Haftanın Çocuk Kitabı: Acemiler İçin Sihirbazlık

0
449

Aslında yaşamak sihirbazlık ister!

Acemiler İçin Sihirbazlık, eğlendirirken düşündüren bir kitap. Ve en güzeli de bunu hiç çaktırmıyor…

“Perşembe günleri hariç koşmak yasak”, “Dolunay olmadıkça halılara basmak yasak”, “En kısa boylu sihirbaz çay saatinde şapkasını takmak zorundadır”, “Kızlar kesinlikle giremez”…Ne tuhaf kurallar değil mi? Bu kurallar nereye mi ait? Sihirbazlar Cemiyeti’ne!

Elys Dolan’ın tüm dünyada çok ilgi çeken kitabı Acemiler İçin Sihirbazlık, şimdi Türkçede. Bu kitapta çocukların merakını uyandıracak her şey var: Konuşan hayvanlar, kötü kalpli bir sihirbaz, cesur kahramanlar ve müthiş bir kovalamaca. Maceraya ortak olmaya hazırsanız iyi bir plana ihtiyacınız var.

Korkunç büyücük Terrence, Kaleköy’ün konuşan hayvanlarını kaçırıp onları tutsak ediyor. Ne oldukları ya da ne olacakları belli değil. Dolayısıyla kurtarılmaları lazım. Peki onları kim kurtaracak? Elbette bunun için cesur kahramanlara ihtiyacımız var. Şövalye ejderha Dave ve onun sadık atı görevini üstlenen keçisi Albrecht bu iş için gönüllü. Görevleri kılık değiştirip Sihirbazlar Cemiyeti’ne girmek, korkunç büyücü Terrence’in gizli planlarını açığa çıkarmak ve tutsak tutulan konuşan hayvanları kurtarmak. Ellerinde de onlara rehberlik edecek bir kitap var: Acemiler İçin Sihirbazlık.

Güçlerimizi hangi amaç için kullanalım?

Kitabın hem görseli hem dili çocukların ilgisini hep üst düzeyde tutacak şekilde tasarlanmış. Ortaya konan hikâyenin sürükleyici olmasına dikkat edilmiş ama Acemiler İçin Sihirbazlık’da tüm bunlardan fazlası var. Kitap arka planında pek çok konuya dikkat çekiyor. Konuşan hayvanlar bir arada yaşıyorlar çünkü konuştukları için aynı türdeki arkadaşlarıyla uyumlu olamadıklarını düşünüyorlar. Kitap aynı dili konuşmadan iletişim kurulabileceğini anlatırken bir yandan kuralları tartışıyor. Kuralların ne kadarının işimize yaradığını ne kadarının başkalarının çıkarını gözetmek için ortaya çıktığını sorguluyor. Kadın-erkek eşitliği bir başka dikkat çekici konu. İyilik, kötülük, sahip olduğumuz güçlerin ya da özelliklerin hangi amaçla kullanılması gerektiği diğer konu başlıkları. Dolayısıyla kitap bu haliyle sürükleyici bir macera olmanın ötesine geçiyor. Hem düşündürüyor hem sorgulatıyor hem de okuma alışkanlığı kazandırıyor. En iyi yanı ise tüm bunları yaparken hiç çaktırmıyor…

*10 yaş üstü için

 

Acemiler İçin Sihirbazlık

Yazan: Elys Dolan

Çeviren: İpek Şolan

Yayın tarihi: 2019

Doğan Egmont

 

Bunlar da var!

Ceylin ve Mustafa, Yazan: Banu Savu, Resimleyen: Soner Girgin Doğan Egmont, 10 yaş üstü

Teknolojinin hayatımızdaki yerinin tartışıldığı kitapta telefonuna sıkı sıkıya bağlı Ceylin ile dünyayı renklerle anlatan Mustafa’nın arkadaşlığı anlatılıyor. Ceylin, Mustafa’ya modern dünyanın hızını yakalamayı öğretiyor, Mustafa da Ceylin’e resim yaparak ruhunu dinlendirmeyi.

Timsah Temsi’nin Diş Ağrısı, Yazan: Melike Günyüz, Resimleyen: Hüseyin Sönmezay, Erdem Çocuk, 7 yaş üstü

Timsah Temsi, Gümüş Göl’de arkadaşlarıyla mutlu bir hayat sürdürüyor. Ancak bir gün fena bir diş ağrısıyla uyanıyor. Arkadaşları ona yardım etmek istese de önerdikleri hiçbir yöntem işe yaramıyor. Ve bir uzmandan yardım alma zamanı geliyor.

Babam Bir Dev, Yazan: Carl Norac, Resimleyen: Ingrid Noran, Çeviren: Nevin Avar Özdemir, İş Kültür Yayınları, 7 yaş ve üstü

Herkesin babası dev gibidir. Herkesin babası dünyanın en iyi babasıdır. Hapşırdığı zaman sanki bir fırtına kopar. Ne zaman birlikte futbol oynasak, babam topu ta Ay’a kadar atar. Ve ne zaman korksam, bana kocaman kollarıyla sarılır. Ye senin baban?

 

Hazırlayan: Efnan Atmaca

 

Bu yazı DOĞAN AKADEMİ tarafından desteklenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here