TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Bal Gibi Felsefe Serisi

Görüntülenme 953

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Bal Gibi Felsefe Serisi

Yalan söylersem ne olur?

Okula gitmezsem ne olur?

Kurallara uymazsam ne olur?

Kavga edersem ne olur?

Param olmazsa ne olur?

Bir çocuğun kolaylıkla sorabileceği ama bir yetişkinin her zaman aynı kolaylıkla cevap veremeyeceği sorular bunlar. Araştırmaların bize gösterdiği gibi 4-9 yaş arasındaki çocukların günde ortalama 228 soru sorduğunu düşünürsek, işimiz pek kolay değil. Ancak araştırmaların bize gösterdiği çok önemli bir şey daha var: Çocuklarımızla karşılıklı sohbet ederek onların dil ve beyin gelişimlerinde dikkate değer bir etki yaratabiliriz.

Çıtır Çıtır Felsefe serisinin yazarı Brigitte Labbe ve Eric Gaste’nin usta kaleminden çocuklar için yazılmış Bal Gibi Felsefe serisi, ebeveynler için çocuklarına cevap vermekte zorlandıkları soru ve durumlar karşısında neler yapabilecekleri ve nasıl cevap verebilecekleri konusunda adeta bir rehber niteliği taşıyor. Doğan Egmont tarafından yayınlanan ve 32 sayfalık 5 kitaptan oluşan Bal Gibi Felsefe serisi, sınırsız meraklarıyla dünyada ve çevrelerinde olup bitenleri anlamaya çalışan çocuklar için ise harika bir yol arkadaşı.

2. ve 3. sınıf çocukları için hazırlanan Bal Gibi Felsefe serisi, aynı zamanda Türkçe dersinin “Birey ve Toplum” teması içinde yer aldığı gibi Sosyal Bilgiler dersi temalarını da destekleyici nitelikte.

Her kitabın sonunda ise işlediği konular üzerinde çocukların düşünmelerini sağlayan “Bunları da konuşabiliriz” bölümü yer alıyor. Bu bölümde konuyla bağlantılı olabilecek diğer konulara yer veriliyor: Cep harçlığı, karanlıktan korkmak, kibarlar ve zorbalar, özgürlük, yalan, sevgi, haksızlık, bizi yönetenler…

Filo hayatı sorguluyor

Kahramanımız Filo, bir olay karşısında anne ve babasına hiç durmadan sorular sorar. Bu sorulardan oluşan sohbetlerin birçoğu çözümsüz biter. Meraklı Filo, bu soruları her akşam onu ziyarete gelen Bilgin Kuş Zof ile paylaşır.

Herkes ona yalan söylememesi gerektiğini söylüyordu. Peki, babası telefonda Filo’nun büyükannesine neden yalan söylüyordu? Filo, bu durumda babasıyla konuşmalıydı ve aklındakileri Bilgin Kuş Zof ile paylaşmalıydı: Yalan söylersem ne olur?

Babası durumu açıklamaya çalıştı, Bilgin Kuş Zof farklı olay örnekleri vererek “beyaz yalanları” anlatmayı denedi. “Aslında her zaman doğruları söylemeliyiz. Ama bazen karşımızdakileri üzmemek veya korumak için araya ufak tefek beyaz yalanlar söylemek zorunda kalabiliriz.” 

Filo’nun babası işinden sıkıldığını söylemişti. Filo bu durumdan kendine hemen bir pay çıkardı: Okula gitmezsem ne olur? Okuldan sıkıldığını ve okula gitmek istemediğini söylüyordu. Nihayet Filo bunu anne ve babasıyla paylaşmaya karar verdi. 

Filo babasının arabayı daha hızlı sürmesini istiyordu. Üstelik ortalıkta hiç trafik polisi görünmüyordu. “Kurallara uymazsam ne olur?” diye soran Filo’ya babası kuralları ve yasaları geçiştirmeden anlattı.

Filo ile annesi doktora gitmek için arabalarına bindiler. Kötü park edilmiş arabalar önlerini tamamen tıkamış durumdaydı. Annesi o kadar sinirlendi ki her şeyi ezip geçeceğini söyledi! Filo bu durumdan kendine hemen bir pay çıkardı ve Maksim’e sinirli olduğunu söyledi: Maksim ile Kavga edersem ne olur?

“Param olmazsa ne olur?” diye soran Filo ve annesi para çekmek için bankamatiğe gittiler. Filo da bir bankamatik kartı istiyordu. Annesi bu karta sahip olması için ilk önce para kazanması gerektiğini söyledi. Endişelenen Filo bu durumu Bilgin kuş Zof ile konuşmaya karar verdi.

 

Son söz

Felsefe bilgiyi sevmek, aramak, bilginin peşinden koşmaktır. İngiliz filozof Stephen Law, çocukların doğuştan filozof olduğunu iddia ediyor. Felsefenin merakla başladığını, soru sormayla yol aldığını ve anlamayla sonlandığını düşünürsek, hiç de haksız sayılmaz. 

 

Eğitim Yayınları Proje Uzmanı

Gamze Omurtak

 

Bal Gibi Felsefe Serisi

Yazan : Brigitte Labbé ve Éric Gasté

Yayınevi : Doğan Egmont

Sayfa sayısı: 32

6-9 yaş

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!