TRENDLER
Konuk Yazar
Konuk Yazar

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Bu Ses De Ne?

Görüntülenme 14579

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Bu Ses De Ne?

"Kulağını buraya daya.

Bir şey duyuyor musun?

Rüzgar sesi, yağmur sesi

kuş sesi,

herhangi bir ses?

Bir de burayı dene.

Sonra burayı.

Şimdi de burayı. Hala duymuyor musun?

Çok tuhaf... Ben bir ses duyduğumu sanmıştım..."

İspanyol yazar Isabel Minhos Martins ve Madalena Matoso'nun okuyucularını duyusal bir maceraya götüren gerçekten yaratıcı bir kitap: Bu Ses De Ne? (Kitap Seni Çağırıyor.) Okurlara interaktif bir okuma deneyimi sunan bu etkileşimli kitap Abm Yayınevi tarafından Mesut Tığlı çevirisi ile 2016 yılında raflardaki yerini almış.

Matoso'nun kendine özgü, göz alıcı tarzıyla oluşturulan “Bu Ses De Ne? (Kitap Seni Çağırıyor.)”, küçük okuyucularıyla saklambaç oynarken kitabın içinde onları tam olarak kimin aradığını araştırmaya davet ediyor. Okuyucularını bir keşif yolculuğuna çıkaran harika bir grafik tasarım gezisi imkanı sunuyor.

Okuyucular, boş bir ormanda parmaklarıyla, parmaklarının ucuna basarak, kendi yaptıkları korkunç bir fırtınaya göğüs gererek, daha sonra nereye döneceklerini ayırt etmek için kulaklarını kitaba doğru tutarak ve yenileri için bir sığınak oluşturarak ipuçlarını takip etmekten keyif alacaklar. Bunun yanı sıra bir arkadaşlık kurmanın zaman, sabır ve maceracı bir ruh gerektirdiğini gözler önüne seriyor.

Sadece parmaklar, gözler, kulaklar ve burunlar kullanılarak beliren tehlikeyi atlatabilecekleri bir hikaye olan Bu Ses De Ne?(Kitap Seni Çağırıyor.) her düzeyde okuyucunun oldukça ilgisini çekiyor. Şekillerin ve talimatların akıllıca kullanılması, küçük okuyucuları baştan sona hikayeye dahil etmesi, sözde sesin kaynağını görünce onları oldukça şaşırtıyor. Küçük parmaklar, diğer şeylerin yanı sıra yürümeye, sessizce durmaya, dinlemeye ve koklamaya kısaca duyu organlarını aktif hale getirmeye teşvik ediyor. Kendinizi bir anda kitabın sayfalarını koklarken ya da kulağınızı sayfalara dayarken bulursanız şaşırmayın. Parmaklar uçlarında ormanda yürürken oradaki izleri takip edip bir nehirden atlayacak; taştan taşa zıplayıp yağmurda ıslanacaksınız. Fırtınadan saklanırken yuvarlak kırmızı bir şeyin sizinle saklambaç oynadığını fark edeceksiniz. Güneşli bir günde yumuşak çimenlerin üzerinde yürürken yeni arkadaşınızı korumanız gerektiğini fark edeceksiniz.

“Hazır mısın? Haydi macera başlasın.”

 

Meryem ERMEYDAN

Türkçe Öğretmeni, Çocuk Kitabı Yazarı

https://www.instagram.com/meryemermeydan/

 

 

C:\Users\GRUNDIG\Desktop\BU SES DE NE\meryemermeydan.jpg

      Bu Ses De Ne? (Kitap Seni Çağırıyor.)

     Yazar: Isabel Minhos Martins

     Resimleyen: Madalena Matoso

     Çeviren: Mesut Tığlı

     Yayınevi: Abm Yayınevi

     Sayfa Sayısı: 40

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!