TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Duygularım

Görüntülenme 1928

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Duygularım

‘’Evet küçük dostum, sen de bazen her şeyi kırıp dökmek,

Çılgınlar gibi koşmak, en iyi arkadaşına sımsıkı sarılmak,

Sevinçten zıplamak, hıçkıra hıçkıra ağlamak mı istiyorsun?

Öyle mi?

Bu yaşadıklarına duygu patlaması denir.

Haydi, kitabı aç ve kendi içinde neler olup bittiğini anla.’’

Önce yetişkin olarak kendimizden yola çıkalım. Duygularımızı ne kadar hissedebiliyoruz, ne kadarını karşımızdakine aktarabiliyoruz ya da paylaşabiliyoruz? Oturup düşündüğümüzde kaç tane duygu sayabiliriz? ‘’Kimse beni anlamıyor’’ derken acaba biz kendimizi ne kadar anlatabiliyoruz? Duygusal zeka, pozitif iletişim, empati yeteneği gibi kavramlar günümüzde herkesin dilindeyken, biz bu kavramların ne kadar hakkını verebiliyoruz?

 

 

Sürekli duygulardan bahsediyoruz. Davranışlarımızın şekillenmesinde pay sahibi oldukları kesin. Çocuklar için de aynı şekilde. Bu yüzden çalıştığım çocuklarda problem durumu ne olursa olsun ebeveynlerine söylediğim ortak bir nokta var: Çocuğunuzun duygularına odaklanın ve onlarla duygularına yönelik konuşun. Örneğin yüzünü astığını gördünüz, neyin sebep olduğunu tahmin etseniz bile kendini ifade etmesine fırsat verin. Normal seyreden gelişim sürecinde çocuklar bebeklikten itibaren sevinç, korku, üzüntü, öfke gibi temel duyguları hissetmeye başlar. Ancak bildiğiniz üzere hissetmek yeterli değildir. Üstelik görünenin ardında yatan, belki henüz çocuğunuzun da keşfedemediği, yani adını koyamadığı, kafasını karıştıran duygular olabilir. Bunları anlamlandırabilmek çocuğun kendini doğru aktarabilmesi için temel basamaktır. Duygusal zeka diye bahsettiğimiz şey en basit tanımla budur aslında: Duygularını doğru tanımlama ve karşıdakine doğru aktarabilme. Aynı zamanda başkalarının duygularını anlayabilme ve doğru tepki verebilme.

Bu kitap da çocuğunuzun duygusal zekasını geliştirmesine yardımcı olacak keyifli bir araç. Tahmin edeceğiniz üzere bir hikaye kitabı değil. Duyguları tanımaya ve ifadelendirmeye yönelik 100’den fazla etkinliğin yer aldığı bir eğlence kitabı da diyebiliriz. Psikoterapist Isabelle Filliozat ile Virginie Limousin tarafından hazırlanmış. İçinde boyama var, kesme – yapıştırma var, karikatür var, duygulara yönelik kısa hikayeler var. Üstelik kitabın arka sayfalarında ebeveynlere yol gösterici bilgiler içeren bir kitapçık da bulunuyor. Okul öncesi 5 yaştan itibaren keyifle okuyup uygulayabilirsiniz!

 

Efsane Karakoç

Uzm. Klinik Psikolog

Instagram: juniorkitap

 

 

 

Duygularım

Yazar: Isabelle Filliozat, Virginie Limousin

Çizer: Eric Veille

Yayınevi: Domingo Çocuk

Basım Tarihi: Eylül 2018

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!