TRENDLER

Fark Yaratan Öğretmenler - Phalla Neang (Kamboçya)

Görüntülenme 469

0
Fark Yaratan Öğretmenler - Phalla Neang (Kamboçya)

Öğretmenliği seviyorum, çünkü çocuklara kendi kaderlerini seçme fırsatı verme fikrini seviyorum.

Global Öğretmen Ödülü finalistlerinden Phalla Neang, 20 yıldan fazladır öğretmen, okul yöneticisi ve Kamboçya’daki Görme Engelliler İçin Eğitim programının ülke çapındaki koordinatörü olarak çalışıyor. Phalla, görme engelli çocuklarla ilk kez 1986 yılında bir Tayland mülteci kampında BM okul direktörü olarak çalışmaya başladı. 1991 yılında Kamboçya’ya geri döndüğünde, bir sivil toplum kuruluşu olan Krousar Thmey için çalışmaya başladı ve 1993 yılında ülke tarihinin ilk Braille kabartma yazı öğretmeni oldu. Kamboçya’daki ilk görme engelliler okullarının açılışlarına katkıda bulundu. Kamboçyalıların görme engelli insanların öğrenme becerisi olmadığına, geçmiş hayatlarında hatalar yaptıklarına ve bu yüzden yalnızlığı hak ettiklerine dair bir inanışları vardı.

Phalla, eğitim yaklaşımında görme engelliler için daha doğal olan öğrenme yöntemlerinin kullanımına öncülük etti. Bu yaklaşım, görme yerine dokunma ve duymayı ön plana çıkarıyor. Müzik ise müfredatın merkezi bir parçası olarak kullanılıyor. Öğrenmeyi; anlama, hafıza ve kendine güven yoluyla gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca öğrencilerini global bir dünyaya hazırlamak için İngilizce derslerine ve bilgisayar becerilerine (ekran okuma programlarını kullanarak) öncelik veriyor. Ülkedeki devlet okulundaki öğrenciler İngilizce öğrenmeye ortaokulda başlarken, Krousar Thmey okullarındaki öğrenciler İngilizce’ye ilkokul birinci sınıfta başlıyor. Görme engelli ve az görme problemi yaşayan öğrencilerin duyma algıları çok güçlü oluyor. Bu yüzden özellikle müzik ve yabancı diller konusunda çok yetenekli olmaya meyilli oluyorlar.

Görme Engelliler İçin Eğitim programı, Eğitim Bakanlığı ortaklığında gerçekleştiği için öğrencilere ulusal müfredata göre eğitim veriliyor. Programa 69 öğretmen ve 250 çocuk katılıyor. Eğitimler dört Krousar Thmey okulunda ve ülke çapındaki devlet okullarındaki 29 entegre sınıfta veriliyor. Phalla, ortaokula giden görme engelli öğrencilerinin yüzde 100’ünün merkezi sınavları geçmeyi başarmış olmasından büyük gurur duyuyor.

Eğer ödülü kazanabilseydi, Phalla bu parayı Krousar Thmey okullarındaki programını genişletmek için kullanacaktı. Daha fazla öğretmen eğitecek ve daha fazla Braille kabartma yazı yazıcısı alacaktı. Bu sayede daha fazla edebiyat kitabı basabilecek ve kabartma yazıdan bir sözlük yaratacaktı.

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!