TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Akıl Fikir Kitabım

Görüntülenme 1294

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Akıl Fikir Kitabım

Çocuk yetiştirmek zor iş. Fiziksel gelişiminin yanında çocuğun farklı beceriler kazanmasını sağlamak, sosyal duygusal gelişimini desteklemek, sorgulama yeteneği kazandırmak vs derken durum gitgide zorlaşıyor. Temelde çocuğa “düşünmek” eyleminden asla vazgeçmemesini, önüne konulanı kabul etmeden önce mutlaka soru sormasını, olayları farklı açılardan değerlendirebilmesi için farklı boyutlarda düşünebilmesini sağlamak ve özellikle çocukluk döneminde çok önemli olduğunu düşündüğüm hayal kurmayı öğretmek onun sağlıklı (en azından akıl sağlığı yerinde) bir birey olarak yetişmesinde çok büyük bir adım sayılabilir. 

21. yüzyılın en önemli becerilerinden biri olarak kabul edilen “yaratıcılık” dediğimiz olgu da düşünmekten geçiyor. Hepimizin içinde olan ancak pek çoğumuzun potansiyelini ortaya çıkaracak fırsatları yaratmayı gözden kaçırdığı ve belki de üzerinde yeteri kadar düşünmediği için harcanan bir beceri oluveriyor. 

Tudem Yayınları’ndan çıkan Akıl Fikir Kitabım da işte tam bu becerileri geliştiren, yaratıcılığı ortaya çıkaracak fırsatları sunan ve zihni çok güzel çalıştıran yaratıcı düşünme etkinlikleri sunuyor. Özgürlük, yardımlaşma, küresel ısınma, çevre kirliliği, telefon bağımlılığı, çocuk hakları, tarih, sanat, sinema, spor, akran zorbalığı yani aklınıza gelebilecek pek çok konuya dair düşünme becerileri geliştiren, belli başlı problemlere karşı çözüm üretmelerini sağlayan bir kitap Akıl Fikir Kitabım. 

Zekâ ve Akıl Oyunları Eğitici Eğitimi, Çocuk Objektif Testleri Eğitimi ve Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Testi Eğitimi gibi kitabın içeriğine fazlasıyla hizmet eden eğitimler de almış olan yazar Aygül Bahar Yılmaz, sayfalar arasında herhangi bir devamlılığın olmadığı, istenilen bölümden başlanabilecek bir kitap sunuyor bize. Kitabın her bir sayfası okuyucuların kendilerini farklı bir konuyu çok farklı bakış açıları ile düşünmesini ve değerlendirmesini sağlayacak zihin egzersizleri ile dolu. 

Kendi sembollerinizden yeni bir alfabe yaratabilir, bu yeni alfabe ile kendi yazılarınızı yazabilirsiniz. İcat ettiğiniz çamaşır makinenizde önyargılarınızı tamamen yıkayıp temizleyebilir ve başkalarına karşı yargılarınızı sorgulayabilirsiniz. Sihirli bir silgi ile gazetede hoşunuza gitmeyen bir haberi silebilir ve onu hiç yaşanmamış yapabilirsiniz. Geçen yılki kendinize bir mektup yazarak geçmişteki başarılarınızı, kırgınlıklarınızı, mutluluklarınızı ve hissettiklerinizi gözden geçirip yine gelecekteki kendinize yazacağınız bir diğer mektupla da hayallerinizi, amaçlarınızı, hedeflerinizi gözden geçirme fırsatı bulabilirsiniz. Çevresindeki pozitif kişilerden bal elde eden bir arı olabilir ve etrafındaki insanları güldürmek için yollar arayabilir; istediğiniz kişilerin rüyalarına müdahale edip onların istediğiniz rüyayı görmelerini sağlayabilirsiniz. 

Bu tarz daha pek çok egzersizin yanı sıra mini kutucuklarda hap bilgiler de veren kitap aynı zamanda okuyucuyu araştırmaya da yönlendiriyor. Belli sayfaları araştırma yapmadan ya da başka bir kaynaktan yararlanmadan dolduramayacağınız gibi, bazı bölümler de istediğiniz şeyleri kesip yapıştırmanızı ya da bizzat çizmenizi sağlayacak alanlar sunuyor. 

“Tersine Dünya” bölümü ile bitkilerin konuşma fırsatı yakaladığı ya da “Eğer Bir Şansın Olsaydı” bölümü gibi birbirinden oldukça bağımsız konularda düşünme olanağı sağlayan bölümler ise hayal gücünü tamamen harekete geçiren ve benim de şahsen en çok beğendiğim kısımlardan oldu. 

Okuyucunun kendi seçimleri, kendi hayalleri, kendi çizimleri, kendi kesip yapıştırdıkları vs ile kitap bittiğinde tamamen kişisel bir hazineye dönüyor. Her sayfasında insanı daha da çok şaşırtan, daha da ilgisini çeken egzersizlerle karşılaştığınız kitap, özellikle çocukların kendi iç dünyalarını, duygularını, korkularını, zevklerini keşfetmelerini sağlayan ve onlara sorgulama imkânı sunan harika bir fırsat niteliğinde. Egzersizler aracılığıyla okuyucunun kendi ihtiyaçlarını ve isteklerini düşündüğü, yeni tasarımlar oluşturduğu, icatlar çıkardığı, çevrelerine karşı farkındalık kazandığı ve problem çözme yeteneği geliştirdiği kitabın çizimleri ise ayrı bir yazının konusu olabilir. Yumuşacık renkler ve çizimlerle içerikteki yaratıcılığı tamamen destekleyen ve yazılanları tamamlayan resimler de Güneş Bloedorn’a ait. 

8 yaş ve üzeri tüm okuyucular için uygun olan kitap, çocuklarla alternatif eğitim yöntemleri denemeyi seven öğretmenler için sınıf içi etkinliklere dair bir kaynak kitap ya da yaz tatilinde çocuklara tavsiye edilecek ödev ya da etkinlik niteliğinde de değerlendirilebilir. 

Keyifli okumalar. 

Aynur Kolbay

 

Yazar: Aygül Bahar Yılmaz

Çizen: Güneş Bloedorn

Basım Tarihi: 2019

Sayfa Sayısı: 120 sayfa

Yayınevi: Tudem Yayınları

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!