TRENDLER

Geleneksel Eğitimden Vazgeçmek...

Görüntülenme 961

0
Geleneksel Eğitimden Vazgeçmek...

Logan Laplante, eğitimine evde devam etmesi için okuldan alınan 13 yaşında bir çocuk. Bunun sonucu olarak, kendi ilgi alanlarına ve kendine özgü öğrenme biçimine göre uyarlanmış bir eğitim alma fırsatına sahip oldu. Bu, geleneksel eğitimin her zaman sunamadığı bir fırsat. Özellikle de yaşına göre çok bilgece bir şekilde, Logan büyüyünce “mutlu ve sağlıklı” olmak istediğini söylüyor. 

Logan’ın hikayesi, IQ’su Einstein’dan bile yüksek olduğu söylenen Jacob Barnett isimli başka bir çocuğun hikayesi ile benzerlik gösteriyor. Okulu tarafından Jacob’ın özel eğitim almasına karar verildi, ta ki ailesi duruma müdahale edip Jacob evde eğitime geçiş yapana kadar. O, şimdi, müthiş bir dahi olarak görülüyor ve zekasının ona bir gün Nobel Ödülü kazandıracağı düşünülüyor.

Eğitim ve Evde Eğitim Üzerine

Eğitim, çok yönlü ve üretken bir toplumun temeli olarak görülür, ancak bu inancın altında şu varsayım yatar: Eğitimini tamamlayanlar, büyük şirketlerin kar oranlarını artırmak ve sürekli büyümek isteyen sistemi korumak için toplumun çarklarını döndürmeye devam edecektir. Günümüzde, eğitime yaklaşım, yaratıcı ve sıradışı düşünmeyi teşvik etmek yerine, mevcut sistem korunabilsin diye daha itaatkar ve uysal mezunlar yetiştirme eğiliminde.

Bu şu demek: Geleneksel eğitim, birey ve bireyin gelişiminden çok sistemin belirlediği sınırlar içinde faaliyet gösterecek “işçi arılar” yetiştirmeye odaklanıyor. Sir Ken Robinson 2007 yılında, eğitimin yaratıcılığı nasıl körelttiği ile ilgili ünlü bir TED konuşması yaptı. Şu zamana kadar en çok izlenen TED konuşmalarından biri bu ve birçok insanı, çocuklarımızı nasıl eğittiğimize dair tekrar düşünmeye sevk etti. Geleneksel eğitim, değişen toplumun taleplerine yetişmekte yavaş kaldığı için birçok insan çözümü evde eğitimde arıyor. Çünkü evde eğitim, tıpkı Logan gibi çocukların eğitimi keşfetmesine olanak sağlıyor.

Birleşik Devletler’de, 5 ila 17 yaş arası çocukların yaklaşık yüzde 3.8’i evde eğitim görüyor. Kanada’da bu oran yüzde 1’e düşüyor. Gittikçe daha fazla insan geleneksel eğitimin ne kadar sınırlayıcı olduğunu fark ettiği için iki ülkede de bu oranların artması bekleniyor. İngiltere’de evde eğitim gören çocukların sayısında ise son üç yılda yüzde 40’dan daha fazla bir artış olduğu kaydedildi. Ayrıca, Birleşik Devletler’de ve Kanada’da yapılan araştırmalar, evde eğitim görmüş çocukların devlet okuluna ya da özel okula giden akranlarından daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Benim görüşüme göre evde eğitimin; çökmekte olan bir sistemin dar sınırları içinde düşünme eğilimine daha az sahip, yaratıcı ve ileri görüşlü insanlar yetiştirme olasılığı çok daha yüksek. Ancak, evde eğitim herkese göre değil ve geleneksel eğitimden de pek tabii böyle insanlar yetişebilir. Tek söylediğim, bu ihtimalin evde eğitim alanlar için daha yüksek olduğu. Bu, evde eğitim herkese göre demek değil. Ancak, en kısa zamanda eğitim sistemimizin işleyişinde köklü bir değişikliğin meydana gelmesi gerektiğine inanıyorum.

 

Çeviri: Zeynep Topal

Kaynak: https://www.collective-evolution.com/2014/01/07/this-is-what-happens-when-a-kid-leaves-traditional-education/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!