TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Bugünlerde Herkesin Adı Affedersin

Görüntülenme 12458

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Bugünlerde Herkesin Adı Affedersin

 

“Boğazımdaki düğüm bazen küçük.

Bazense hiç yok.

Nadiren ise devasa.

İşte şimdi nadiren…”

 

Büyümek dertli bir iş. Her ne kadar çocukken ya da ergenliğe ilk adım atıldığı yaşlarda, insan bir an önce büyümek istese de aslında bu yol herkes için oldukça meşakkatli denebilir. O yolu atlayıp doğrudan bir yetişkin de olunamadığı için, bu süreci mümkün mertebe kazasız, belasız ve hasarsız atlatmak önemli oluyor.

Can Çocuk tarafından yayınlanan Bugünlerde Herkesin Adı Affedersin kitabı tam da böyle sancılı bir büyüme dönemini konu ediniyor. Kitap sanırım öncelikli olarak ismi ile okuyucularda oldukça merak uyandırıyor. Kitabın içine girdikçe de kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacağı bir büyüme hikâyesi ile karşılaşıyor okuyucu.

Hikâyeyi, kafası oldukça karışık, öfkeli bir genç kız olan kahramanımız Bianca’nın ağzından dinliyoruz. Bianca annesi ve kalp rahatsızlığı olan küçük kardeşi ile birlikte yaşıyor. Babası ve babasının yeni eşi ile de hafta sonları bir araya gelebiliyor.

“Alan’ın kalbi yarım olabilir belki ama annemin kalbi onunkinin iki katı büyüklüğünde. Orada bana yer olup olmadığı konusunda hiçbir fikrim yok.”

Ancak Bianca sancılı bir büyüme döneminden geçtiği ve kendini çok iyi ifade edemediği için, çevresinde huysuz ve uyumsuz bir ergen olarak görülüyor. Öyle ki babası bile görüşme sürelerini daha uzun aralıklı yapmaya çalışıyor. Annesi ise genelde evde hasta ve ilgi odağı olan kardeşi ile ilgileniyor. Üstüne bir de Bianca’nın fikrini sormadan onun adına kararlar veriyor, duyguları hakkında aslında hiç de gerçek olmayan yargılara varıyor.

 “Hayatımızın ilk yıllarında sürekli aynı kadının bize sevgi göstermesini, bize gülümsemesini normal bulur, bir zaman sonra anne kelimesini öğreniriz. Günün birinde bu kadınla ilişkimizin zorlaşacağını hayal bile edemeyiz.”

Bir gün evlerine küçük kardeşinin arkadaşı ve onun annesinin gelmesi ile Bianca’nın büyüme yolcuğunda da yeni bir yol açılıyor. Çünkü eve gelen misafir, aslında Bianca’nın ilgi ve hayranlıkla izlediği dizinin başrol oyuncusu Billie King’dir. Salonlarında hayran olduğu, kendisi ile ilgili haberleri bile kesip biriktirdiği ünlü bir oyuncuyu görmenin ilk şokunu atlatan Bianca, sonrasında hem bu oyuncuyla sohbet edebilmenin hem de dizideki karakteri ile gerçek hayattaki karakterini karşılaştırmanın büyüsüne kapılıyor.

Mutluluğunu doğru ifade edemeyen, daha doğrusu duygularıyla ilgili hep yanlış mesajlar veren Bianca, Billie King ile geçirdiği birkaç saat sonunda hayatına dair daha cesur ve kararlı adımlar atma kararı alıyor.

Kitabın tamamı yarım günlük bir zaman diliminde geçmesine rağmen, karakterlerin hayatları hakkında derin bilgilere sahip olmamızı sağlıyor. Bianca’nın aklından geçenleri duyduğumuz bir anlatım tarzı ile yazıldığı için, kafasındaki ve kalbindeki karmaşayı okuyucuya da çok iyi yansıtıyor. Özellikle ailelerin çocuklara karşı tavırlarını, çok basit ya da önemsiz gözüken olayların ya da cümlelerin ne kadar farklı boyutlara ulaşabildiğini ve herkes tarafından “baş edilemez” olarak görülen bir genç kızın içinde ne derin sorgulamalar yattığını etkileyici bir şekilde fark ettiriyor.

“Susmak kötü bir şey değil. Tek başına olmak, tek başına düşünmek de kötü bir şey değil. Tam tersine, iyi bir şey. Günün birinde, bir başkasıyla olabilmek için insanın tek başına zaman geçirmeye kendini alıştırması lazım.”

Zorlu bir büyüme dönemini, samimi ve gerçekçi bir şekilde dile getiren yazar Bart Moeyeart, aynı zamanda çocuk edebiyatının Nobel’i olarak görülen Astrid Lindgren Anma Ödülü’nün de sahibi.

Yoğun duygulara samimi bir dille yer veren roman, 12 yaş ve üstü tüm okuyucular için uygun.

Keyifli okumalar…

 

 

Aynur Kolbay

@okumak_zamani

 

 

   Yazar: Bart Moeyeart

   Basım Tarihi: 2020

   Sayfa Sayısı: 176 Sayfa

  Yayınevi: Can Çocuk Yayınları

 

 

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!