TRENDLER

Fark Yaratan Öğretmenler - Stephen Ritz (Amerika Birleşik Devletleri)

Görüntülenme 386

0
Fark Yaratan Öğretmenler - Stephen Ritz (Amerika Birleşik Devletleri)

“Öğretmeyi seviyorum, çünkü her gün çok iyi bir şeyler yapmam gerekiyor! Her gün çocuklara ve meslektaşlarıma yeni bir arayışa yönelmeleri için öncülük etmeliyim. Her gün yeni bir şeyler yapıyoruz, uygulama yapıyoruz, hayal kuruyoruz, öğreniyoruz ve birlikte çalışıyoruz. Ayrıca ben görüp görebileceğiniz en yaşlı 6. sınıf öğrencisiyim! Doğuştan aşırı meraklıyım ve kolayca heyecanlanıyorum.”

Global Öğretmen Ödülü finalisti Stephen Ritz, New York’un en fakir bölgelerinden birindeki Devlet Okulu 55’te öğretmenlik yapıyor. Güney Bronx sakinlerinin yüzde 37’si gıda satın alamayacak kadar fakir. Stephen’ın, tüm yıl boyunca içeride ve dışarıda kendi yiyeceğini yetiştirme fikri, düşük maliyetli bir yeni teknolojiyi kullanıyor ve yüzde 90 daha az alan ve su talep ediyor. Öğrencileri sadece New York’ta 100’den fazla bahçe kurdu. Bu bahçeler, bir taraftan gıdaya ulaşamama sorununa çözüm üreten bir yiyecek üretimi işi yaparken, bir taraftan da şehir düzenlemesine katkı sağlıyor. Aynı zamanda öğrencilere çok önemli beceriler öğretiyor. Programa dahil olan herkes sağlıkla ilgili bir fayda gördü. Bu sayede Stephen aşırı kilolarından kurtuldu. Program aynı zamanda dünyanın pek çok yerindeki yetimhaneye, mülteciye ve hayır kurumlarına sponsorluk yapıyor ve bağışta bulunuyor.

Yeni okul kültürü, insanların çalışmak ve öğrenmek istediği bir yer yaratırken yerel suç oranında da belirgin düşüşler gözlendi. Hedeflenen günlük katılım yüzde 40’tan 93’e yükseldi. Okulun akademik başarısı da ciddi oranda yükseldi. Öğrencilerin yüzde 100’ü standart testlerden geçer puanlar alırken, okulun mezuniyet notları yükseldi. Temel müfredatın içine tamamen entegre edilen program, 2200 öğrenci işi ve kazancı olanağı da yarattı.

Dünyanın herhangi bir yerinde bir benzeri yapılabilecek olan bu yiyecek üretimi programı, yerel, ulusal ve global düzeyde tanınmayı başardı. Stephen yaklaşımını çok sayıda konferansta ve TV programında paylaştı. Yaptığı TED konuşması ise tüm zamanların en çok izlenen öğretmen konuşmalarından birisi oldu.

Stephen sadece bir öğretmen değil. İş geliştirmenin yanı sıra Bronx’un çevre, gıda ve sosyal adalet sorunları için de çalışmalar yapmayı kendine misyon edindi. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan “Green Bronx Machine/Yeşil Bronx Makinesi”ni kurdu. Amacı, yiyecek üretimi programına anaokulundan üniversiteye kadar bütün öğrencileri ve tüm toplumu katmak, bölgedeki gençliğin yaşamınıın yeni bir görüntüye kavuşmasını sağlamak ve onlara istek aşılamak.

Eğer Global Öğretmen Ödülü’nü kazanabilseydi, Stephen bu parayı halihazırda Güney Brox’ta açmak için çalışmalar yaptığı Sağlık ve Biyoçeşitlilik Merkezi için kullanacaktı.

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!