TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Her Şeyin Başı Blog

Görüntülenme 1048

0
Haftanın Kitabı - Her Şeyin Başı Blog

Eskiler der ki, söz uçar yazı kalır. Bu sözü şiar edinmiş biri olarak 2011 yılında kendime bir blog açmış ve fırsat buldukça yazmaya başlamıştım. Amatör bir heyecanla yazarken bir yandan da bloğumu geliştirmeye çalışıyorum. Bugünlerde daha da odaklandım. “Nasıl bir blog istiyorum?” sorusuyla başladım ve bir ikinci adım olarak bu konuda yararlanabileceğim kaynakları araştırırken karşıma “Her Şeyin Başı Blog” kitabı çıktı. Bloğumu geliştirmem için gereken tüm bilgiler bir kitapta toplanmıştı. Tam anlamıyla blogcuların başcucu kitabı diyebilirim.

“Her Şeyin Başı Blog” kitabının yazarı Salih Seçkin Sevinç, bilgi vermekten öte deneyim aktarımı yaptığı bir kitap yazmış. Optimist yayınevinden Şubat ayında çıkan kitap, kısa sürede ikinci baskıya ulaşmış.

Salih Seçkin Sevinç, kişisel ve kurumsal etki için blogların gücüne odaklandığı, kitabında sade ve samimi bir dille adım adım bloglama sürecini paylaşıyor okuyucuyla. “Hangi sosyal medya mecrası bu işin gerçek cevheridir?” sorusu üzerine uzunca bir süre kafa yorduktan sonra bloğun “cevher” olduğuna karar veriyor ve kitabın hikayesi böyle başlıyor.

İçerik üretmek, son 20 yıldır sadece pazarlama reklam dünyasında değil birçok sektörde öne çıktı. Yıllar önce, Bill Gates’in “içerik kraldır” demesinden bu yana daha da önem kazandı. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, uzmanlığınız ne olursa olsun özellikle de sosyal medyada var olmak; orijinal içerik üretmeyi, verimli ve üretken olmayı gerektiriyor. Bunun içinde içeriğin değerini bilmek ve bu değeri ortaya çıkaracak en iyi ortam olarak bloğa gereken önemi ve özeni göstermek gerekiyor. Bloğun tasarımı, bağlantıları, etiketler, görseller derken hayli karışık karmaşık bir süreçle karşı karşıya kalıyoruz. Lakin bu kitap, hangi blog servisini kullanabileceğinizden, blog türlerine, blog tasarımına, kaliteli bir içeriğin nasıl üretileceğinden, içeriği yayınlanmadan ve yayınladıktan sonra dikkat edeceğiniz noktalara, içeriğinizi nasıl pazarlayabileceğinize ve hatta gelir elde etme yollarına, blogunuzun trafiğini artırmak için izleyeceğiniz adımlara dair pek çok bilgi ve deneyim paylaşıyor. Öyle ki kitabı okumaya başladığınız andan itibaren adım adım bloğunuzu açabilir, geliştirebilirsiniz.

Kitabın son bölümü Bloggerler Anlatıyor’da ise bloggerlarla yapılan söyleşilere yer verilmiş. Uzun süredir blogları olan bu kişilerin satır aralarındaki önerileri dikkate değer.

Salih Seçkin Sevinç’in kitabında sıkça yer verdiği kendi bloğu harbiyiyorum.com’u da incelmenizi öneririm. Kitapta yer alan birçok önerinin şekil bulmuş hali adeta. Keyifle inceledim.

Birçok kişi, teknolojideki baş döndürücü hız ve değişim ve teknik detaylardan dolayı ister istemez blog ortamına mesafeli bir duruş sergiliyor. Bu kitap ise bu mesafeyi ve bahaneleri yerle yeksan edecek nitelikte.

Hemen blog macerasına başlamak isteyenler bu kitap sizin için..

her şeyin başı blog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!