TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Dünyanın En Büyük Çiçeği

Görüntülenme 532

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Dünyanın En Büyük Çiçeği

“Çocuk öyküleri basit sözcüklerle yazılmalıdır, çünkü çocuklar yaşça küçük olduklarından az sayıda sözcük bilirler ve karmaşık sözcüklerden pek hoşlanmazlar. Ben de böyle öyküler yazabilmeyi çok isterdim ama ne yazık ki bunu bir türlü öğrenemedim.”

Nobel ödüllü yazar Jose Saramago kendi tabiriyle ‘yazmak istediği ama yazamadığı’ öyküsüne bu cümlelerle başlıyor. Çocuk öyküleri yazabilmenin büyük bir sabır gerektirdiğini, ancak kendisinin sabır açısından sorunlu olduğunu ekliyor. Bu noktada kendisine haksızlık ettiğini düşünüyorum. Eğer Bütün İsimler ya da Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş kitaplarını okuduysanız bu konuda Saramago’ya değil bana hak vereceksiniz. Belki kendi mükemmeliyetçiliğinden, belki çocuk ruhunun inceliğinden ötürü kendini çocuk öyküsü yazma konusunda pek de rahat hissetmiyor anlaşılan. Bu düşüncelerine rağmen Saramago’nun çocuk öykücülüğünde kendi tarzını gösterdiğini düşünüyorum. Eğer alternatif bir şeyler görmek istiyorsanız Saramago’nun çocuk kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.

Aslında bu kitaba ‘boyundan büyük işlere kalkışma hikayesi’ diyebiliriz. Öykü evinin yakınlarında gezmeye çıkan, yolda olmayı seven ve biraz da maceracı bir çocuğun dereleri, tepeleri aşmasını ve tepede kurumak üzere olan bir çiçekle karşılaşmasını konu ediniyor. Çocuk çiçeğin bitkin halini gördüğünde adeta kendi yorgunluğunu hatırlar. Çiçeği hayata döndürmek ister ancak etrafta hiç su yoktur.

İtiraf etmek gerekirse kitabın tadını almak için tek seferde okumak yetmez. Çünkü daha ilk sayfalarda bambaşka bir çocuk kitabıyla karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz. Saramago bir yandan hikayeyi anlatırken bir yandan da okuyucuyla irtibatı koparmıyor; okuyucuya sorular soruyor, espriler yapıyor.

Çizimlerin inceliği ve detaycılığı ise bir başka güzel. Saramago’nun öykü öncesinde kendi düşüncelerinden bahsettiği ilk sayfalarda O’nu masa başında kağıt ve kalemle kara kara düşünürken görüyoruz. Daha sonra öykünün penceresi açılıyor ve kahramanımızla karşılaşıyoruz. Saramago kitabı şu cümlelerle bitiriyor ve aslında çocukları işte bu noktada yakalıyor:

‘Belki bu öyküyü bir gün tekrar okuyacağım, yazanı sen olacaksın okuyanı ben ama senin öykün benimkinden çok daha güzel olacak, kim bilir?’

Kitap 5 yaş ve üzerine hitap ediyor. Özellikle birinci sınıflarda yaz tatili için okuma kitaplarından biri olabilir.

 

Efsane KARAKOÇ

Uzm. Klinik Psikolog

juniorkitap

 

 

Dünyanın En Büyük Çiçeği

Yazan: Jose Saramago

Resimleyen: Joao Caetano

Yayınevi: Kırmızı Kedi Çocuk

Basım tarihi: Eylül 2017

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!