TRENDLER

Güvende Olmak İçin Dersler Bitince Okulda Kalan Yoksul Çocuklar Satranç Şampiyonu Oldu

Görüntülenme 1226

0
Güvende Olmak İçin Dersler Bitince Okulda Kalan Yoksul Çocuklar Satranç Şampiyonu Oldu

Ted Komada 14 yıl önce öğretmenliğe başladığında bir sınıfı nasıl idare edeceğini bilemediğini ve çocuklarla iletişim kurmakta zorlandığını söylüyor.

Daha sonra okulda bir grup çocuğun dersten sonra kalıp satranç oynadığını fark ediyor. “Satranç oynamayı biliyorum, gidip çocuklara bunu bir göstereyim dedim.”

Böylece çocukların yanına gidiyor ve art arda yeniliyor. “İşte o zaman, taşların nasıl hareket ettiğini bilmek bir şey, satranç oynamak başka bir şey diye düşündüm.”

Artık Komada’nın öğretmenlik ve satranç takımına koçluk yaptığı okulda satrancın önemli bir yeri var. Aslında sadece çocukların dersten sonra güven içinde okulda kalmalarını sağlayacak bir program olarak düşünülüp başlatılan satranç programının sonucunda bugün onlarca öğrenci ülke çapındaki satranç turnuvasına katılıyor. Dört yılda bir düzenlenen turnuvanın sonuncusunda okul takımı ülke üçüncüsü oldu.

O zaman sadece altı yaşında olan Skylar Boyce şimdi 10 yaşında ve hâlâ satranç oynuyor. Bu yılki turnuvayı turnuvayı iple çektiğini ve birinci olmak istediğini söylüyor.

img_6776-1-_slide-0f884d598236af22a60ce74820c8e6bfbffaab1d-s800-c85

Satrancın çok eğlenceli olduğunu ve insana çok şey öğrettiğini söylüyor: “Satranç size gerçek dünyayı anlamanıza yarayacak şeyler öğretiyor. Örneğin alışverişte. Satrançta her zaman adil bir değiş tokuş yapmak istersiniz ve bu gerçek hayatta da böyledir. Örneğin kimseye arabanızı beş dolara vermezsiniz.”

Paradan söz etmişken, satranç takımı şu ana kadar 35.000 dolar ödül kazanmış.

Komada, satrancın hem ona hem de çocuklara kontrol duygusu verdiğini söylüyor. Okul, ağırlıklı olarak yoksul ailelerin bulunduğu bir bölgede yer alıyor. Polis sık sık bölgeye geliyor. Örneğin daha iki ay önce, çocuklar okulda satranç çalışırlarken hemen alt sokakta genç bir adam vurulmuş.

Komada, “Şah, vezir, at ya da fil üzerinden mi bir atak geliştireceğinize karar verirsiniz” diyor. “Satranç hoşuma gidiyor çünkü bana kontrolün bende olduğunu ve güçlü olduğumu hissettiriyor. Yani hayatta tamamen kontrol edebileceğiniz şeylerin sayısı fazla değil. Satranç onlardan birisi.”

İki çocuğu da satranç oynayan Michelle Pedilla, “Koç Komada çocuklara harekete geçmeden önce düşünmeyi öğretiyor” diyor. Satranç derslerinin iki oğlu üzerinde böyle bir etkisi olduğunu görmüş. “Artık ‘Bunu yapmalı mıyım? Bunu yaparsam başım derde girebilir’ diye düşünüyorlar” diyor.

Kaynak: http://www.npr.org/sections/ed/2017/05/09/526779750/the-idea-was-to-keep-kids-safe-after-school-now-theyre-chess-champions

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!