TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Damla ile Bambu

Görüntülenme 9695

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Damla ile Bambu

İletişim kurmanın en önemli bileşenlerinden biridir dinlemek. Karşınızdakini can kulağı ile dinlemedikten sonra, onu ne anlayabilirsiniz ne de ona ihtiyacı olan karşılığı verebilirsiniz. Tıpkı “bakmak” ile “görmek” arasındaki büyük fark gibi, “duymak” ve “dinlemek” arasında da dağlar kadar fark var. 

Sadece insanı değil, bir hayvanı, bir canlıyı, doğayı, etrafımızda kulağımızın şahit olabileceği tüm sesleri gerçekten dinlediğimizde karşılaşacağımız sonuç tahminlerimizin çok ötesinde anlamlar barındırır.  

“Derin dinleme” ise tam da bahsettiğim gibi duymakla dinlemek arasındaki farkı vurgulayan ve insanların içindeki iyileştirici gücü su yüzüne çıkaran bir kavram. Kuraldışı Çocuk tarafından yayımlanan Damla ile Bambu, derin dinleme mevzusunu, çocuklar açısından çok yalın bir dille anlatan ama konunun derinliğinden de ödün vermemeyi başaran harika bir kitap. 

Kitap, kısaca bir kedi ile Damla isimli küçük bir kızın dinleme üzerine çıktıkları bir yolculuğu konu ediniyor. Damla, kedileri Bambu’nun nasıl olup da her gün istisnasız bir şekilde, annesinin gelişini önceden sezdiğini ve kapının önünde onu beklediğini bir türlü anlayamıyor. Bambu, bunun basit bir dinleme meselesi olduğunu söylese de Damla anlamakta güçlük çekiyor ve bunun üzerine birlikte “can kulağıyla dinleme” günü yaşamaya karar veriyorlar. 

Böylece Damla, Bambu’nun yardımıyla evdeki tüm sesleri tek tek işitmeye başlıyor. Aslında farkında olmadığı ama orada olan sesler, teker teker kulağına gelmeye başlıyor Damla’nın. Ardından dışarı çıkıyorlar ve bu sefer sokaklarından geçen simitçinin, üstlerinden uçan kuşların, yere düşen cevizlerin, kuru ağaç yapraklarının, rüzgârın, dalgaların ve daha yüzlerce sesin büyülü dünyasına dâhil oluveriyorlar. Sessizce ve kendini gerçekten vererek dinlediğinde dünyanın ne kadar da etkileyici bir yer olduğunu keşfeden Damla, daha önceden hiç bilmediği bir deneyim yaşıyor.  

Kitap, birini ya da bir şeyi gerçekten dinlemeye başladığımızda, karşımızdakinin de sihirli bir şekilde dillenmeye başlamasını çok güzel örneklerle açıklıyor. Eğer istersek, etrafımızdaki her şeyi konuşturabileceğimizi ve bunun ne kadar büyük bir güç olduğunu gösteriyor. 

Yazar Sumru Ağıryürüyen uzun yıllardır çocuk edebiyatına emek veren bir çevirmen ve editör olmanın yanı sıra, gelenekselden avangarda farklı tarzlarda çalışmalarıyla tanınan bir müzisyen ve eğitmen de aynı zamanda. Kitabın hikâyesi ile paralel bir sadeliğe sahip çizimler ise yine çok yönlü bir illüstratör olan Duygu Topçu’ya ait. 

Kitabı okuduktan sonra siz de çocuklarla birlikte etrafı gerçekten dinleyeceğiniz bir gün geçirebilir ve birlikte daha önce farkına varmadığınız pek çok ayrıntı keşfedebilirsiniz. Ya da kitabı, insanların birbirini dinlemesinin ne kadar önemli olduğunu, bir insanı anlamak, ona yardım etmek veya onunla iletişim kurmak için dinlemenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak üzere bir yol gösterici olarak da düşünebiliriz. Ama bence en önemlisi kitaptan yola çıkarak etrafımıza olduğu kadar, kendi kendimize de kulak vermenin ve kendi içimizden geçenleri de can kulağı ile dinlemenin iyileştirici gücü üzerine konuşabilir ve çocuklarda böyle bir beceri gelişmesini sağlamak için ilk adımlarınızı atabilirsiniz. 

Resimleri, hikâyesi ve anlatım dili ile 4 yaş ve üstü tüm okuyucular için uygun. 

Keyifli okumalar...

 

 

 

Aynur Kolbay 

@okumak_zamani

Yazar: Sumru Ağıryürüyen

Çizer: Duygu Topçu

Basım Tarihi: 2020

Sayfa Sayısı: 24 Sayfa

Yayınevi: Kuraldışı Çocuk Yayınları

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!