TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Avucundaki Öpücük

Görüntülenme 3925

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Avucundaki Öpücük

Benim gibi 80’lerde çocuk olanlarda ya da çocukluğu daha öncelere denk gelenlerde, anaokulu ya da kreş yaygın olmadığı için, okulla ilk tanışma genelde ilkokul 1. sınıfın ilk günü olurdu. 7 yaşa kadar anne ya da aile ortamından ayrılmadan, çevredeki senin gibi çocuklarla geçirilen eğlenceli ve güvenli ortam, bir sürü tanımadık başka çocuk ve hiç tanımadığın bir öğretmen kontrolü ile birlikte birden bire bozuluverirdi. Şanslı olanlar iyi bir öğretmenle süreci daha rahat atlatır, şanssızlar ise biraz zorlansalar bile mecburen başlarına gelen sürece katlanıverirlerdi. 

Anaokulunun mecburi hale gelmesi ve artan çalışan anne oranına bağlı olarak kreşlerin yaygınlaşması sonucu çocuklardan neredeyse bebek yaşta ayrılır hale gelmiş bulunmaktayız. 80’lerin güvenli ortamını özlesem de, toplum olarak geldiğimiz noktayı kesinlikle eleştirmiyor, aksine savunuyor ama bu süreci en sağlıklı şekilde, hem çocuklar hem de kendimiz için acısız ve kaygısız atlatacak yolları bulmamız gerektiğini düşünüyorum. 

Avucundaki Öpücük, bu konuyu ele alan, çocukların okula başlama ve evden ayrılma kaygıları üzerine okuduğum en duygusal hikâye olabilir.  Okula başlamak üzere olan minik rakun, annesinden ayrılmak istemiyor. Kendi tanıdığı arkadaşları ve oyuncakları ile oynamak, salıncakta sallanmak, kitaplarını okumak kısacası kendi huzurlu ortamında oluşturduğu rutinler içinde yaşamak yerine hiç bilmediği bir yerde hiç tanımadığı insanlarla olmaktan ve annesinden ayrılmaktan korkuyor.  Ta ki annesi, okulda geçirdiği saatlerin evdekiler kadar sıcak ve içten olmasını sağlayacak bir çözüm bulana kadar. 

Anne rakun minik rakunun minik avucuna sıcacık bir öpücük kondurup ne zaman yalnız hissederse ya da sevgiye ihtiyaç duyarsa elini yanağına götürmesinin yeterli olduğunu söylüyor. Böylece yıkamayla ya da silmeyle kaybolmayacak kadar güçlü olan avucundaki bu öpücük sayesinde minik rakun annesini ve onun sıcacık sevgisini hep yanında hissedeceğini biliyor. Aynı şekilde anne rakunun da avucuna konan öpücük, ona da sürekli minik rakunu hatırlatmaya yarayacak bir çözüm oluyor. 

Kitabın adından da konusuna dair tahminlerde bulunmak mümkün ancak bu kadar duygusal ve sıcacık bir anlatım dilinin olması çok etkileyici. Okula başlamanın sadece çocuklar üzerindeki etkisine değil, ebeveynler üzerindeki etkisine de dolaylı yoldan değinen ve insanın içini ısıtan bu kitap basılmadan önce, yazar Audrey Penn bu masalı okullardaki, kütüphanelerdeki ve çocuk hastanelerindeki çocuklara anlatıyormuş. Neyse ki kitaplaşmış ve bu sayede daha geniş bir okuyucu kitlesiyle buluşma imkânı yakalamış. 

Çocukların okula başlamalarıyla birlikte sevgiye, sevdikleri tarafından sürekli düşünüldüklerini ve terk edilmediklerini hissetmeye ve bunu duymaya ihtiyaçları da artıyor.

Sadece okul olarak değil, başka nedenlerle de sevdiklerinden ayrı kalmak zorunda kalan çocuklar için de düşünülebilecek kitabın hikâyesiyle aynı hissiyatı veren, sımsıcak ve aşırı duygusal çizimleri ise Ruth E. Harper ve Nancy M. Leak’e ait.  

New York Times’ın çok satanlar listesinde yer alan ve 7 kitaplık bir serinin parçası olan Avucundaki Öpücük, 3 yaş ve üzeri tüm okuyucular için uygun. 

Şimdi ebeveynler ve diğer veliler, tüm çocukları sevenler, onlara hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu mesajı ulaştırabilmek için unutulmaz bir araca sahipler: “Seviliyorsun.”

Keyifli okumalar…

Aynur Kolbay

Yazar: Audrey Penn

Çizen: Ruth E. Harper – Nancy M. Leak

Basım Tarihi: 2011

Sayfa Sayısı: 32 Sayfa

Yayınevi: Butik Yayıncılık

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!