TRENDLER

Global Ebeveyn Anketi, 29 Ülkeden 27,500 Ebeveynin Eğitime Bakışını Ortaya Çıkardı

Görüntülenme 434

0
Global Ebeveyn Anketi, 29 Ülkeden 27,500 Ebeveynin Eğitime Bakışını Ortaya Çıkardı

Eğitimin Nobeli kabul edilen Global Öğretmen Ödülü’nün arkasındaki kuruluş olan Varkey Vakfı, dünyanın en büyük pazar araştırması şirketlerinden Ipsos Mori ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki ebeveynlerin ümitlerini, korkularını ve isteklerini inceleyen en kapsamlı küresel ebeveynlik çalışmasına imza attı. 

Çalışma boyunca, içinde Türkiye’nin de bulunduğu 29 ülkeden 27 bin 500 aileyle görüşüldü. Aralık 2017’de başlayan “Global Ebeveyn Anketi”nin sonuçlarından oluşan rapor, önemli bulgular ortaya koydu. Raporda hem dünya geneline yönelik sonuçlar hem de ülke bazlı sonuçlar yer alıyor. 

Dünya Geneline Yönelik Sonuçlar:

Dünya çapında ebeveynler, çocuklarının aldığı eğitimin kalitesine büyük bir güven duyuyorlar. Fakat, ülkelerindeki ücretsiz okullara genel olarak çok daha az güveniyorlar.

  • Ebeveynlerin çocuklarının gittikleri okullardaki öğretim kalitesine olan güveni, yüzde 78’inin “iyi” ya da “çok iyi” diye değerlendirme yapmasının sonucu olarak dünya genelinde epey yüksek. Ancak, genel olarak ülkelerindeki ücretsiz okulların kalitesi sorulduğunda ebeveynler çok emin değiller, sadece yüzde 45’i “iyi” değerlendirmesinde bulunuyor.
  • PISA uluslararası eğitim sıralamasının ölçümüne göre; ebeveynlerin, çocuklarının eğitiminin ne kadar iyi olduğunu düşünmesi ile ülkelerindeki eğitimin PISA’dan ne kadar iyi sonuçlar aldığı arasında pek bir ilişki yok. PISA sıralamalarında başı çeken Güney Kore (yüzde 43) ve Japonya (yüzde 60), çocuklarının aldığı eğitime en az güvenen ebeveynlerin bulunduğu ülkeler arasında.

Ebeveynler, bir okulu iyi yapan en önemli parçanın öğretmenler olduğunun farkındalar.  

  • Araştırma, çocuklarının gittikleri okullarda ek ödenek olsaydı, çoğu ebeveynin bunun öğretmenlere harcanmasını isteyeceğini gösteriyor. Ebeveynlerin yüzde 50’si önceliklerini, ya daha fazla öğretmen alımı yapmak ya da varolan öğretmenler için daha iyi maaş olarak sıraladılar. Bu karşılaştırmaya göre ek ödeneği, ebeveynlerin yüzde 46’sı okuldaki bilgisayarlara/teknolojik aletlere, yüzde 44’ü müfredat dışı aktivitelere, yüzde 37’si destek personeline, yüzde 37’si kaynaklara ve yüzce 34’ü binalara ve diğer tesislere harcamak için kullanırdı.
  • Çocuklarının gidecekleri okulu seçerken ebeveynler için en önemli faktör, okulun bulunduğu konumun yanı sıra öğretmenlerin kalitesi; dünya genelinde ilkokul ve ortaokula giden çocukların ebeveynlerinin yüzde 45’i,  ilk üç kriterden biri olarak bunu gösteriyor.

Çoğu ebeveyn, okulların çocuklarını geleceğe iyi bir şekilde hazırladığını düşünüyor ancak konu üniversitelerin önemine geldiğinde görüşler karışık. Ebeveynler, iklim değişikliği ya da terörizm gibi küresel tehditlerdense çocuklarının ekonomik çıkarları hakkında daha çok endişe duyuyorlar.  

