Görme Engelliler İçin Alfabenin Harfleri ile Braille Alfabesini Birleştiren Tasarımcı

3
15287

Şimdiye dek nasıl olur da kimse akıl edemez diyeceğiniz bir inovasyonla tanıştırmak istiyoruz sizi. Japon tasarımcı  Kosuke Takahashi, gözleri görebilsin ya da göremesin, herkesin bilgiye eşit derecede ulaşmasını sağlayan yeni bir yazı karakteri buldu. 24 yaşındaki tasarımcının yeni Braille alfabesi ya da Braille Neue adını verdiği bu tasarımda, İngilizce ve Japonca harflerin üzeri braille alfebesindeki eşdeğerleriyle kaplanıyor. Takahashi’nin en büyük ümidi, halka açık alanlarda Braille alfabesini daha fazla görebilmek. Braille alfabesi alan kısıtlamaları nedeniyle genellikle sınırlı bir şekilde kullanılıyor.

Çoğu gözleri gören insan Braille alfabesini bilmediği için, bu yeni yazı tipi sayesinde bilgi, görme engelli olan ve olmayanlar arasında kolayca geçişli bir şekilde akabilecek. Takahashi’nin en büyük hayali ise 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları öncesinde bu yeni harflerin standart hale gelmesi.

24 yaşındaki tasarımcının yeni Braille alfabesi ya da Braille Neue adını verdiği bu tasarımda, alfabenin harflerinin üzeri Braille alfebesindeki eşdeğerleriyle kaplanıyor.

Böylece bilgi herkes için ulaşılabilir oluyor.

Tasarımcı Takahashi’nin en büyük ümidi, halka açık alanlarda Braille alfabesini daha fazla görebilmek.

Takahashi yeni harfler üzerinde çalışmalarını halen sürdürüyor.

 

Kaynak: https://mymodernmet.com/braille-neue-typeface-kosuke-takahashi/

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here