TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Dinozorun Ayak Sesleri

Görüntülenme 804

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Dinozorun Ayak Sesleri

İstanbul gibi bir metropolde oturup da metro, metrobüs, tramvay gibi diğer araçlara göre daha kalabalık olan ulaşım araçlarına binmemek gibi bir imkânınız olmuyor ne yazık ki. Bütün bunlar arasında bana en korkunç geleni hep metro olmuştur. Oldum olası metroya binmekten de, o keşmekeşin içinde sürüklenmekten de nefret etmişimdir. Bu nedenle de yolculuğun bitip de yeryüzüne çıkma anını hep bir kurtuluş anı gibi düşünmüşümdür.

Böyle başlamamın nedeni Tudem Yayınları’ndan çıkan Dinozorun Ayak Sesleri kitabı. İçinde yer alan öykülerden biri olan ve kitabın ismiyle aynı adı taşıyan minik öykü, metroya dair benim hislerime tercüman oluyor diyebilirim. Öykünün kahramanı babasıyla birlikte bir dinozorun ayak seslerine benzettiği uğultular eşliğinde yerin alt katmanlarına doğru yola çıkıyor. İniyor, iniyor, iniyor… Sonrasında bir T-reks’in kendilerini ağzına alıp çiğnemesi ve mideye indirmesiyle birlikte midede savrulup duruyorlar. Bir metroya inme, sıkış tıkış bir şekilde devam eden yolculuk ve sonrasında tekrar yeryüzüne çıkmanın verdiği ferahlık hissi çok kısa ama çok güzel benzetmelerle anlatılıyor. Bir çırpıda, keyifle ve büyük bir empati duygusuyla yaklaştığım için en beğendiğim öykü bu oldu sanırım.

Kitapta bu öykü dışında minik minik, okunması çok kolay ve eğlenceli 9 öykü daha bulunuyor;

  • Sünnet korkusu ve telaşını anlatan Su Kaplumbağası Yeşili,
  • Minik bir evcil fare yüzünden oluşan arkadaş kavgasını anlatan Bernardo,
  • Anne-baba kavgalarının nasıl ince ince başlayıp da büyüdüğünü çocuk gözünden anlatan ve gerçekçi bir şekilde tasvir eden İmdat,
  • Kardeş bekleyen bir çocuğun kendi ağzından annesinin karnındaki bebeğe yazdığı mektuptan oluşan Düşün Taşın,
  • Gece kabuslarına ve bu kabusların gece gece insana neler düşündürtebildiğine değinen Kötü Haber,
  • Deniz suyu mu yoksa havuz suyu mu ikilemine çocuk gözünden bakan Deniz Problemi,
  • Şimşekli ve gök gürültülü gecelerin bazen hepimizi korkutan ürkütücü etkisine değinen Perili Köşk,
  • Arif isimli bir kedinin ağzından sahibine duyduğu sevgiyi ve kıskançlığı konu edinen ve bana Oya Baydar’ın Kedi Mektupları isimli harika kitabını anımsatan Müjde,
  • Arkadaş edinmeye çalışan ve bu arkadaş sevdası yüzünden hayatından olan böceğin hikâyesini anlatan Arkadaş.

Tüm bu öyküler o kadar sade, kısa ve öz bir şekilde anlatılmış ki, okumayı sevmeyen ya da gözünde büyüten minik okuyucular için eğlenceli ve kolay bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Hepimizin birebir yaşadığı ya da çevresinde şahit olduğu olaylara değinmesi, dahası tüm bu ufak olayları çocuk gözüyle aktarması kitabın okunmasını da kolaylaştırıyor. Bir yetişkin tarafından bir çırpıda okunan ve tadı damağında kalan kitabın yazarı, Atıştırmalık Öyküler ve Bir Şeyler Yapmam Lazım kitaplarıyla da tanınan Elif Yonat Toğay.

Kitabın öyküleri gibi sade ve anlaşılır çizimleri ise Burcu Yılmaz’a ait. Hem başlıklara hem de her öykünün içeriğine uygun olarak yer alan çizimler öykülerin eğlencesini de çok güzel bir şekilde yansıtıyor.

Okuma yazmayı öğrendikten sonra rahatlıkla okunabilecek ve çocukları eğlendirebilecek bir kitap olduğu için, 7 yaş ve üstü tüm okuyucular için uygun diyebiliriz.

Keyifli okumalar…

Aynur Kolbay

 

Dinazorun Ayak Sesleri

Yazar: Elif Yonat Toğay

Çizen: Burcu Yılmaz

Basım Tarihi: 2019

Sayfa Sayısı: 56 Sayfa

Yayınevi: Tudem Yayınları

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!