TRENDLER

Global Ebeveyn Anketi: Türkiye'de Ebeveynlerin Sadece Yüzde 24'ü Devlet Okullarına Güveniyor

Görüntülenme 812

0
Global Ebeveyn Anketi: Türkiye'de Ebeveynlerin Sadece Yüzde 24'ü Devlet Okullarına Güveniyor

Eğitimin Nobeli kabul edilen Global Öğretmen Ödülü’nün arkasındaki kuruluş olan Varkey Vakfı, dünyanın en büyük pazar araştırması şirketlerinden Ipsos Mori ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki ebeveynlerin ümitlerini, korkularını ve isteklerini inceleyen en kapsamlı küresel ebeveynlik çalışmasına imza attı.

Çalışma boyunca, içinde Türkiye’nin de bulunduğu 29 ülkeden 27 bin 500 aileyle görüşüldü. Bu 29 ülke şunlar: Arjantin, Hindistan, Singapur, Avustralya, Endonezya, Güney Afrika, Brezilya, İtalya, Güney Kore, Kanada, Japonya, İspanya, Çin, Kenya, Türkiye, Kolombiya, Malezya, Uganda, Estonya, Meksika, Birleşik Krallık, Finlandiya, Peru, A.B.D., Fransa, Polonya, Vietnam, Almanya ve Rusya.

Türkiye’den 1000 ebeveyn ankete katıldı. Sonuçlar; Estonya (500), Kenya (501) ve Uganda (371) haricindeki bütün ülkelerden 1000 katılımla elde edildi.

Anket sonuçları 4-18 yaşları arasında ve okula giden çocukların ebeveynlerini temsil ediyor ve anne ve babalardan eşit sayıda görüş içeriyor.

Bütün ülkeler toplam küresel ortalamaya eşit şekilde katkıda bulundu. Veriler, ülkelerin oransal nüfusuna göre ayarlanmadı.

Anket internet üzerinden gerçekleştirildiği için, internet erişiminin düşük olduğu (Hindistan, Uganda, Kenya, Peru ve Endonezya gibi) ülkelerde, verilerin şehirde yaşayıp internet kullanan ve genellikle daha iyi eğitim almış ve daha çok maddi imkâna sahip nüfusu temsil ettiğinin altını çizmek gerekir. Gelelim türkiye verilerine…

2018 Türkiye Sonuçları

 • Türkiye’deki ebeveynlerin üçte biri (yüzde 33’ü), terör ve çatışmayı çocuklarının geleceği açısından en endişe verici üç konudan biri olarak görüyor. Bu oran, dünyada Almanya’dan (yüzde 34) sonra ikinci sırada yer alıyor. (Küresel ortalama 16 – Türkiye küresel olarak 2. sırada)
 • Türk anne-babalar çocuklarının okuldaki güvenliği konusunda kaygı duyuyorlar; güvenliği okul ile ilgili en endişe verici üç konudan biri olarak sıralayanların oranı yüzde 44. (Küresel ortalama yüzde 34 – Türkiye küresel olarak 6. sırada)
 • Çocuğunu devlet okuluna gönderenlerin yüzde 82’si, maddi imkânları ve kontenjan olması durumunda çocuklarını özel okula gönderme ihtimallerinin ‘bir hayli olası’ ile ‘çok olası’ arasında olduğunu belirtiyor. (Küresel ortalama yüzde 55 – Türkiye küresel olarak 2. sırada)
 • Türk ebeveynlerin dörtte birinden azı (yüzde 24’ü) ülkelerindeki devlet okullarının kalitesini “oldukça iyi” ya da “çok iyi” olarak nitelendiriyor. Bu, Peru (yüzde 14), Meksika (yüzde 18) ve Uganda (yüzde 20)’dan sonra dünyada en düşük dördüncü oran. (Küresel ortalama yüzde 45 – Türkiye küresel olarak 26. sırada)
 • “Çocuğunuzun geleceği ile ilgili sizi en çok ne endişelendiriyor?” Türk ebeveynlerin üçte biri (yüzde 33’ü) terörizm ve çatışmayı çocuklarının geleceği ile ilgili ilk üç kaygısından biri olarak gösteriyor. Almanya’dan (yüzde 34) sonra dünyada en yüksek ikinci oran bu.
 • “Çocuğunuzun okul hayatı ile ilgili sizi en çok ne endişelendiriyor?”, Türk ebeveynlerin yüzde 44’ü okulla alakalı en büyük üç kaygısı arasında çocuklarının güvenliğinin yer aldığını belirtiyor.
 • “Maddi imkanınız ve okulda kontenjan olsaydı, çocuğunuzu özel okula gönderme olasılığınız ne olurdu?” Çocuklarını devlet okuluna gönderen ebeveynlerin yüzde 82’si, maddi imkanları ve okulda kontenjan olsaydı çocuklarını özel okula yollama ihtimallerini “bir hayli olası” veya “çok olası” olarak değerlendirdi.
 • “Ülkenizdeki ücretsiz devlet okullarının kalitesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” Ebeveynlerin dörtte birinden azı (yüzde 24’ü) ülkelerindeki ücretsiz okulların kalitesini “oldukça iyi” ya da “çok iyi” olarak nitelendiriyor. Bu, Peru (yüzde 14), Meksika (yüzde 18) ve Uganda’dan (yüzde 20) sonra dünyada en düşük dördüncü oran. Buna rağmen, “Çocuğunuzun okulundaki eğitim kalitesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ebeveynlerin yüzde 72’si “iyi” cevabını verdi.
 • “Çocuğunuzun hayatta başarılı olması için üniversiteye gitmesini ne kadar gerekli görüyorsunuz?” Anket, Türk ebeveynlerin yarısından fazlasının (yüzde 55’inin) üniversiteyi son derece önemli gördüğünü açığa çıkarıyor. Bu oran küresel ortalamanın (yüzde 40) epey üstünde.
 • “Çocuğunuzun okulunda ek ödenek olsaydı, bunun ne için kullanılmasını isterdiniz?”, Ebeveynlerin çoğu (yüzde 52’si) çocuklarının okulunda ek ödenek olsaydı, bunun müfredat dışı etkinlikler için kullanılmasını isteyeceklerini belirtti.
 • “Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda, çocuğunuzun geleceği hakkında ne kadar iyimsersiniz/kötümsersiniz?” Türk ebeveynlerin yarısından azı (yüzde 49) çocuklarının geleceği hakkında iyimser. Bu oran küresel ortalamanın (yüzde 60) altında.

 

Raporun tamamı için: (Raporun dili İngilizcedir)

https://www.varkeyfoundation.org/sites/default/files/People/17-091869-01%20Varkey%20Foundation%20GPS_Turkey%20Pack_260218_IUO_v1.pdf

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!