TRENDLER
Murat Moroğlu
Murat Moroğlu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı

1982 yılında Adana'da doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü eğitimini 2002-2006 yılları arasında gerçekleştirdi.

2003-2006 yılları arasında Çağdaş Drama Derneğinin Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği programını tamamlayarak "Yaratıcı Drama Lideri/Eğitmeni" unvanını aldı. Ankara'da farklı eğitim kurumlarında (Okul öncesi), Gazi Üniversitesi Vakıf Kolejinde (2009-2013) ve Özel Doğaç Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği Kursunda (2013-2018) eğitmen olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü İlköğretim Bölümü Yaratıcı Drama Tezsiz Yüksek Lisansı programını (2017) bitirdi.

2012 yılından bu yana çeşitli internet sayfalarına "Çocuk Edebiyatı ve Yaratıcı Drama" ilişkisine yönelik yazılar yazıyor. Yaklaşık iki yıldır öğretmenlerle, ailelerle ve çocuklarla "Nitelikli Çocuk Edebiyatı" üzerine söyleşiler gerçekleştiriyor.

Fide Okulları'nda Yaratıcı Drama Öğretmeni olarak görev yapıyor.

@murat.moroglu

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Bir Fırsatla Ne Yaparsın?

Görüntülenme 1457

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Bir Fırsatla Ne Yaparsın?

En son ne zaman bir fırsat çıktı karşınıza? Nasıl değerlendirdiniz, hatırlıyor musunuz?

Fırsatlar ne aralıklarla karşımıza çıkar peki?

Karşımıza çıkan bir seçeneğin sizin için iyi bir fırsat olduğunu nasıl anlarsınız?

Ya da anlayabilir misiniz?

Bir fırsat başka bir fırsatı da beraberinde getirir mi?

Yaşamımızı bir makine gibi kurduktan sonra karşımıza çıkan fırsatları göremeyebiliyoruz. Çünkü bir süre sonra tüm dikkatimizi o makinenin çalışmasına veriyoruz. Çalışmamasını ya da bir yerinin aksamasını istemiyoruz. Tüm dikkat o düzenekte olunca da çevresindeki değişimlere, gelişimlere gözümüz doğrudan kapanıyor. O düzeneği daha da anlamlı hale getirecek o düzeneğe katkı sağlayacak birçok şeyi göremez oluyoruz.

Hatta bazen gözlerimiz o kadar kapalı olur ki aniden ortaya çıkan şeyin bir fırsat olduğunu bile bilemeyiz, anlayamayız, göremeyiz. Fırsatlar haberli habersiz yaşamımızda fazlaca ortaya çıkar. Fırsatları hissedebilmek, görebilmek, üzerine düşünmek günümüz insanının “estetik” bakış açısının gelişimi için oldukça önemlidir. Ancak bu denli önemli bir işleve sahip olan fırsatları görmezden gelme süreci, o fırsatı kullanma sürecine göre daha baskındır. Bunu Amerikalı yazar Bruce Barton şu tümcesiyle açıklar; Fırsat, herkesin ayağına gelir; ama fırsatı değerlendiren azdır.”  

Çocukları yaşamdaki fırsatlara hazırlamak

Günümüz insanının tek sorunu fırsatları görmesi ya da görememesi değil. Bir diğer sorun ise gördüğümüz fırsatı kucaklayıp, kucakla(ya)mamamız… Bunun birçok nedeni olabilir. Bu konuya girersek yazının içinden çıkamayabilirim. Ancak hem yetişkinlere hem de çocuklarımıza “fırsat” üzerine düşünebilecekleri, biraz kafa yorabilecekleri bir kitap tanıtmak, önermek istiyorum. Nitelikli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kobi Yamada’nın son kitabı Bir Fırsatla Ne Yaparsın? Bu kitap, Bir Fikirle Ne Yaparsın? ve Bir Problemle Ne Yaparsın? kitaplarının üçüncüsü…

Kitap, çocukları yaşamdaki fırsatlar için hazırlamaya çalışıyor. Çocuklara, yaşamda birçok fırsat olduğunu, fırsatların olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğurabileceğini ancak yine de fırsatları yakalamanın, onları kullanmanın önemini hissettiriyor. Hikâyede bir fırsat karşısında insanların yapabileceği tüm davranışları, düşünceleri bulacaksınız. Hatta eminim ki kendi yaşantınıza dönüp baktığınızda, hikayedeki bu davranışları yaptığınızı göreceksiniz. Bu açıdan bu üçlemenin ciddi bir gerçekçiliğinin olduğunu düşünüyorum. Yaşamdaki temel gerçekleri küçük yaştaki okuyuculara da göstermesi onları yaşama hazırlıyor olmasının önemli bir göstergesidir.

