öğretmenler - Erhan Ağbaba

Tekdir Yerine Takdir ile Eğiterek Fark Yaratan Erhan Ağbaba

Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla hayata geçen “Fark Yaratanlar” programının konuğu, geliştirdiği projelerle, öğretmenler arası iletişimi artıran, öğretmenlere ve velilere yeni bir bakış açısı kazandırarak fark yaratan Erhan Ağbaba.

Erhan Ağbaba, psikolojik danışman ve rehber öğretmen olarak görev yaptığı okulunda geliştirdiği, çeşitli konferans ve yerel çalıştaylar aracılığı ile Türkiye’nin farklı illerinde çok sayıda öğretmen ile paylaştığı projeleri ile fark yaratıyor.

Erhan Ağbaba’nın projelerinden “Takdir Edersen Başarabilirim Projesi“, eğitim sisteminde öğrencilerin yalnızca aldıkları not üzerinden takdir edilmesini eleştirerek, sosyal ve kültürel faaliyetlerdeki başarılarının da takdir edilmesini öngörüyor. Ağababa’nın bir diğer projesi, “Haydi Veliler Okula“, velilerin okul yönetimine katılımının öğrencilerin başarısına olumlu etkisini vurguluyor.

Veli Eğitimi” projesi de öğrenci-veli-öğretmen iletişimini güçlendirmek amacıyla velilere yönelik “okul fobisi” gibi konularda eğitim verilmesini ve öğrencilerin sorunlarını gündeme getiren veli seminerleri düzenlenmesini içeriyor. Bir diğer proje olan, “Çocuk Hakları Temelli Okul Yönetimi Projesi” ise, okuldaki tüm karar mekanizmalarının yeniden yapılandırılarak insan haklarını temel alan bir okul yönetim mekanizması geliştirilmesini ve insan hakları bilincinin yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.

Erhan Ağbaba’nın geliştirdiği projeler, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nin bir projesi olan Eğitim Reformu Girişimi (ERG)’nin düzenlediği Eğitimde İyi Örnekler Konferansları ve yerel çalıştaylar aracılığı ile Türkiye’nin farklı illerindeki çok sayıda öğretmen ile paylaşılıyor. “Veli Eğitimi Projesi”nin İstanbul Valiliği’nin desteğiyle İstanbul iline yaygınlaştırılması düşünülüyor. Ağbaba, geliştirdiği projelerin yanında düzenlediği eğitimlerle de veli ve öğretmenleri bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Her yıl Nisan ayında tekrarlanacak olan “Ümraniye Eğitimde İyi Örneklerini Arıyor” konferansı sayesinde Ağbaba’nın görev yaptığı Ümraniye’deki birçok öğretmen birbirleriyle proje ve fikirlerini paylaşıyor.

Kaynak: http://www.farkyaratanlar.org/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!