TRENDLER

Fark Yaratan Öğretmenler - Gültekin Yazgan

Görüntülenme 802

0
Fark Yaratan Öğretmenler - Gültekin Yazgan

Bugünden itibaren Eğitimedia’da hafta içi her gün Sabancı Vakfı’nın 2009 yılında hayata geçirdiği ve altı yıldır sürdürdüğü Fark Yaratanlar Programı’nda yer alan eğitimcilerin hikayelerini yayınlamaya başlıyoruz. Fark Yaratanlar Programı, Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların öykülerini ve çalışmalarını görünür kılarak insanlarda farkındalık yaratmayı, daha duyarlı ve aktif vatandaş olmalarını teşvik ederek ilham vermeyi amaçlıyor.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı Eğitim-Öğretim kategorisinin de yer aldığı Fark Yaratanlar Programı’nı şöyle anlatıyor:

”Çoğu zaman fark yaratan çalışmalar basının ilgi alanı dışında kalıyor. Bu nedenle toplumumuzun çoğu bu çalışmalardan haberdar olamıyor. Ülkenin kalkınması için ne kadar özverili çalışmalar yapıldığı bilinmiyor. Bu başarılı girişimler görünür oldukça iyi örnekler artar, daha çok insan bu çalışmalara katılır ve daha fazla insana ulaşılır. Bu nedenle Fark Yaratanlar projesinden birinci beklentimiz; Fark Yaratan kişileri ve yaptıklarını görünür kılarak çalışmalarına katkıda bulunmak. Bu çalışmalar bizi Türkiye’nin batısından doğusuna kadar, kuzeyinden güneyine kadar ‘Fark Yaratan’ kişilerle tanıştırıyor.

İkinci beklentimiz ise toplumda duyarlılık yaratıp, cesaretlendiren ve ilham veren çalışmaların yaygınlaşması için insanları teşvik etmek. Toplumun yararına yapılan çalışmalar ne kadar görünür kılınırsa, o kadar çok iyi örnek ortaya çıkar, o kadar çabuk gelişme sağlanabilir.

Desteklediğimiz projelerle ilgili alan ziyaretleri yaparken çok ilham verici, çok etkileyici kişilerle tanışıyoruz. İyi örneklerin teşvik edilerek çoğalması, toplumsal gelişmeye de ivme kazandıracak. Herkes toplumda fark yaratmanın önemini anlasın, örnek alsın, yarın kendisi de “Fark Yaratan” olsun ümidini taşıyoruz.”

Gültekin Yazgan

Sabancı Vakfı katkılarıyla hayata geçen “Fark Yaratanlar” programının ilk konuğu, kurucusu olduğu Altı Nokta Körler Vakfı ile engelli alanında çalışmalar yapan görme engelli Gültekin Yazgan.

Aydın’da 13 Temmuz 1927’de doğan Yazgan, ilkokul beşinci sınıfta iken bir kaza sonucunda gözlerini kaybetti. Engeli sebebiyle okuldan ayrıldı. Körlüğü kabullendi, fakat okuldan ayrı kalmayı ve hayatın kıyısında bir yaşam sürmeyi reddetti. Özel öğretmenlerin desteği ile Braille yazı ve İngilizce öğrendi. 1952 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitiren Yazgan, böylece öğretmenlik ve avukatlık kariyerine başladı. 1981’de öğretmenlikten ve 1992’de avukatlıktan emekli olduktan sonra kitap çevirisi ve sosyal sorumluluk projelerine devam etti. Yıllarca sürdürdüğü öğretmenlik ve avukatlık görevlerinin yanında Altı Nokta Körler Derneği’nin kurucularından biri oldu.

Türkiye’de, İngiltere ve diğer yabancı ülkelerdeki kitaplıkları örnek alarak Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nı kurdu ve halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor. Yazgan, son 5 yıldır Türkiye’nin ilk görme özürlüler kitaplığının başkanı olarak, üç bine yakın kişiye kitaplık hizmeti veren bir sivil toplum kuruluşunu yönetmektedir. Bu hizmet ile pek çok görme engellinin ÖSS, SBS ve birçok sınavda başarılı olmasını ve meslek sahibi olmasını sağladı. Ayrıca, bir anı kitabı ve ders kitapları yazdı ve çeviriler yaptı. Son kitabı “Kör Uçuş” ile Türkiye’de görme engellilerin yaşamları, çalışma ve iş koşulları ve çevreyle olan ilişkilerini anlattı; görme engelliler için hukukî ve sosyal düzenlemeler hakkında bilgiler verdi ve böylelikle birçok kişiye ulaştı.
 

Daha fazla bilgi için:
http://www.6nokta.org.tr/
www.turgok.org
Kaynak: www.farkyaratanlar.org

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!