TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Baba Savaş Ne Demek?

Görüntülenme 1020

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Baba Savaş Ne Demek?

Bilgi Yayınevi’nden çıkan Baba, Savaş Ne Demek? isimli kitap, çocukların savaşla ilgili sorularına cevap vermek, onlarla birlikte savaş üzerine düşünmek için güzel imkânlar yaratıyor.

5 farklı öykü ile savaşı 5 farklı açıdan ele alan kitabın ilk öyküsü Sevgi Adında Kanatlı Bir Kedi. Bir baba ile kızının birbirlerine sevgilerini çok derin ve etkileyici benzetmelerle anlattığı hikâyede, okuyucuyu savaşın ne olduğu üzerine düşündürtüyor. Küçük kız “sevgi”yi babasının gözlerinde gördüğü kanatlı bir kediye benzetip ondan güç alarak yaşasa da, günün birinde savaşın çıkması bu kedinin de yok olmasına sebep oluyor. Özellikle çocuk sevgisi ve ebeveyn sevgisinin çok duygulu bir şekilde anlatıldığı bu öykü, kitaba güzel bir başlangıç yapmamızı sağlıyor. 

İkinci hikâye Basacak Yer Yok’ta anlatıcı bir çınar ağacının gölgesi. Babası çınar ağacı, annesi ise güneş olan kahramanımız Gölge, bir güvercinin getirdiği savaş haberiyle korkuya kapılıyor. Bu hikâyede de yine sevgi sorgulanıyor ve insanların sevgiyi neden yok saydıkları anlamlandırılmaya çalışılıyor. Bu sefer de bir baba-oğul olarak (çınar ağacı ve gölgesi) savaşın yok ettikleri arasına karışıyorlar. 

“Oysa onlar, evrendeki en yüce armağanla, yani akılla onurlandırılmış olanlar, özenle görmüyordu gölgelerin gördüğünü.”

Kitaptaki en çok hoşuma giden, Bir Dilek Tut isimli üçüncü öyküde ise kahramanlar insansız bir odadaki eşyalar. Pencere, sandalye, televizyon, masa, gardırop, saat, radyo, lamba, bilgisayar vs. hepsi birlikte insanların nereye kaybolduklarını anlamaya çalışıyorlar. Eşyaların birbirleri arasında geçen çok güzel soru-cevap diyalogları ile savaşa ve anlamsızlığına değiniliyor. Çocuklarla okurken bu diyalogları devam ettirerek onların da daha fazla düşünmesi ve sorgulaması sağlanabilir. 

“Peki ama nasıl olur da meydana getirdikleri her şey sapasağlam ayakta dururken, kendileri bir iz bile bırakmadan ortadan kaybolur?”

Kitabın belki de en şok edici etkiyi yaratan dördüncü öyküsünün adı Uçurumun Efendisi. Bir anda kitabın akışını bambaşka bir yere taşıyan öykü 11 yaşında beş çocuğun, orman kampında sıkılıp ormanın derinliklerini keşfe çıkmalarını konu ediniyor. Bu yolculuk sırasında okuyucuyu bilimkurgu, gerilim ve macera dolu bir sorgulama içinde oradan oraya sürüklüyor ve savaşa bambaşka bir bakış açısı getiriyor. 

Kitaba adını da veren son öykü, Baba, Savaş Ne Demek? ise bir kız çocuğunun yanlışlıkla açık unutulmuş bir televizyonda savaşa tanık olması ve hissettiklerini anlatmaya çalışıyor. Bu sorunun cevabının ne kadar zor olduğu ve aslında kelimelerle anlatılamayacağı vurgusu ile bitiyor. 

“Kalbimi vurdum ve canım çok yandı. Gerçek denen bir şey var, oraya vurdum kalbimi baba. Çok yandı canım. Canım çok yandı.”

Kitabın arka kapağında da belirtildiği gibi, barışı tüm dünyada mümkün kılmak için savaşı tanımak gerek. Savaşı hem farklı ortamlarda, farklı kişilerin gözünden; hem de bunlara ek olarak cansız nesnelerin, bitkilerin, doğanın gözünden de anlatmaya çalışan kitap, çocuklarla bu konuda konuşmak için iyi bir fırsat yaratabilir. Kitabın az ama yeterli sayıdaki çizimleri ise Abdullah Sarışen’e ait. 

Yazdığı öyküleriyle pek çok ödüle de sahip olan yazar Aşkın Güngör’ün olaylara farklı açılardan da bakabilmeyi, başkalarıyla empati kurmayı, kendini dışarıdan bir göz olarak görebilmeyi sağlayan ve en önemlisi de savaşı anlayabilmek adına bir yol açan kitabı 7 yaş ve üstü tüm okuyucular için uygun. 

Keyifli okumalar… 

Aynur Kolbay

  •  

Yazar: Aşkın Güngör

Çizen: Abdullah Sarışen

Basım Tarihi: 2019

Sayfa Sayısı: 72 sayfa

Yayınevi: Bilgi Yayınları

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!