TRENDLER

Finlandiya'da Okula Gitmek İçin 14 Neden

Görüntülenme 2689

0
Finlandiya'da Okula Gitmek İçin 14 Neden

Araştırmalara göre Finlandiyalı öğrenciler tüm dünyadaki öğrenciler arasında en iyiler arasında yer alıyor. Diğer ülkelerdeki çocuklara nazaran okulda daha az vakit geçiriyorlar ve ev ödevine harcadıkları zaman günde en fazla 30 dakika.

Tüm dünyada hayranlık uyandıran Finlandiya’daki eğitimin sırlarını sizler için derledik.

1.Her şey bedava

Finlandiya’da eğitim ücretsiz. Öğle yemekleri, geziler ve okul malzemeleri dahil diğer her şey de ücretsiz. Eğer öğrenci okula 2 km’den daha uzak bir yerde yaşıyorsa, özel bir okul otobüsü onu okula getirip götürüyor. Tüm bu masraflar devlet tarafından karşılanıyor. Ülkenin toplam bütçesinin %12.2 ‘sinden fazlası eğitim için ayrılmış durumda.

2.Her öğrenciye bireysel yaklaşım

Buradaki her öğrenci, farklı zorluklardaki çalışmaları kendi becerileri doğrultusunda yapabiliyor. Farklı fiziksel ve zihinsel becerileri olan çocuklar birlikte okuyorlar. Eğer bir öğrenci bir şeyi yapamıyorsa, öğretmen onun için birebir dersler organize ediyor. Ek dersler de olabiliyor: Örneğin başka bir ana dil gibi.

Bir öğrencinin kendisi için faydalı olacak bir etkinliği seçebileceğine inanılıyor. Yani, bir ders ilgisini çekmediğinde öğrenci gidip kitap okuyabiliyor ya da dikiş dikebiliyor.

3.Notlar sadece öğrenciye bildiriliyor

Finlandiya’da değerlendirme sistemi 10 üzerinden. Ancak, Fin okullarında 3. sınıftan önce not verilmiyor. 3. sınıftan 7. sınıfa kadar ise sadece “daha iyi olabilir” ile “mükemmel” arasında bir sözel değerlendirme bulunuyor. Notlarını sadece öğrencinin kendisi biliyor. Öğrenciler notları yüzünden azarlanmıyorlar. Notlar yalnızca bir çocuğu bilgisini mükemmelleştirmesi ve bireysel ders planını düzeltmesi için motive etmekte kullanılıyor.

4.Okula istedikleri kıyafetle gelebiliyorlar

Fin okullarında üniforma bulunmuyor. Öğrenciler derse istedikleri şekilde giyinip gelebiliyor. Bu konuda herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Sınıfta çoraplarıyla ayakkabısız bir şekilde gezen çocuklar görebiliyorsunuz.

5.Ders sırasında öğrenci isterse bir koltukta oturabiliyor ya da halının üzerine yatabiliyor

Çocuklar sırada oturmak zorunda değiller. Ders sırasında kendilerini nasıl rahat hissediyorlarsa öyle oturuyorlar. Mesela bir koltukta ya da yerde. Eğer hava güzelse, dersler okulun yanındaki çimlerde ya da amfi tiyatro şeklinde dizilmiş özel sıralarda yapılabiliyor.

6.Çok az ev ödevi var

Finlandiya’daki öğretmenler, çocukların ödev yapmak yerine dinlenmeleri ve aileleriyle vakit geçirmeleri gerektiğini düşünüyorlar. Ev ödevleri çok az zaman alıyor ve çok da ilgi çekici olabiliyor. Örneğin, tarih dersinde çocuklardan, dede ve nineleriyle 1950’lerde hayatın nasıl olduğu hakkında konuşmaları ve o zamanlarla modern dünya arasındaki farkların bulunması istenebiliyor.

7.Hiç sınav yok

Finlandiya’daki öğretmenler şöyle diyor: “Bir insan ya hayata hazırlanır ya da sınavlara. Biz ilkini seçiyoruz.” Fin okullarında sınav olmayışının nedeni bu. Öğretmenler kendi inisiyatifleri dahilinde sınav yapabiliyorlar. Öğrenciler sadece 16 yaşında ortaokuldan mezun olurken, zorunlu bir merkezi teste girmek zorundalar.