  • Ebeveynlerin yaklaşık üçte ikisi (yüzde 64’ü), okulların çocuklarını 2030 ve sonrası dünyasına yeterince iyi hazırladığına inanıyor. Hindistan ve Endonezya başta olmak üzere bazı Asya ülkelerinde bu inanış çok kuvvetli. Anket yapılan Afrikalı ve Latin ebeveynlerin, okulların çocuklarını iyi yetiştirdiğine inanmaları, çoğu Avrupalı ebeveynden daha fazla.
  • Dünya çapında, ailelerin çocuklarının geleceğiyle alakalı en büyük endişesi geçimlerini nasıl sağlayacakları. Ankete katılanların yüzde 42’si, çocuklarının ileride iş bulmalarının ve başarılı kariyer sahibi olmalarının en büyük üç kaygılarından ikisi olduğunu belirtti. Para ve yaşam pahalılığı (yüzde 34), en büyük ikinci endişe. Terörizm (yüzde 16) veya iklim değişikliği (yüzde 14) ile ilgili kaygı duyan ebeveyn sayısı ise çok az.
  • Dünya genelinde ebeveynlerin yüzde 40’ı, çocuklarının üniversiteye gitmelerinin son derece önemli olduğu görüşünde, ancak Latin Amerikalılar üniversiteye gitme konusunda diğerlerinden çok daha kararlılar. Hint ebeveynlerin büyük bir kısmı da üniversitenin çok önemli olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, Avupalı ebeveynler üniversite eğitimine oldukça az önem veriyolar.

Gelişmekte olan ülkelerdeki ebeveynler çocuklarının okul dışındaki eğitimine, gelişmiş ekonomilerdeki ebeveynlere kıyasla çok daha fazla zaman harcıyor. Ebeveynlerin, özellikle de genç olanların çoğu, çocuklarının nerede ve nasıl eğitildiği konusunda çoğulcu bir yaklaşımdan yana.

  • Dünya genelinde, çocuklarına eğitimlerinde yardımcı olmaya haftada 7 saat ya da daha fazla zaman ayıran ebeveynlerin oranı yüzde 25 iken, bu rakam Hindistan’da yüzde 62’ye, Vietnam’da yüzde 50’ye ve Kolombiya’da yüzde 39’a çıkıyor. Gelişmiş ekonomilerdeki ebeveynlerin çocuklarına aynı vakti ayırma oranları ise çok daha düşük: Finlandiya’da yüzde 5, Fransa’da ve Japonya’da yüzde 10 ve Birleşik Krallık’ta yüzde 11.
  • Çocuklarını ücretsiz okullara gönderen ebeveynlerin yüzde 55’i, karşılayabilecek durumları ve okullarda uygun yer olsaydı, çocuklarını özel okullara gönderme ihtimallerini “bir hayli olası” veya “çok olası” olarak değerlendirdiler. Dünya çapında, özellikle de düşük gelirli ve yeni gelişmekte olan ülkelerdeki ebeveynlerin yüzde 61’i, eğitim burslarını destekliyor.
  • Eğitimde çoğulculuğa olan destek, daha genç ve iyi eğitimli çevreler arasında evrensel olarak daha yaygın. Genç ve iyi eğitimli ebeveynlerin, karşılayabilecek durumları ve okullarda uygun yer olması durumunda çocuklarını özel okula gönderme ihtimalleri daha yüksek. Bu ebeveynlerin ayrıca, ebeveyn ve öğretmen gruplarını, özel şirketleri, dini kurumları, devlet kontrolünden bağımsız okulları ve eğitim burslarını desteklemeleri daha olası.

 

Raporun tamamı için (Rapor İngilizcedir): https://www.varkeyfoundation.org/sites/default/files/People/VF%20Parents%20Survey%2018%20-%20Single%20Pages%20for%20FlipBook.pdf

 

Yazının İkinci Bölümü: Türkiye’ye Yönelik Sonuçlar…

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!