TRENDLER

Güle Güle Plastik: Lego Artık Çevreye Zarar Vermeyen Malzemelerden Üretilecek!

Görüntülenme 1201

0
Güle Güle Plastik: Lego Artık Çevreye Zarar Vermeyen Malzemelerden Üretilecek!

Legolar. Çocuklar için artık klasik olmuş oyuncaklar.

Hayal gücünü harekete geçiren ve gerçekten bir şeyler inşa etme fırsatı veren bu bloklar, çocuklara uzun saatler boyunca keyif sunabiliyor.

z-dac91e8772d6dcf3f868c1a58c3f054c

Üzerine basmanızı ve acıdan kıvranmanızı hızlıca unutmanıza sebep olan bir keyif hem de!

İnsanlar Legolara bayılıyor. Sadece 2012 yılında 45 milyardan fazla Lego parçası yapılmış ve o yıl dünyayı 18 kez turlayacak kadar parça satılmış.

Bu çok fazla plastik demek!

 

Tam olarak yılda 6,000 ton plastikten bahsediyoruz. Plastiğin çevre için ne kadar kötü olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

 

İşte bu yüzde Lego Grubu, Legonun geleceği ile ilgili çok ama çok önemli bir açıklama yaptı.

Firma, Legoları daha çok sevmemizi sağlayacak yeni bir programa tam 1 milyar Danimarka Kronu (yaklaşık 150 milyon dolar) yatırım yapacaklarını açıkladı.

Bu parayı, çevreye zararlı olmayan ve Lego yapımında plastik yerine kullanılabilecek malzemeleri bulmaları için 100 muhteşem ve zeki insanı istihdam etmek için kullanacaklar.

Bu insanlar şu anda, Legonun karbon ayak izini azaltmak amacıyla Lego Sürdürülebilir Malzemeler Merkezini kuruyor.

Bugün Legolar, “gerçekten güçlü plastik” demenin başka bir yolu olan “acrylonitrile butadiene styrene” isimli malzemeden üretiliyor.

Bu küçük ve renkli blokların Dünya’ya ne kadar fazla zarar verdiğinin bilincinde olan Lego, zaten bir süredir çevre konusunda çalışmalar yapıyordu. Paketlerinde daha az kağıt kullanmak ve bir rüzgar çiftliğine yatırım yapmak bunlardan bazıları.

Lego Grubunun sahibi Kjeld Kirk Kristiansen (Legonun kurucusu Ole Kirk Kristiansen’in torunu) yaptıkları açıklamada şöyle diyor:

“Duyurusunu yaptığımız yatırım, gelecek nesillere miras bırakacağımız gezegenimizde pozitif bir etki bırakma arzumuzun göstergesidir. Bu yatırım hem LEGO Grubunun misyonu hem de dedem ve LEGO’nun kurucusu olan Ole Kirk Kristiansen’in mottosuna çok uygundur: ‘Sadece en iyi yeterince iyidir.'”

Hayal gücümüzü ortaya koymamızı sağlayan Lego’nun, bunu artık çevreye zarar vermeden yapacak olması çok sevindirici bir haber.

 

Kaynak: http://www.upworthy.com/good-bye-plastic-lego-announces-a-huge-change-in-the-future-of-its-toys?c=ufb2

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!