TRENDLER

Fark Yaratan Öğretmenler - Richard Spencer (İngiltere)

Görüntülenme 429

0
Fark Yaratan Öğretmenler - Richard Spencer (İngiltere)

“Öğretmenliğin neyini mi seviyorum? Genç insanlarla birlikte çalışma ayrıcalığını, onların tutkularını ateşlemeyi ve enerjilerine karşılık vermeyi. Yaratıcı olmayı ve iletişim biliminin farklı yollarını düşünme fırsatını… Zorlu konuların öğrenciler için bir anlam ifade etmeye başladığı heyecanlı anları ve inovatif öğrenme deneyimlerini planlamak için harcadığın saatlerin buna değdiğini fark ettiğin anları. Öğrencilerimin özgüvenle geliştiklerini görmeyi. Onları, sınıfta benimle geçirdikleri zamanın çok ötesine yani gelecekteki başarılarına hazırlamaya yardım ettiğimi bilmeyi.”

Global Öğretmen Ödülü finalisti Richard Spencer ilk olarak Moleküler Biyoloji eğitimi gördü ve bir doktora sonrası araştırmacısı oldu. Üniversitede ders verme deneyimi, öğretme konusunda bir yeteneği olduğunu ve bilimi ulaşılabilir yapma konusunda büyük bir heyecan duyduğunu görmesini sağladı. Bir lise biyoloji öğretmeni olarak en büyük etkiyi yaratabileceğini düşünerek bu konuda eğitim almaya karar verdi.

Billingham’daki Middlesbrough Koleji’ndeki 16 ile 18 yaş arasındaki öğrencilere biyolojiyi öğretme yaklaşımı, dersleri ilgi çekici ve akılda kalıcı yapmak için mümkün olduğu kadar fazla çeşitlilik içeriyor. Deneyleri, saha çalışmalarını, videoları, e-öğrenmeyi, modelleri, canlandırmayı, simulasyonları, öğrenme ile ilgili oyunları kullanıyor. Duruma göre de şiir, şarkı ve dansı… Biyoloji şarkıları söylemenin ve biyoloji dansları yapmanın, karmaşık biyolojik süreçlerin daha kolay akılda kalmasını sağladığını ve  öğrencilerin çok sayıda yeni terim öğrenmelerine yardımcı olduğunu fark etti.

Richard çok sayıda öğretmenlik ödülü aldı ve sayısız ulusal ve uluslararası konferansa ve eğitmen eğitimi workshop’ına katkıda bulundu. Richard aynı zamanda öğretmenler için pek çok online kaynak sağladı. Öğrenciler için ise ödüllü e-öğrenme dersleri hazırladı.

Eğer Global Öğretmen Ödülünü kazanabilseydi, Richard bu paranın bir kısmını tam zamanlı öğretmenlik yerine haftada 3 ya da 4 gün öğretmenlik yapamasını karşılamak için kullanacaktı. Bu, haftanın kalan günlerinde projeler üzerinde çalışmasını, okulları ziyaret etmesini ve diğer öğretmenlere gönüllü eğitimler vermesini sağlayacaktı. Ayrıca AIDS Tedavisi Araştırma Vakfı tarafından sürdürülen bir projeye de destek olacaktı. Vakıf, AIDS ve HIV ile ilgili genel farkındalığı artırmak için bir  bilim operası yazmayı ve sahneye koymayı planlıyor.

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!