8.Bazı Fin okullarında tüm ders alanları kaldırıldı

Fin eğitim sisteminin yeni yönelimlerinden biri de “olgu bazlı öğrenme”. Dersler yerine, öğrenciler 6 hafta boyunca tek bir konuyu farklı açılardan işliyorlar. Örneğin, göçmenler konusu, coğrafi açıdan (nereden geldiler), tarihsel açıdan (öncesinde neler oldu) ve kültürel açıdan (ne gibi gelenekleri var) inceleniyor. Çocuklar soruları kendileri çıkarıyor ve yine kendileri yanıtlıyorlar.

9.Dahası, dünyadaki en uzun teneffüslere sahipler

Bir ders ne kadar ilgi çekici olursa olsun, her çocuk için en ilginç şey teneffüstür. Finlandiya’daki çocuklar her 45 dakikalık dersin ardından 15 dakika ara veriyorlar.

10.Finladiya’daki öğretmenler gerçekten çok iyiler

Helsinki Üniversitesi Eğitim Fakültesine girme yarışında bir pozisyona 20 kişi başvuruyor. Öğretmen olmak isteyenlerin sayısı, hali hazır da öğretmen olanların sayısının 10 katını buluyor. Bir öğretmenin ortalama aylık geliri ise 3500 Euro. Öğretmenlik Finlandiya’da çok prestijli bir meslek olarak kabul ediliyor. Bu sayede çocuklar en iyi öğretmenlerden eğitim alıyorlar.

Eğitimin katı bir programı bulunmuyor. Her öğretmen hangi kitabı ve programları kullanacağına kendi karar veriyor. Öğretmen haricinde her derste, sınıfta öğrencileri izleyen ve yaptıkları çalışmalarda onlara yardım eden özel bir yardımcı da bulunuyor.

11.Öğrenciler gerçek hayatta ihtiyaç duyacakları şeyleri öğreniyorlar

Yüzme derslerinde, bir insanın boğulma belirtilerini tanımayı öğreniyorlar. Ev idaresi derslerinde yemek pişirmeyi, örgü örmeyi ve dikiş dikmeyi öğreniyorlar. Doğayı korumaya çok dikkat ediliyor. Ayrıca Finli öğrenciler kolaylıkla bir web sitesi kurabiliyor. Burada öğretilen temel şey, durmadan değişen bir dünyayı anlama ve ona uyum sağlama becerisi. Zaten internette var olan kalbin yapısıyla ilgili herhangi bir şeyi öğrenmelerine gerek görülmüyor.

12.Tüm okullar eşit derecede iyi

Finlandiya’da okul seçmeye gerek yok. Herkes en yakınındaki okula gidiyor, çünkü Finlandiya’da “seçkin” okul diye bir şey bulunmuyor. Nerede yaşarsa yaşasın, herkes kalifiye öğretmenlere, iyi okul malzemelerine ve yüksek kalite yiyeceklere ulaşabiliyor.

13.Öğle yemeğinde ne yiyeceklerine öğrenciler kendileri karar veriyor

Fin okullarında yemek çeşidi çok fazla ve ücretsiz. Yemek menüsü bir ay öncesinden okulun internet sitesinde açıklanıyor ve böylece öğrenciler ne yemek istediklerini “alışveriş sepetlerine” koyabiliyorlar. Menüde her çeşit diyete uygun yiyecek bulunuyor, vejetaryen seçenekler de dahil.

14.Okulda yatılı partiler düzenleniyor

Bazen öğrenciler uyku tulumlarını alıyor ve öğretmenleriyle birlikte okulda kalıyorlar. Film seyrediyor, oyunlar oynuyor ve spor salonunda uyuyorlar. Sabah olunca da dondurmayla kahvaltı yapıyorlar Böyle bir okulu kim sevmez? Biz de olsak, ne akşamüstü ne de gece oradan ayrılmak istemezdik.

BONUS

Finlandiya kütüphanelerinde çocuklara okuma sevgisi aşılamak için özel eğitilmiş köpekler bulunuyor. Bu köpekler, çocuklar kitap okurken ya da bir hikaye anlatırken onları dinliyorlar.

 

Çeviri: Ayşegül Sarıoğlu

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-family-and-kids/14-reasons-why-youll-want-to-enroll-your-kid-in-a-finnish-school-368710/?utm_source=fb_brightside&utm_medium=fb_organic&utm_campaign=fb_gr_brightside

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!