TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Bu Kitabın Ortasında Duvar Var

Görüntülenme 1446

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Bu Kitabın Ortasında Duvar Var

Toplumsal yaşamın bir parçası olan ön yargı, küçükten büyüğe hepimize sirayet eden, hatta yetişkinler olarak küçüklere çok ufak yaşlardan itibaren aşıladığımız ve temelden içlerine işlediğimiz bir durum ne yazık ki. Gruplar arası, insanlar arası, ırklar arası pek çok bileşeni olan bu durum tabi ki olumsuz bir durum ve ayrımcılığı da oldukça tetikliyor.

Çocuklara aktardığımız her söz, her davranış, her hareket aslında onların da davranışlarının temel taşlarını oluşturduğu için çok önemli. Bilinçli ya da bilinç dışı çocuklara söylediklerimizle, onlara okuduklarımızla, izlettiklerimizle, onlarla oynadığımız oyunlarla, onları karşı karşıya bıraktığımız kitle ile aslında önyargılı olacakları ya da olmayacakları her şeyi de önlerine koymuş oluyoruz.

Pek çok gazete ve derginin 2018’deki “Yılın En İyi Çocuk Kitabı” seçkilerinde yer alan Bu Kitabın Ortasında Duvar Var, çocukları en azından okudukları üzerinden ön yargı konusunda düşünmeye itiyor. Kitabın tasarımında gerçekten ortada bir duvar örülü. Duvarın bir tarafında aslında bir şövalye olan minik kahramanımız, diğer tarafında da korkutucu hayvanlar, saldırgan yaratıklar ve tehlikeli devler bulunuyor. En azından kahramanımız duvarın diğer tarafını bu şekilde canlandırıyor kafasında. Bu nedenle de kendisini diğer taraftaki yaratıklardan koruduğu için duvarı çok gerekli ve güvenli buluyor. Duvar sayesinde kendi tarafında güvenli, huzurlu ve tehlikelerden uzakta yaşadığını düşünüyor. Ta ki günün birinde kendi tarafında hiç beklenmeyecek tehlikeli bir durum ortaya çıkana kadar. Korkunç bir dev kendisini kurtarıp da duvarın diğer tarafına alınca ne yapacağını bilemiyor önce. Ancak sonrasında kafasında canlandırdığı gibi olmadığını görüyor bulunduğu tarafın. Aynı şekilde korkutucu ve tehlikeli olarak düşündüğü hayvanların, devlerin de aslında eğlenceli ve iyi olduklarına şaşırıyor.

Çocukların alışılagelmiş ön yargı ve ayrımcılıklardan uzak kalmasını sağlamak için çok doğru yönlendirilmeleri ve önlerine konan kalıp yargıları sorgulamaları çok önemli. Bu nedenle önlerine çıkan duvarların ardını merak etmeleri, bilinmeyen tarafı başkalarının söylediklerine göre değil de, kendi tecrübelerine göre anlamlandırmaları gerekiyor. Çocukları bilinmeyeni sorgulamaya, karşılaştıkları engelleri aşmak için uğraşmaya teşvik etmek üzere kitapta güzel fırsatlar yaratılıyor. Kahramanımızın duvarın arkasına geçmeyi hiç hayal bile etmemesi ya da doğruluğunu bilmediği şeyleri kabul etmesi gibi ayrıntılar bunun için güzel çıkış noktaları sayılabilir.

Emre Ülgen Dal tarafından Türkçeye kazandırılan ve Domingo Yayınevi’nden çıkan kitap, çok az cümle ile net bir konuya değiniyor. 4 yaş ve üstü tüm okuyucular için uygun olan kitabın çizimleri de yine yazar Jon Agee’ye ait.

Kitabın tadımlık bir parçası da olabilecek, çizimlerinden yola çıkarak oluşturulmuş kısa tanıtım animasyonuna ise şu videodan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=X_zeRNiEot8

 

Keyifli okumalar…

Aynur Kolbay

 

Yazar: Jon Agee
Çizen: Jon Agee
Basım Tarihi: Aralık 2018
Sayfa Sayısı: 44 sayfa
Yayınevi: Domingo Yayınevi

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!