Görünce Yeniden Çocuk Olmak İsteyeceğiniz 12 Şahane Oyun Parkı

0
2558

1. Bu yatay oyun parkı tam kalabalık kentlere göre…

Hollanda’daki bu parkta aynı anda 60 çocuk oynayabilirken bir futbol sahası büyüklüğünde bir alan da oynamak için kalıyor.


 

2. Bu renkli, el örgüsü ağ herhalde bugüne kadar yapılmış en eğlenceli hamak olmalı.

Doğru okudunuz, bu hamak elde örüldü! Japonya’da, Toshiko MacAdam tarafından tasarlanan ve Hakone Açık Hava Müzesi’ne asılı bu oyun alanı çocuklara harika bir eğlence sunuyor.


3. Bu oyun parkında çocuklar gülüp eğlenirken matematik öğrendiklerinin farkına bile varmıyorlar.

Washington’daki bu park, Fibonacci serisinden ilham alarak tasarlanmış değişik spiralleriyle tamamen altın oran üstüne kurulmuş. Öğrenmek eğlencelidir!4. Bu rengârenk parksa, yapabildikleri ne olursa olsun bütün çocuklara bir şeyler sunuyor.

Virginia’daki Clemyjontri Parkı özellikle tekerlekli sandalye ve destek gibi aparatlar kullanan ve gelişimsel engelleri bulunduğu için diğer akranlarıyla birlikte parkta oynayamayan çocuklar için tasarlanmış. Parkta Braille işaretleri, rampalar, alçak tırmanma kafeslerinin yanı sıra, tekerlekki sandalyeyle binilebilen bir salıncak da bulunuyor.
 

5. Bu park meyve biçimindeki oyun köşeleriyle çok lezzetli görünüyor.

Stockholm’deki Meyve ve Koku Parkı’nda küçük çocuklar muz kabuklarından kayabiliyor, çileklerin etrafında dönebiliyor ya da kirazlara binerek sallanabiliyor.6. Bu çok katmanlı park yetişkinler için bile eğlenceli olabiliyor.

St. Louis Şehir Müzes’ndeki bu devasa parkta, iki uçak arasına gerilmiş bir jimnastik alanı, yeraltı mağaraları ve daha fazlası bulunuyor. Park müze saatlerinde çocukların kullanımına açık, cuma ve cumartesi akşamları saat dokuzdan sonra yetişkinlere açılıyor.

7. Paris’teki bu park ve tırmanma alanı müthiş bir Paris manzarası sunuyor.

Paris’taki Belleville Park’ında çocuklar bir korsan gemisinden büyülü bir kaleye kadar pek çok oyun köşesinde oynayıp tırmanma duvarlarına tırmanırlarken Paris’e ve elbette Eyfel Kulesi’ne tepeden bakıyorlar.


8. Bu oyun alanında çocuklar nasıl istiyorlarsa öyle oynuyorlar.

Çocuklar, New York’taki Hayal Gücü Parkı’nın, kelimenin gerçek anlamıyla efendileri! Etkileşimli oyun alanındaki büyük, mavi süngerleri istedikleri gibi bir araya getirebiliyor, isterlerse bu yapıya kum ve su hortumları ekleyebiliyorlar.

9. Bu su sıçratma alanı akşamları rengârenk bir ışık gösterisine evsahipliği yapıyor.

Polonya’daki bu parkta bulunan renkli çeşmeler hava karardıktan sonra da LED ışıklarıyla rengârenk ışıklar yaymaya devam ediyor.

10. Bu eğlenceli oyun parkında güneş enerjisinden yararlanıyor.

New Orleans’taki Kellogg Parkı, Katrina Kasırgası’ndan sonra çocuklara rahatlayabilecekleri bir alan sunma amacıyla kurulmuş. Çocuklar burada, bölgedeki tedarikçilerden sağlanan, geri dönüştürülmüş, zehirli olmayan malzemelerle oynuyor.


11. Bu yenilikçi, soyut oyun alanındaki malzemeler dokununca tepki veriyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bu etkileşimli oyun parkı tam zengin bir hayal gücüne sahip çocuklara göre. Bu parkta labirentler yer değiştiriyor, tırmanma halatları müzik yapıyor ve her şey duyulara hitap ediyor. Çocuklar burada oynarlarken kendilerini parkın kral ya da kraliçesiymiş gibi hissediyorlar.


12. Bu canavar parkı tamamen geri dönüştürülmüş araç tekerleklerinden inşa edildi.

Nishi Rokugo Tekerlek Parkı’ndaki Godzilla’nın kimseyi yiyeceği yok ama çocuklar iki katlı bina yüksekliğindeki heykel gerçekten Godzilla’ymış gibi oyunlar oynayıp eğleniyorlar. Bu heykelin yanı sıra, yetişkinler ve çocuklar parkta sallanabiliyor ya da yine eski tekerleklerden yapılmış bir kaydıraktan kayabiliyorlar.

 

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/terripous/12-ridiculously-cool-playgrounds-thatll-make-you-want-to-be

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here