TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: 3,2,1… Başla

Görüntülenme 538

0
Haftanın Çocuk Kitabı: 3,2,1… Başla

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!

Uzmanlar çocuk eğitimi üzerine pek çok konuda farklı düşünseler de sporun yararı konusunda hem fikirler. Çocuklarınıza sporu sevdirmek ve onları heveslendirmek için milli voleybolcu Naz Aydemir Akyol’un kitabı harika bir fikir!

Naz Aydemir Akyol, Türk voleybolunun önemli isimlerinden biri. Kariyerinde pek çok başarıya imza atan, pek çok şampiyonluk yaşayan sporcu şimdi çocuklar için rehber olabilecek bir kitap yazdı. “Naz’dan Spora Pas” üst başlığını taşıyan kitabın adı 3,2,1… Başla! Tüm uzmanlar çocukların profesyonel olmasalar dahi gelişimleri açısından bir sporla uğraşmaları gerektiğinde hemfikir. Çünkü sporla uğraşmak çocukları hem fiziksel hem de ruhsal açından geliştiriyor, olgunlaştırıyor. Naz Aydemir’in kitabı da çocuklarınızı spora özendirmek için çok başarılı bir kaynak.

5 kuraldan oluşan formül

Başarılı sporcu kitapta kendi hikâyesini anlatıyor aslında. Sınıfın en uzun boylusu olduğunun ve kendi gibi uzun boylu bir arkadaşıyla ikisine konulan “ikiz kuleler” lakabını anlatarak olumsuz gibi gösterilen özelliklerin nasıl da olumluya dönüştüğünün altını çiziyor. Bir koşu yarışıyla başlıyor kitabın kahramanı Naz’ın spor hayata tıpkı yazarı gibi. Bu yarışta kazandığı başarının tesadüf olmadığı için ise kitapta en çok üzerinde durulan şey. Yazar sayfalar boyunca başarılı olmak için ne kadar çok çalıştığını anlatıyor. Ayrıca çocuklara başarılı olmanın formülünü de veriyor:

KURAL 1: Pes etmeden çalışacaksın!

KURAL 2: Çalışırken eğlenmeyi unutma!

KURAL 3: İyi sporcular, iyi planlama yaparlar!

KURAL 4: Spor, bir ekip işidir!

KURAL 5: Spor, kendini iyi hissettirir!

 

Sorumluluk almak

Bu formülü uygulayan Naz başarılı oluyor. Koşu yarışındaki bu başarının ardından Beden Eğitimi öğretmeni Kenan Bey onu ve arkadaşlarını voleybolla tanıştırıyor. İlk seyrettiği antrenmanla birlikte seviyor bu sporu Naz… Kitap burada sona eriyor ama siz devamını biliyorsunuz. Çok çalışarak, çok severek çok başarılı oluyor Naz Aydemir Akyol! Çocuklarınıza sporun önemini göstermek ve onları cesaretlendirmek için önemli bir kitap başarılı sporcunun kitabı.

Kitapta sadece sporun önemi yok. Yazar aynı zamanda çok farklı konulara da değiniyor. Örneğin kitabın kahramanı bir evcil hayvanla birlikte yaşamayı çok istiyor. Ailesi onun bu sorumluluğu almaya hazır olduğuna inandıklarında Moka’yı getiriyorlar eve. Ve Naz, köpeğinin tüm ihtiyaçlarını kendi karşılıyor. Diğer bir ilgi çeken konu Naz’ın tek çocuk olmakla ilgili duyguları.

Kitabın sonunda ise çocuklara evde kısa bir zamanlarını ayırarak kendilerini fiziksel olarak geliştirebilecekleri egzersiz önerileri veriyor yazar. Üstelik evi dağıtmadan!

 

3,2,1… Başla

Yazan: Naz Aydemir Akyol

Çizen: Sadi Güran

Doğan Egmont, 10 yaş ve üstü

 

 

Bunlar da var!

 

Mars Akademisi 2033, Hurihan Yıldırım Kurtaran, Doğan Egmont, 12 yaş ve üstü

Profesör George Almud tarafından yürütülen Mars’ta Yeni Yaşam Projesi tüm hızıyla ilerliyor. On yedi yıl sonra yapılacak bu yolculuk için elli çocuğa ihtiyaç var. Türkiye’den de sekiz çocuk aday. Bakalım Mars Akademi kimleri seçecek?

Einstein’ın Beynini Yemek, Yazan: Diane Swanson, Resimleyen: Francis Black, Çeviren: Şiirsel Taş, Çınar Yayınları, 12 yaş ve üstü

Einstein’in beyninin bir ısırık alarak bilimin ne olduğunu anlayabilir misiniz? Elbette şaka yapıyorum. Elinizdeki bu kitap iyi bilim ile kötü bilim arasındaki farkı anlatıyor. Sakın korkmayın kimseye kimsenin beynini yemeye önermiyor. Eğlenceli bir dil ve esprili çizimlerle gülerken düşünmeye teşvik ediyor.

Kitapları Hiç Sevmiyorum Artık, Daisy Hirt, Nesin Yayınevi, 7 yaş ve üstü

Okumayı öğrenmek zor iş! Ailelerinin kitap okuduğu çocuklar hemencecik kendileri okumayı öğrenmek ve kitaplar arasında bir yolculuğa çıkmak isterler. Ama bu iş sandıkları kolay olmaz. Bazen vazgeçmek bile isterler. Bu zorlu serüven için iyi bir rehber var elinizde.

 

Hazırlayan: Efnan Atmaca

 

Bu yazı DOĞAN AKADEMİ tarafından desteklenmektedir.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!