TRENDLER

Fark Yaratan Öğretmenler - Madenjit Singh (Malezya)

Görüntülenme 423

0
Fark Yaratan Öğretmenler - Madenjit Singh (Malezya)

“Öğretmenlik bütün işler arasında en övgüye değer olanı.”

Global Öğretmen Ödülü finalistlerinden Madenjit Singh, her zaman başkalarına yardım etme konusunda azimli biri oldu. Okulu terk eden bir çocuk olarak eğitimin önemini yaşamının ilerleyen dönemlerinde anlayan Madenjit, öğrenebileceği kadar çok şey öğrenmeye ve fakir çocuklara öğretmenlik yapmaya karar verdi. Kendi kendini yetiştirmiş bir insan olarak mektupla öğretim yaklaşımını benimseyen çok ucuz bir aylık dergi çıkardı. Böylece kırsal ve fakir bölgelerdeki Malezyalı çocukların yaşam becerilerine ve bilgiye erişmelerini sağladı.

Her konuyu basitleştirmeyi hedefleyen Madenjit, neredeyse her yaştaki her öğrenciye 3 ila 6 ay içinde temel İngilizce’yi okumayı, yazmayı, konuşmayı ve anlamayı öğrettiği kendi sistemini tasarladı. Bu programın eğitimi, Kamboçya’daki 350 devlet okulu öğretmenine ve aynı zamanda Timor Leste’deki devlet okullarında Madenjit’in öğrencileri tarafından verildi. Buna ek olarak temel matematik, bilgisayar ve yaşam becerilerini öğretmek için programlar tasarladı.

2000 yılında Madenjit ve iki oğlu, kar amacı gütmeyen SOLS 24/7’yi kurdu. SOLS 24/7, fakir öğrencilere yaşam becerilerini öğretmek için ücretsiz kapsamlı bir eğitim ve yatılı program sağlıyor. Cinsiyet dengesini sağlamak için başavuru şartı olarak erkek öğrenciler, kız kardeşlerini ya da başka kız öğrencileri de okula getirmek zorunda. Her öğrenci, okulu inşa etmek ve korumak, yemek pişirmek, ders vermek ve toplum hizmeti yapmak konusunda bir görev alıyor. Program pek çok konunun yanında İngilizce, bilgisayar becerileri, muhasebe ve liderlik öğretiyor. Öğrenciler, bütün büyük dinleri öğrenerek ve diğer kültürlerden gelen insanların arasına karışarak global vatandaş oluyorlar. Mezun olanlar başka bir ülkedeki bir SOLS okulunda öğretmenlik yaparken yönetim konusunda daha ileri dersler almak için teşvik ediliyor.

Organizasyon, şu anda 5 ülkede 185 okul işletiyor. Bunlardan bazıları çok uzak köylerde yer alıyor. Okulların 15 bin öğrencisine, eski öğrenciler ders veriyor ve böylece bu öğrenciler rol model olurken diğerlerini de eğitim konusunda teşvik ediyorlar. SOLS 24/7 okullarından şimdiye dek 100 binden fazla öğrenci mezun oldu. Madenjit ve organizasyonu pek çok ödül aldı ve başka ülkelere yayılması için davetler aldı. Madenjit, her gün Timor Leste’deki okulda öğretmenlik yapmaya devam ediyor.

Eğer Global Öğretmen Ödülünü kazanabilseydi, Madenjit bu parayı daha fazla okul açmak ve organizasyonunu daha fazla ülkeye yaymak için kullanacaktı. Ayrıca bilgisayar donanımları gibi daha ileri eğitim araçları alacak ve okulun yemek parasını karşılayamadıkları için eğitim alamayan çocuklara burs imkanı sağlayacaktı.

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!