TRENDLER

Gelecekte Eğitim Sistemi Nasıl Olmalı?

Görüntülenme 2935

0
Gelecekte Eğitim Sistemi Nasıl Olmalı?

Okula başlarken

Her imkanı olan aile, okul konusunda imkanları elverdiği kadar detaylara girmeye çalışır. Çocuklarımızın, diskoların Strabucks’lara; dans edip eğlenenlerin, laptoplarıyla kahvelerini yudumlayan insanlara evrildiği gittikçe kalabalıklaşan dünyada işleri çok zor. Kendi kariyerimizin peşine düşmüşken, birde onların gelecekte, kendi yaşadığımız zorlukları yaşamaması için daha detaycı ve titiz olmaya çalışıyoruz. Elbetteki biz bu kadar titiz davranırken, eğitim için gönderdiğimiz okulların bizden daha uzman davranmasını beklemek çok haklı bir taleptir.

Devlet okulunda geçen zaman

Devlet okulunda okumuş bir insan olarak okul hayatım gerçekten nefretle geçti. Dersleri sadece ders kitaplarını okuyarak ve yazdırarak dersi geçiren öğretmenlerim oldu hatta derste tırnaklarını kesen ingilizce öğretmenim yada kendisi dövemediğinden çocukları birbirine dövdüren sorumsuz yaşıtım öğretmenler (bunu yapan bir arkaadaşımdı) tanıdım. Tüm bunların yanı sıra az tanısamda, kendini eğitime adamış ancak yönetim tarafından motivasyonu bitirilmiş ve gerçekten işinin hakkını veren öğretmenleri de unutmamak gerekir. Kara bir tablo görmüş biri olarak her şeyin üzerinde defalarca düşünmek zorunda hissetmem bence çok doğal.

Sadece bilgi mi?

Bilgi birinin size verdiği para gibidir. Bir gün gelip artık bu bilgileri biriktirdiğiniz kumbaranızı açıp içindekilerle hayata dalmanız gerekir. Bilgi, vizyon olmadan sadece kağıt üzerinde bir yazıdır. Bilgiyi kullanmak onu hayatınıza uygulamakla olur. Aile kadar okulun da bu konuda çok büyük sorumlulukları vardır. Bir problemle karşılaştığımızda, çözüm üretme becerimiz tamamen vizyon yani olaylara bakış açılarımızla ilişkilidir. Hayatın içerisinde öğrendiklerimizi uygulamayabilme ve yeni yaklaşımlar üretme becerilerini kazandırır bize.

Okulun bence önemli işi vizyon kazandırmaktır. Farklı bakış açıları üretemeyen bireylerin hayatı başarma konusunda daha şanssız olduğuna inanıyorum.

Kariyer, sadece para demek midir?

Kariyer konusunda fikirlerimi söylediğim, yaşça daha genç arkadaşlarımdan biri “Her şey para değildir” dedi bana. Halbuki benim anlatmak istediğim, dilenci olacaksan bile bunu bir vizyon doğrultusunda koyduğun hedeflere göre bunu yapmak gerektiğiydi. Kariyer planı, bir insanın gelecekte olmak istediği yer veya kişidir. Bunu sadece iş hayatı olarak anlamak biraz vizyon eksikliğindendir sanırım.

Vizyon, misyon

Okulların, özellikle özel okulların en büyük sorununun vizyonsuz ama bilgili insan yetiştirmeleri olduğunu düşünüyorum. İş hayatımda gördüğüm gençler arasında bunun çok yaygın olduğunu görüyorum. Zeka ve bilgi konusunda sorunu olmayan insanların en büyük sorunu vizyonsuzluk. Vizyon gerçekten dinlediğimiz müzikten, güldüğümüz bir karikatüre kadar tüm seçimlerimizi ve problem çözme becerilerimizi belirleyen çok önemli bir parametredir. Olaylara bakış açımızı belirler. Vizyon olmadan bilgi sadece harfler, sayılar ve formüllerdir.

Vizyon mu? Ama nasıl?

Mesela ben hep okullarda iktisat dersinin zorunlu olması gerektiğine inanırım. Bir insan fizik dersinde yada analitik geometri dersinde öğrendiği bilgileri hayatında hiç kullanma ihtiyacı duymayabilir. Ancak her insan iktisat kullanır. Her gün gazetelerde, TV’lerde fizik. kimya değil ama iktisata maruz kalırsınız. Faiz oranları arttı, dolar arttı, borsa çöktü vs. Her gün onlarca iktisadi karar vermek zorunda kalırsınız. “Bu kredi kartını mı kullansam, yoksa diğerini mi?” gibi benzer soruları sorar dururuz. Her birey aslında toplama, çıkarma öğretilmemiş birer muhasebecidir. Ancak iktisadı üniversitede, o da belli bölümlerde öğrenirsiniz. Böylece çok büyük bir bakış açısından mahrum bırakılmış ancak sürekli onunla dürtülen bireyler olarak kararlar vermek, sorunlar çözmek zorundayızdır. İktisatın içinde aynı zamanda çok derin felsefe, sosyoloji ve psikoloji birikimi vardır.

Farklı bakış açıları geliştirmek

Bilgi artık her yerde ve her an elimizin altında, artık okulların görevi sadece bilgi öğretmek değil, bilgiye nasıl ulaşılabileceğini ve nasıl kullanılabileceğini öğretmek de olmalı. Okulun öğrenmeyi öğretmesinin, artık en önemli görevi olduğuna inanınıyorum. Öğrendiklerinden yeni bakış açıları üretemeyen bir bireyin öğrendiğini sanmak, biraz aceleci davranmaktır. Öğrenmek, bilginin hayatımıza nüfuz etmesidir…

Bir eğitimpedia babası.
Cenk Çetinkaya

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!