Bir fırsat, bireyin karşısına çıktığında neler olabileceğini adım adım okuyacaksınız bu hikâyede. Bu adımların aslında yaşamınızda zaman zaman attığınız adımlar olduğunu göreceksiniz bir kere daha. Çünkü nitelikli çocuk edebiyatı örneğinin en önemli özelliklerinden bir tanesidir yetişkine de hitap edebilme özelliğinin olması. Bundan dolayı nitelikli çocuk edebiyatını seviyorum ve uğraşıyorum. Bu üçlemenin tüm okullarda olması gerektiğine inanıyorum. İlkokuldan başlayarak çocuklar “fikirle, problemle ve fırsatla” yoğrulmalı. Yaşamına bu üç kavramı daha da yerleştirmeli. Çünkü yaşımız ne olursa olsun her zaman fikirle, problemle hatta problemlerle ve fırsatlarla karşılaşacağız, uğraşacağız ve adım atmaya çalışacağız. Bu kavramları ne kadar önce ve çokça çocuklarımızla paylaşabilirsek onları yaşama o kadar anlamlı hazırlarız diye düşünüyorum. Yaşama dair çocuğu hazırlamanın temel yollarından bir tanesidir, nitelikli çocuk edebiyatı örneklerinden okumalar ve tartışmalar yapmak. Nitelikli çocuk edebiyatının temel kazanımlarından bazıları “duyarlı” bireyler, anlamlı okuyucu kitlesi (okuduğunu anlayıp, yorumlayabilen) yaratmaktır. Bu üçlemenin bu özellikteki kitaplar olduğunu düşünüyorum.

Keşke o fırsatı kaçırmasaydım!

Kitabı sizler için de ilgi çekici hale getirmek için kitaptan birkaç cümle yazmak istiyorum. Bu cümlelerin derinliğinin olduğunu düşünüyorum:

“Onun (burada kastedilen fırsat) hakkında çok düşündüm. Keşke o fırsatı kaçırmasaydım. Onu istediğimi fark ettim, fakat hala yeterli cesarete sahip olduğumdan emin değildim.”

Yetişkinler olarak bizler yeteri kadar cesarete sahip miyiz acaba bir fırsat karşısında? Bunu düşündürmesi, gelişmekte olan birey için önemli bir meseledir. Çocuğu yaşama hazırlıyor derken, anlatmak istediğim tam da buydu. Birey, cesaretinin olup olmadığını, hatta yeteri kadar var olup olmadığını diye sorgular. Bir cümle daha; “Sonra şöyle düşündüm: Belki her zaman cesur olmam gerekmez. Belki sadece doğru zamanda cesur olmam yeterli olacaktır. Bunun tamamen bana kalmış olduğunu fark ettim.”  Kendimizi bir yetişkin olarak bir kez daha sorgulayalım mı? Her zaman cesur olmana gerek yok yaşamda aynı zamanda da kahraman olmaya. Sadece doğru yerde yeteri kadar olman kafi olabilir (mi?).

Çocuklarımıza fırsatları kullanması için fırsat tanıyalım. Anne, baba, öğretmen hangi rolde olduğumuzun bir önemi yok. Çünkü bir fırsat, inanılmaz şeylerin başlangıcı olabilir.

Fırsatları kucaklamadan, inanılmaz şeyleri yaşayacağınızı bilemezsiniz.

 

Murat Moroğlu

Yaratıcı Drama Öğretmeni

murat.moroğlu

[email protected]

 

Bir Fırsatla Ne Yaparsın?

Yazan : Kobi Yamada

Çizen : Mae Basom

Yayınevi : Nar Çocuk

Basım tarihi: 2018

Sayfa sayısı: 40

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!