TRENDLER

2016 Global Öğretmen Ödülü'nü Filistinli Hanan Al Hroub Kazandı

Görüntülenme 4488

0
2016 Global Öğretmen Ödülü'nü Filistinli Hanan Al Hroub Kazandı

Eğitimin Nobel’i olarak anılan ve 1 milyon dolar ile bu alanda şimdiye dek verilen en büyük ödül olma özelliğini taşıyan Global Öğretmen Ödülü’nü bu yıl Filistinli öğretmen Hanan Al Hroub kazandı. 13 Martta sahibini bulan 2016 Global Öğretmen Ödülü, içinde yaşadığı topluma yaptığı olağanüstü katkılar nedeniyle Filistinli Hroub’a verildi.

Peki, Hanan Al Hroub kimdir? Hroub, Beytüllahim’deki Filistin mülteci kampında büyüdü. Kampta sürekli olarak şiddet olaylarına maruz kaldı. Kendi çocuklarının da yaşadıkları mahallede her gün şiddetin ortasında kaldıklarını ve çok bocaladıklarını fark edince, öğretmenlik eğitimi almaya karar verdi. Kocası çocuklarıyla birlikte okuldan eve dönüş yolunda vuruldu ve yaralandı.

“Bu olay, çocuklarımın davranışlarını, kişiliklerini ve akademik gelişimlerini tamamen değiştirdi. Çocuklarımla bu süreçten geçerken kendimi çok yalnız hissettim.”

Bunun üzerine Hroub, kızları ve mahalledeki diğer çocuklar için oyunlar üretti. Çocular oyun oynadıkça sosyal becerilerini tekrar geliştirdiler ve özgüven kazandılar. Aynı zamanda notları da düzeldi.

enhanced-18738-1457899294-7

Hroub öğretmenlik eğitimini tamamladı. Şu anda Ramallah’taki Samiha Khalil Ortaokulunda öğretmenlik yapıyor. Öğrencilerinin çoğu, içinde yaşadıkları ortamdaki şiddete ve belirsizliğe dayalı agresif davranışlar gösteriyor ya da depresyon yaşıyor.

“İşte bu gerçeğe dayanarak eğitimin rolü, öğretmenin rolü başlıyor. Çocukları şiddete karşı özgürleştiren, onların hayal güçlerini özgürleştiren ve diyalog, sevgi ve güzellik formunda somutlaştıran bir ortam yaratan bir eğitimci, bir sanatçı olarak rolümüz başlıyor” diyor Hroub.

“Çocuklarımızın ve aynı zamanda dünyadaki tüm çocukların barışçıl hayatlar yaşamalarını istiyoruz”

unspecified-18-460x225

Papa Francis, ödülü kazananı ilan ederken Hroub’un oyun ve öğrenme yoluyla şiddeti sınırlandırma felsefesinden de bahsetti. “Bir çocuğun oyun oynama hakkı vardır. Eğitimin bir parçası da çocuklara oyun oynamayı öğretmektir, çünkü oyunlar sayesinde sosyal olmayı öğrenirsiniz ve yaşamın coşkusunu keşfedersiniz” diyen Papa Francis, Hroub’un eğitim felsefesini desteklediğini açıkladı.

Bölgedeki çok sayıda sorunlu çocuk dolayısıyla Filistindeki sınıflar gergin ortamlar olabiliyor. Hroub, “Şiddete Hayır” sloganını benimsiyor ve kendi geliştirdiği özel bir yaklaşımı kullanıyor. Bu yaklaşımını “Oynuyoruz ve Öğreniyoruz” isimli kitabında da detaylı olarak anlatan Hroub, öğrencileriyle güvenilir, saygılı, dürüst ve duyarlı ilişkiler kurmaya odaklanıyor. Ayrıca okuryazarlığın önemine dikkat çekiyor. Öğrencilerini birlikte çalışmaları, bireysel ihtiyaçlara yakın ilgi göstermeleri için teşvik ediyor ve pozitif davranışları ödüllendiriyor.

Hroub’un bu yaklaşımı, okullarda sık görülen bir problem olan şiddete yönelik davranışlarda bir düşüş yaşanmasını sağladı. Diğer meslektaşlarına, öğretmenliklerini ve sınıf yönetimi stratejilerini gözden geçirmeleri konusunda ilham verdi. Hroub eğitime yönelik bakış açısını, konferanslarda, toplantılarda ve eğitmen eğitimi seminerlerinde paylaştı. Hroub, insanlarının eğitim sayesinde kendi vatanlarını geri almalarını umut ediyor.

Türkçe Altyazı:

Dünyanın en iyi öğretmeniyle tanışın. Bu Filistinli tam 1 milyon dolar kazandı. Hanan Al Hroub: “Başardım, kazandım!” Hanan Al Hroub Beytüllahim yakınındaki bir Filistin mülteci kampında büyüdü. Evden okula giderken bir silahlı çatışmaya şahit olan çocukları, travma yaşadıktan sonra öğretmen oldu. Hanan şimdi şiddetten etkilenen çocuklara yardım ediyor. Çocukların travmalarının üstesinden gelebilmelerine yardımcı olmak için oyunları kullanıyor. Hanan’ın fikirleri okullardaki şiddeti azaltmayı sağladı. Hanan Al Hroub: “Geleceği değiştirebiliriz. Biz dünyadaki gerçek gücüz. Sadece öğretmenler, sadece öğretmenler…” Ödülü, Dubai’deki bir törende Papa duyurdu. Bu arada Batı Şeria’da insanlar Hanan’ın ödülü kazanmasını izlemek için sokaklarda toplandı. Hanan Al Hroub:”Biz dünyayı değiştirebiliriz. En iyi şekilde…”

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/claudiakoerner/a-palestinian-teacher-won-a-1-million-global-teacher-prize#.mfE3DxrpJ

http://www.globalteacherprize.org/top-10-finalist/hanan-al-hroub

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!