TRENDLER
Konuk Yazar
Konuk Yazar

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Ben Tembel Değilim!

Görüntülenme 8741

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Ben Tembel Değilim!

Amerikan çocuk kitapları yazarı ve illüstratörü Eric Carle’dan “önyargı” ve “hız”a dayalı harika bir kitap olan “Ben Tembel Değilim!” ile birlikteyiz. Kitaba geçmeden önce gelin birlikte “önyargı” üzerine biraz sohbet edelim.

TDK’da; önyargı: “Bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikir” şeklinde tanımlanır. Tanımdan hareketle önyargının iki boyutu ortaya çıkıyor. Bunlardan biri; yanında olmak ( taraf tutmak ), diğeri ise karşısında olmak ( taraf olmak). Tanımdan hareketle devam edelim; peşin hüküm, peşin fikir! Peki bunun sebebi ne olabilir? Peşin hükümlerimizin nedenine acele karar vermek diyebilir miyiz? Mesela yemeğin tadına bakmadan tuz atmak peşin hüküm vermek sayılır mı? Yediğimiz bir limon ekşi çıktı diye tüm limonlara ekşi diyerek genel bir kanıya varmak sizce doğru ve adaletli bir yargı mı?

Önyargı, bir tutumdur. Önyargının davranış biçimine dönüşmüş hali ise küçük görmeye, dışlamaya, ötekileştirmeye, reddetmeye kadar ulaşır. Belki de en adaletsiz yargılama türü; önyargıdır.

Önyargı nedir?

Önyargının iyi yönleri var mıdır?

Önyargıların önüne geçmek için neler yapabiliriz? gibi sorulardan yola çıkarak çocuklarla
felsefi soruşturmalar yapılabilir.

Dolu dolu bir içeriğe sahip olan “Ben Tembel Değilim!”; önyargı konusunun yanı sıra hayatın bizden beklediği hız, içine soktuğu telaş, nesli tükenmekte olan hayvanlar, kesilen ağaçlar ve canlıların gittikçe daralan yaşam alanları gibi konulara da dikkat çekiyor.

Kolaj tekniğiyle resimlenen kitapta renklerin güçlü tonları oldukça dikkat çekici. Neredeyse tüm renkler dengeli bir biçimde sayfalara konumlanmış, tam bir görsel şölen sunuyor.

Kitapta Amazon yağmur ormanlarında yaşayan birçok hayvan karakter yer alıyor. Son sayfalarda belki de adını ilk kez duyduğunuz birçok hayvanı renkli görselleri ile birlikte görebiliyoruz: Pekari, Hoazin, Kayman, Quetzel, Koati gibi hayvanlar bunlardan bazıları.

Kitabın ana karakteri tembel hayvan ve ana karakteri bir nevi kışkırtan yan karakter ise jaguar. Biri oldukça yavaş diğeri de bir o kadar hızlı. İki zıt karakterin özellikleri üzerinden “önyargı” ve “hız” konusu oldukça vurucu bir şekilde işleniyor. Kısa, anlaşılır ve yer yer
tekrar eden birbirinin benzeri cümleler hikayeyi basitleştirmek yerine hikayeye çarpıcı bir derinlik katıyor.

Tembel hayvanlar çok ama çok yavaş hareket ederler. Aceleleri yoktur. Yavaşça ağaca tırmanır, yavaşça ve az yemek yer, yavaşça uykuya dalar ve çok uyur.

Yağmur ormanlarında onu sırasıyla gören uluyan maymun, kayman, karıncayiyen ve jaguar ona çeşitli sorular sorar.

“Sen neden bu kadar sessizsin?
Sen neden bu kadar yavaşsın?
Sen neden bu kadar sıkıcısın?”

İçlerinden birinin sorduğu bir soru ile yavaş yavaş ilerleyen kitap birdenbire hızlanmaya başlıyor.

Benim naçizane önerim; günün birinde bir yerlerde tembel bir hayvan görürseniz ona her türlü soruyu sorabilirsiniz. Dikkat etmeniz ve sormamanız gereken tek bir soru var. Siz, siz olun ona sakın şu soruyu sormayın:

"Sen neden bu kadar tembelsin?"

Kitaptaki jaguar bu soruyu sorunca aldığı cevap aynen şöyle oluyor:

"Yavaş olduğum, sessiz ve sıkıcı olduğum doğru" dedi. "Uyuşuk, aylak ve keyfime düşkün olduğum da doğru. Soğukkanlı ve sakin olduğum, kolay heyecanlanmadığım, vurdumduymaz hatta miskin, halsiz, durgun, dingin, yumuşak huylu, rahat ve biraz üşengeç olduğum da... Gergin biri değilim, huzurluyum ve kendimle barışık olmayı seviyorum. Ama bakın, ben asla tembel değilim, tamam mı!"

Bence tamam, gayet net ve anlaşılır!

 

Meryem ERMEYDAN

Türkçe Öğretmeni, Çocuk Kitabı Yazarı

https://www.instagram.com/meryemermeydan/

 

Ben Tembel Değilim!

Yazar: Eric Carle

Çevirmen: Fatih Erdoğan

Yayınevi: Mavibulut Yayıncılık

Sayfa sayısı: 32

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!