TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Dünyanın En Komik Adamı

Görüntülenme 1266

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Dünyanın En Komik Adamı

“İnsanların hayatta asla unutamayacağından emin olduğu anlar vardır. Plajda öylece durup hayatımda ilk kez okyanusa baktığım an, işte öyle bir andı. Okyanus, beklediğim gibi sadece mavi değildi. Tek bir rengi yoktu. Maviler, mavi-yeşiller, hatta morlarla bezeliydi ve ufka doğru ilerledikçe koyulaşıyordu. Bir dalga kıyıya vurup plaja dağıldığında ise suyun rengi cam gibi berraklaşıyordu.”

11 yaşındaki Norman Fishein’in okyanusu ilk kez gördüğü an aklından geçenler bunlardı. Okyanus, güneş, plaj onun için çok kıymetliydi; çünkü buz gibi ve bembeyaz Toronto’da yaşıyordu. 12 ve 13 yaşlarında, iki ağabeyi vardı. Tahmin edersiniz ki evin en küçüğü olmak onun için hiç kolay değildi. Ağabeylerinin alaylarına, lakaplarına, hain oyunlarına maruz kalıyordu. Ama anne babasına göre sanki evin en olgun erkeği oydu.

Bir gün bir alışveriş merkezinde yapılan tahmin yarışması sayesinde tam 1000 Dolarlık bir çek kazandı. Tamirci babası ve muhasebeci annesi için bu para çok önemliydi. Mesela evin çatısını onarmak için kullanılabilirdi ya da yeni bir araba için kaynak olabilirdi. Neyse ki anne babası tüm bunları Norman’a sadece ‘hatırlattılar!’, parayla ne yapacağı konusunda onu özgür bıraktıklarını söylediler. Düşünün 11 yaşındaki bir çocuk için 1000 Dolar ne kıymetlidir değil mi? Kimbilir aklından neler geçiyordur.

Uzun süre düşündükten sonra tüm ailenin hoşuna gidecek bir karara vardı: Sömestr tatilinde Miami Beach’e gitmeye! Karla kaplı Toronto’nun ardından yeşilli, mavili, pembeli, bol güneşli Miami Beach’te buluruz kendimizi.

Norman heyecanını ve mutluluğunu o kadar güzel o kadar iştahla anlatıyor ki, tatili dört gözle bekleyen bünyelerimiz okurken onu kıskanmıyor değil. Hiçbir detayı kaçırmıyor; sanki Lüks Palmiyeler Oteli’ne şimdi kalkıp gitsek içinde asla kaybolmazmışız gibi. Eh bu yaştaki çocuklar için tatilin bir anlamı da yeni arkadaşlar edinmektir. Norman ve abileri de New Jersey’li üç kız kardeşle tanışıyor. Sonrası bir hafta boyunca yarışmalar, maçlar, oyunlar ve planlar… Zaman su gibi akıp geçiyor.

Gelelim romana adını veren şahsiyete: Mort Ziff. Namı diğer Miami Beach’in gayri resmi valisi. Gençken çok ünlü bir komedyen, zamanla yavaş yavaş gözden düşmüş ama yaşı geçkinler onu asla unutmamış. Mort Ziff hala Miami’nin en ünlü otelinde sahne alıyor ama vakit 1960’lı yıllar ve The Beatles rüzgarı her yerde. Dolayısıyla Beatles akımlı genç gruplar da daha ilgi çekiyor ve Mort Ziff işini bu gençlere kaptırma tehlikesiyle karşı karşıya. Norman ve arkadaşları da dünyanın en komik adamının güldürmeye devam etmesi için işe koyuluyor.

Yazar Cary Fagan çocukken ailesiyle çıktığı tatillerden ilham alarak bu romanı yazmış. Yetişkin gözle okuyunca çocukluk anılarının güzelliğini ve kıymetini bir kez daha görüyorsunuz, kitabın anlamı bir başka oluyor sanki. Çocuklar içinse çok heyecanlı ve sürükleyici tam bir tatil kitabı. Unutmadan eklemek isterim ki, çocuğunuzdan gelecek ‘Miami Beach çok uzak mı?’ sorusuna kendinizi hazırlayın.

 

*9 yaş ve üzeri için

Efsane KARAKOÇ

Uzm. Klinik Psikolog

Instagram: juniorkitap

 

 

Dünyanın En Komik Adamı

Yazar: Cary Fagan

Çeviri: Damla Kellecioğlu

Yayınevi: Tudem Yayınları

Basım tarihi: Şubat 2018

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!