TRENDLER

Ganalı Öğretmen Öğrencilerine Microsoft Word'u Öğretmek İçin Tahtaya Ekran Görüntüsünü Çiziyor

Görüntülenme 483

0
Ganalı Öğretmen Öğrencilerine Microsoft Word'u Öğretmek İçin Tahtaya Ekran Görüntüsünü Çiziyor

Sıra dışı ve yaratıcı bir şekilde tek bir bilgisayarı bile olmadan ICT (BİT – Bilişim ve İletişim Teknolojileri) öğretme yöntemiyle binlerce insanın kalbini kazanan Ganalı bir öğretmenin konuyla ilgili Facebook paylaşımı kısa sürede viral oldu.

Ganalı Owura Kwadwo, konuyla ilgili temel araç gereçleri ve kaynakları olmayan kırsal bir tarım toplumunda Bilişim ve İletişim Teknolojileri öğretme tecrübelerini şöyle anlatıyor: “Her öğretmenin kendi konusunu öğrencilerine bir anlatma şekli vardır. Bu da benimki.”

Görsel sanatlar eğitimi almış olan Owuro Kwadwo, öğrencilerine bir Word dokümanı oluşturmayı öğretirken çizim yeteneğinden faydalanıyor. Öğrencileri aynen defterlerine geçirebilsin ve öğrenebilsin diye kara tahtaya Word dokümanının birebir ekran görüntüsünü çiziyor. “Öğrencilerim öğrettiğim şeyi anlayabilsinler diye yapıyorum bunu. Kendilerini bir bilgisayarın önünde varsaydıklarında, görebilecekleri şeyin en azından bir resmini vermek istiyorum onlara.” Kwadwo’nun yöntemi belli ki çok işe yarıyor çünkü öğrencileri onun derslerinden keyif alıyor ve etkin bir şekilde öğrenebiliyorlar. “Sınıftan gitmeden önce her şeyi çok iyi anladıklarından emin olmak istiyorum.”

Öğretmenin bu Facebook paylaşımı Gana’da sıcak tartışmalara sebep oldu. Bazıları Kwadwo’nun yaratıcılığını ve öğrencilerine kendini bu kadar adamasını takdir ederken, “Bu kadar ileri gitmesine ne gerek var?” diyerek öfkelenenler de oldu.

Yıl 2018 ve neden hala okullarda bir bilgisayar yok? Kwadwo bir şeylerin çok yavaş ilerlediğini düşünüyor. “Hükümet çok yardımcı, ben onlara inanıyorum. Bilişim ve İletişim Tekneolojilerini hem öğrenciler hem de öğretmenler için daha iyi bir hale getirmeye çalışıyorlar,” diyor Kwadwo. Ancak Accra ve Kumasi gibi büyük şehirlerde durum böyle olsa da, ilerlemenin kırsal bölgelere gelmesi belli ki hayli yavaş. “İyi donanımlı altyapılara, eğitim ve öğretim yardımlarına ve eğitimi merkeze koyan bir hükümete ihtiyacımız var.”

Paylaşımı sosyal medyada viral olduğundan itibaren Kwadwo çok sayıda laptop ve projeksiyon makinesi bağışı teklifi aldı. Bu öğrenciler ve okul için harika bir haber! Kwadwo öğrencilerinin daha iyi öğrenmesini sağlayan herkese müteşekkir olduğunu söylüyor ve aynı zamanda bölgedeki diğer okullara da yardım etmeyi planlıyor. “Aynı problemle karşı karşıya olan daha pek çok okul var. Onlara da yardım edebilir ve bağışların bir kısmını oralara verebilirim. Böylece onlar da Bilişim ve İletişim Teknolojileri eğitiminin faydalarından yararlanabilirler.” Kwadwo’nun çabaları ve emekleri, Gana gibi gelişmekte olan ülkelerde, hükümetin sağlayamadıklarından kaynaklanan açıkları kapatmak için gerçekten inanılmaz bir örnek.

Ganalı öğretmen Owura Kwadwo, okulda hiç bilgisayar olmadığı halde öğrencilerine Bilişim ve İletişim Teknolojilerini farklı bir yöntemle anlatmayı denedi.

Öğrencilerinin Microsoft Word’ü defterlerine aynen çizebilmesi ve daha iyi öğrenebilmesi için kara tahtaya ekran görüntüsünü birebir çizdi.

Kwadwo görsel sanatlar eğitimi aldığı için bu yeteneğinden faydalandı.

“Öğrencilerim öğrettiğim şeyi anlayabilsinler diye yapıyorum bunu. Kendilerini bir bilgisayarın önünde varsaydıklarında, görebilecekleri şeyin en azından bir resmini vermek istiyorum onlara.”

Ama ne yazık ki aynı problemle karşı karşıya olan daha pek çok okul var.

Kwadwo’nun Facebook paylaşımı, onun çabalarından ve kendini öğrencilerilerine böylesine adamasından etkilenen çok sayıda insanın kalbine dokundu.

Paylaşımı sosyal medyada viral olduğundan itibaren Kwadwo çok sayıda laptop ve projeksiyon makinesi bağışı teklifi aldı!

 

Kaynak: https://www.boredpanda.com/teacher-draws-computer-screen-chalkboard-owura-kwadwo-hottish-ghana/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!